MAOZ HOME      MAOZ REPORT      WHO WE ARE      WHAT WE DO      DONATE NOW      STORE       I STAND WITH ISRAEL      CONTACT US

כשהאסלאם איננו עונה על הצורך
מעשה בשני אחים

אוגוסט 2016
תמוז - אב התשע"ו

0816 - Mohammed Baptized
מוחמד מתכונן לטבילה במים אחרי שהתמסר לישוע, בן האלוהים. מאמין כורדי חדש שמצא את הדרך, האמת והחיים כפליט סורי בטורקיה. מספר רב של כורדים באירופה מאמין במשיח.


 

מספרת: שירה סורקו-רם

חוסיין גדל באפרין שבסוריה, עיר המונה כתשע מאות אלף כורדים, וסביבה כשלוש מאות ושישים כפרים כורדים. האזור נמצא קרוב לחאלב. אולי ראיתם תמונות של החורבן הנורא בחאלב, שעליה נאמר "העיר המיושבת העתיקה ביותר בעולם כולו".

חוסיין גדל במשפחה מוסלמית אדוקה. אבי המשפחה לימד אותו ואת ארבעת אחיו את מצוות השריע ועל החובה לציית להן. במשך שנים רבות הוא חשב שאלוהי האסלאם הוא האלוהים האמתי היחיד.

החיים שלו ושל בני המשפחה היו פשוטים. חוסיין התחתן, נולדו לו ילדים, והוא ואחיו מוחמד התפרנסו מניהול צוות מוזיקאים וניגנו בתופים בחתונות כורדיות.

0816 - Mohammed's Wife Jehan
ג'יהאן, אשתו של מוחמד, הולכת בעקבות אמונתו החדשה של בעלה בישוע.

0816 - Family Rejoices
שלושת הילדים מאמינים בישוע ונטבלים, והמשפחה מלאת שמחה.

הם גם ניהלו חנות קטנה לצחצוח נעליים. בנו הבכור של חוסיין הלך לבית הספר, והבנות הקטנות חיכו גם הן ליום שבו יוכלו להתחיל ללמוד. חינוך הוא עיקרון חיוני בעיני העם הכורדי. חשוב לציין שלחוסיין ומשפחתו היה תמיד מספיק אוכל והם הודו לאללה בכל לבם.

אבל כשהמלחמה בסוריה החלה לגלוש גם לחבל הארץ הכורדי הזה, חלק מהכפרים נפלו לידי דאעש, השונא כורדים. מהומה ותוהו ובוהו השתלטו על חייהם. אבדו להם מקומות עבודה, כסף או ביטחון.

סוריה התפלגה לפלגים יריבים שנלחמו זה בזה, וחיל האוויר הסורי הפציץ בכל עת ובכל מקום. משפחתו של חוסיין ראתה במו עיניה כיצד ארצם מתפרקת ומאות אלפי אנשים מתים ונפצעים. יום אחד עלו חוסיין, אשתו וילדיו על אוטובוס וברחו אל עבר הגבול הטורקי. זה היה לפני ארבע שנים, כשהגבול עדיין היה פתוח. בסופו של דבר, הם הגיעו לאיסטנבול.

הם הגיעו לעיר הגדולה, המונה ארבעה עשר מיליון בני אדם, ומצאו את עצמם במצב נואש. מסתבר שבטורקיה לא הייתה שום אפשרות לשלוח את ילדי המשפחה לבית הספר (הם אינם לומדים כבר ארבע שנים). הוא מצא עבודה כשומר לילה, וקנה למשפחה אוכל בשכר שקיבל.

מרוב צער הוא התחיל לחשוב מחשבות שלא יעלו על הדעת. למה המוסלמים תמיד נלחמים זה בזה? האם ייתכן שמשהו לוקה בחסר בדת הזאת? האם משמעות הדבר שהאסלאם איננו הדת הנכונה?

הוא התחיל לצפות בתכניות של המשיחי המצרי הידוע, האב זכריה בוטרוס, שבמשך שנים משדר מאמריקה תכנית טלוויזיה וחושף את הפנים האמתיות של האסלאם, במיומנות ובמשיחת רוח הקודש.

חוסיין התחיל לפקפק באמונתו, אבל הוא לא היה מסוגל להגיע למסקנה שהדת שדבק בה כל חייו, דת אביו וסבו ואבותיו, איננה נכונה.

יום אחד הוא צפה בטלוויזיה וראה כיצד דאעש הוציא להורג עשרים ואחד מצרים קופטים בלוב. חוסיין זעם. הוא התחיל לצעוק על אללה ולשאול: "למה אפשרת לאנשים החפים מפשע האלה להירצח? אם אפשרת לזה לקרות, האם משמעות הדבר שאתה אלוהי הרצח? האם אתה האלוהים האמתי?"

בגיל ארבעים ושלוש, חוסיין היה מבולבל ונבוך מאוד נוכח מעשה הטרור הנורא הזה שביצעו המוסלמים בנוצרים המצריים.

שלושה ימים לאחר מכן, במארס 2015, התגלה אליו ישוע בחלום ואמר לו: "חוסיין! אני האלוהים האמתי שאתה מחפש". חוסיין קם ממיטתו ואמר לישוע: "אני מאמין בך. אתה אדוני ואלוהיי".

חוסיין סיפר למשפחתו על החוויה שלו עם ישוע. הוא עודד את ארבעת ילדיו ללכת אחרי ישוע ולזנוח את דת האסלאם. תוך חודש בלבד, כל ארבעת ילדיו התמסרו לאלוהי התנ"ך והברית החדשה.

ביוני 2015, מבשר ערבי ישראלי ושותף של "מעוז" בשם יוסף (שם בדוי) נסע מישראל לאיסטנבול כדי לבשר למוסלמים וללוות מאמינים חדשים מרקע מוסלמי באמונתם. הוא הטביל את אסאד ("אריה"), אחד מילדיו של חוסיין. אחד הרגעים המרגשים היה כשחוסיין אמר לבנו באומץ רב: "בני, כשם שאני הדרכתי אותך להיות תלמיד של המשיח, רצוני ומשאלתי היא שגם אתה כשתתחתן, תעשה אותו הדבר למען משפחתך".

אמינה, אשתו של חוסיין, עדיין איננה מאמינה בישוע. הבה נתפלל בעדה, שאלוהי האמת ייתן לה התגלות של בנו יחידו, מושיעה האמתי, ישוע.

חוסיין מבשר למוחמד

זמן קצר אחרי החוויה שלו עם ישוע, חוסיין התחיל לספר על אמונתו החדשה לאחיו הבכור, מוחמד, שגם הוא היה מוסלמי אדוק ודבק באסלאם מאז ילדותו. הוא אפילו הגשים את חלומו עוד כשחי בסוריה, ועלה למכה עם שתי נשותיו וילדיו, לקיים את מצוות החאג'.

כעת, פליט חסר ישע באיסטנבול, מוחמד בן ה-55 היה עד לפיגועים המחרידים של דאעש באיסטנבול, והתחיל גם הוא לפקפק באסלאם. הוא התחיל להקשיב לחוסיין וללמוד ממנו על האמונה המשיחית, השווה אותה לאסלאם והגיע למסקנה שישוע הוא הדרך היחידה. למרבה העצב, אשתו הערבייה, סמירה, בת למשפחה מוסלמית קנאית מאוד, לא הייתה מסוגלת לקבל את המתרחש בלבו של בעלה, זנחה אותו ואת ילדיהם וחזרה לסוריה, להוריה.

אשתו הכורדית, ג'יהאן, מטפלת כעת בילדים, אבל הם מוכי יגון על כך שאיבדו את אמם. בכל זאת, לא זו בלבד שג'יהאן נשארה עם מוחמד, אלא גם היא ושלושת הילדים אמרו שהם מוכנים ללכת אחרי אלוהי האמת ובנו ישוע. כשיוסף הגיע מהארץ לאיסטנבול, הוא התכונן להטביל את כל החמישה, אבל קודם לימד אותם שוב את עקרונות הבשורה כדי להיות בטוח שהם מבינים כליל מה הם עומדים לעשות. הוא שאל במיוחד את מוחמד ואת משפחתו: "האם אתם בטוחים כעת שאתם רוצים לזנוח את האסלאם וללכת אחרי ישוע, בלי שום קשר לתוצאות?" ומוחמד ענה: "כן, וכל בני משפחתי רוצים גם הם ללכת אחרי ישוע".

הם עצמו את עיניהם והתפללו יחד, ומוחמד קרא פתאום שהוא רואה אור גדול ומלאכים סביבו. כשפקח את עיניו, הוא בכה ואמר מבעד לדמעותיו: "אני מצטער על כל השנים שבזבזתי בחיי כשהייתי מוסלמי. עכשיו אני מכיר את ישוע, ויש לי שמחה גדולה! אני מתחרט על כל השנים שחייתי עם השם מוחמד! החלטתי לשנות את שמי!" הוא התבונן במשפחתו ואמר: "מהיום, שמי סעיד (שם בדוי, כדי לשמור על שלומו וביטחונו של האיש) כי תקוותי בישועתי".

ב-10 ביולי 2016, סעיד, אשתו ושלושת ילדיהם סיפרו את עדותם בפני קהילה של מוסלמים לשעבר, ואחר כך כל החמישה נטבלו במים.

לא היה זה מקרה שעשרים ואחד הנוצרים שנטבחו בגלל אמונתם במשיח אמרו, "הו, אדון ישוע!", רגע לפני שנטבחו. השמים נפתחו וישוע התגלה למוסלמים שמחפשים את האמת בכנות. בעקבות טבח הקדושים, קהילת המוסלמים לשעבר שמאמינים במשיח הולכת וגדלה במחנות העקורים ברחבי אירופה.

0816 - Family Members who Received Jesus
חלק משלושה עשר חברי המשפחה שזה עתה חזרו בתשובה ומאמינים שישוע הוא אדונם ומושיעם.

חזרה למעלההגיע הזמן

מאת שירה סורקו-רם

0816 - Evangelist Yusef
יוסף המבשר ביקר משפחה בערב. הבן (במרכז השורה האחורית) ששמו פוראמן - "החלטה" – שמע את הבשורה והחליט מיד להאמין שהמשיח הוא מושיעו, וכן עשו גם אחיו התאום ואביו.

לאחרונה התעוררה תנועה של אנשים שזונחת את האסלאם והולכת אחרי ישוע. תנועה זאת צוברת תאוצה לרמה שלא הייתה כמותה מאז הולדת האסלאם במאה השביעית. המפנה חל בשלוש השנים האחרונות עם הבריחה של פליטים ומהגרים מארצות רבות דוברות ערבית לטורקיה ולאירופה.

ידוע היטב שבקרב ארבעה מיליון העקורים האלה, שנעקרו ממקומם לא מזמן, יש מחבלים רבים התופסים עמדות ברחבי אירופה, אבל בו בזמן גם יש תנועת נגד. ערבים ומוסלמים שאיבדו את הכול משתחררים מהכבלים הדתיים האסלאמיים שכבלו את לבם ומחשבותיהם. המצוקה גרמה לרבים מהם להשתחרר ולהיות חופשיים לחפש את האמת.

בדור הזה כבר היינו עדים למוסלמים רבים שפנו למשיח במדינות אסלאמיות, כמו למשל באינדונזיה. גם במצרים פונים אנשים רבים לאלוהי התנ"ך והברית החדשה. אבל רק מאז "האביב הערבי" והגל של מבקשי המקלט, מספר האנשים הפונים לישוע התחיל לעלות על גדותיו.

יוסף המבשר אומר שרבבות בני אדם נושעים, במיוחד מקרב הכורדים, ונראה שלבם פתוח במיוחד. בכל יום רושמת העדה שלהם חלומות וחזונות רבים.

למעשה, מספר הקהילות בטורקיה ובאירופה של מוסלמים לשעבר שמאמינים בישוע, גדל. הקהילה גדלה ומתפתחת מהר יותר מקהילות מקומיות במזרח התיכון. יש יותר מאמינים חדשים בטורקיה ובאירופה שמתווספים לקהילות המוסלמים לשעבר מאשר מאמינים חדשים בקהילות מקומיות במזרח התיכון שמבשרות בקרב הנוצרים שאינם מאמינים.

יוסף מבשר כבר עשרים וחמש שנים בירדן, תימן, עיראק ורחבי צפון אפריקה, וראה מוסלמים רבים שחזרו בתשובה והאמינו במשיח, אבל המהומה שמתרחשת כעת במזרח התיכון עוררה ספקות חדשים ועזים באסלאם, והותירה חלל ענק בחייהם של מוסלמים רבים. לכן הם מחפשים אחר האלוהים האמתי.

כשמוסלמי מהמזרח התיכון מאמין בישוע, הוא מלא באמונתו החדשה, ולא משנה איפה הוא נמצא, בקרב הפלסטינים או באירופה. הכול חדש – הדת, התרבות, החברים, המטרות בחיים והקשרים שלו עם קרובי המשפחה.

בדרך כלל, כשהמוסלמים האלה לשעבר מאמינים במשיח, הם מספיקים לקרוא את התנ"ך והברית החדשה עוד לפני הטבילה, כאילו מדובר בסם החיים שלהם, והם הולכים שבי אחר אלוהיהם החדש והאוהב. הם גם לומדים את דברו כדי להימנע מלטבוע בים ההתנגדות שניצב בפניהם.

משמעות הטבילה לגבי המאמינים האלה היא סיכון מוחשי לחייהם, במיוחד אם הם חיים במזרח התיכון. אבל אלוהים גרם לכך שהאתגר שיוצרים הפליטים המסכנים האלה בטורקיה ובאירופה כה גדול בעיני הארצות המקבלות אותם, שאפילו הממשלה הטורקית איננה מתעסקת בשאלה במה הם מאמינים. כך הם "השתחררו" והם חופשיים לחפש את האלוהים האמתי.

מעניין לציין שהמאמינים החדשים האלה, המוסלמים לשעבר, באמת אינם שונאים את ישראל או היהודים. הם מעולם לא למדו את תיאולוגיית ההחלפה הנוצרית, וכשהם זונחים את האסלאם, הם זונחים אותו כליל. המאמינים החדשים האלה מתחילים להתבגר ולהתחזק וללמוד את כתבי הקודש – התנ"ך והברית החדשה, ובאופן טבעי אוהדים את עם ישראל.

יתרה מכך, יוסף, שמגיע אליהם עם ערבים נוצרים מהארץ ולפעמים גם עם יהודים משיחיים – לצד חברי צוות מארצות הברית וארצות אחרות – הוא עדות מדהימה לתכנית אלוהים ולקריאתו לישראל לשמש כאור לגויים.

כמובן, מי יכול להיות מבשר טוב יותר ומשרת טוב יותר לפליטים האלה, מאשר נוצרים ערבים מישראל? שוב, ישראל הקטנה מאירה לגויים. לפי הדיווחים, פחות מאחוז אחד של ארגוני השליחים בעולם נשלח לעולם המוסלמי. אבל ממש עכשיו, העם הערבי במזרח התיכון סובל מהתקופה הגרועה ביותר בתולדותיו.

אלוהים פתח חלון הזדמנויות גדול להכריז את הבשורה למוסלמים, במיוחד לכורדים שברחו מבתיהם.

למרות העוני העולה על כל דמיון, למרבה התדהמה, רוב הפליטים הצליחו להשיג טלפונים חכמים, ומקשיבים באמצעותם לבשורה בערבית.

יוסף משוכנע שבקרוב יהיו המוסלמים לשעבר שמאמינים בישוע, רבים יותר בעולם המערבי ובמזרח התיכון מהנוצרים שמעולם לא היו מוסלמים.

לדבריו, האסלאם הוא החזית האחרונה של הקהילה המשיחית. זוהי הזדמנות של פעם בחיים – לעזור להכריז חיי עולם למוסלמים שמבקשים את האמת בכל מאודם.

אַךְ כֵּיצַד יִקְרְאוּ אֶל מִי שֶׁלֹּא הֶאֱמִינוּ בּוֹ? וְכֵיצַד יַאֲמִינוּ בָּזֶה אֲשֶׁר לֹא שָׁמְעוּ אוֹתוֹ? וְכֵיצַד יִשְׁמְעוּ בְּאֵין מְבַשֵֹר? כֵּיצַד יְבַשְֹרוּ אִם לֹא יִשָּׁלְחוּ? הֵן כָּתוּב: "מַה־נָּאווּ רַגְלֵי מְבַשְֹרֵי טוֹב!" (רומים י 15-14).

0816 - Believers Celebrating Their New Birth
המאמינים החדשים האלה – כולל משפחה בת שלוש עשרה נפשות – נטבלו, וחוגגים את לידתם החדשה!

 

0816 - All new believers

כולם מאמינים חדשים! האיש משמאל היה פעם הטבח של שר בממשלת סוריה. בני משפחתו המורחבת הצטרפו לשורות המתנגדים למשטר הנשיא אסאד, והוא נאלץ לברוח. אחר כך הוא הפך לטבח של נשיא עירק לשעבר, גלאל טלבאני, גם הוא כורדי.

אבל דאעש סגר עליהם, והוא ואשתו ברחו ליוון. האישה המרוקנית במרכז הייתה נשואה לבעל קיצוני שהיכה אותה בלא רחם, מתוקף הזכות שמקנה לו חוקת השריע. גם היא ברחה ליוון, על אף שהייתה בהיריון, ומצאה שם את המושיע. הם לבשו לבן לכבוד הטבילה.

 

0816 - Assad followed his father Hussein’s new faith

אסאד הלך בעקבות אמונתו החדשה של אביו, חוסיין, ונטבל בים עם זוג מאמינים אחר. אחר כך הביעו המוסלמים לשעבר את רצונם ללבוש לבן, אבל מאחר שקבוצת אנשים לבושה בלבן ונטבלת מושכת תשומת לב מרובה, הם קנו ברכה קטנה המשמשת לטבילות בתוך בתי קהילה.

חזרה למעלהרועי קהילה:
האם אתם רוצים לשלוח צוות מהקהילה שלכם להצטרף ליוסף במסע לטורקיה ויוון?

0816 - Illegal Refugees Locked Up

האנשים מהקהילה שלכם יחלקו אוכל לפליטים וצעצועים לילדים, ויבקרו בבתי הפליטים שמבקשים להכיר את ישוע או את המאמינים החדשים. הם יצטרפו לחברי צוות דוברי ערבית שיתרגמו בשבילם.

המתנדבים הלבושים כחול הם נוצרים, חלקם מקהילות ערביות ישראליות וחלקם מאמריקה. על החולצות כתוב בערבית: "אנחנו אוהבים אתכם". הם חלק מהצוות שהצטרף ליוסף למסע לטורקיה ואתונה. בתמונה הם מחלקים מזון בנמל באתונה.

כיום יש חמישים ושבעה אלף פליטים לא חוקיים העצורים בנמל עד שיעברו תהליך הגירה. תהליך ההגירה עשוי להימשך שבועות ואפילו חודשים.

צבא יוון אמנם מביא מזון לפליטים, אבל ממשלת יוון טוענת שאין לה הכסף להאכיל כראוי את מבקשי המקלט, ומשאירה את הטיפול בהם לקבוצות מתנדבים.

עלות ההצטרפות לאדם היא בטווח חמשת אלפים דולרים (בהתאם לעונה) למשך עשרה ימים, כולל טיסות ובתי מלון. לפרטים נוספים, צור קשר עם קטי: kati@maozisrael.org

0816 - Christian Volunteers

0816 - Israeli Arab Volunteers

חזרה למעלהאינטרנט
השיטה היעילה ביותר לבשר למספר הרב ביותר של מוסלמים ברחבי אירופה והמזרח התיכון היא באמצעות האינטרנט.

0816 - Former Kurdish And Arab Muslim Believers
Former Kurdish and Arab Muslim believers use the building of expats in Istanbul for their meetings.
Daniel, leader of the MBBs Church said that if he had the funds to pay the metro ticket
for more new Christian believers, he could have a church of 500 people.

יוסף המבשר רוצה להפיק סרט תעודה באיכות ראשונה במעלה על חמישה מתוך המוסלמים לשעבר, המסבירים בצורה הטובה ביותר מדוע זנחו את האסלאם לטובת המשיח.

הוא מתכוון להעלות את הסרט ליו-טיוב, להדפיס אותו על תקליטורים ולהפיץ אותו בכל אמצעי אפשרי במטרה להגיע למספר מוסלמים גדול ככל האפשר.

הסרטון יסביר היטב איך לקבל לב חדש ולמצוא סליחה על חטאים באמצעות דמו של ישוע המשיח, להאמין שהוא האדון והמושיע ולזכות בחיי עולם.

סרט כזה באיכות גבוהה יעלה בסביבות מאה אלף דולרים.

כורדים וערבים מוסלמים לשעבר מתאספים בבניינים של גורמים זרים באיסטנבול. דניאל, מנהיג קהילת המוסלמים לשעבר שמאמינים בישוע אמר שאילו היו לו הכספים הדרושים כדי לשלם למאמינים החדשים את דמי הנסיעה במטרו, כבר הייתה לו קהילה של חמש מאות איש.

חזרה למעלההערבים בכתבי הקודש

הפרופסור ג'פרי ל' סייף

האם ידעת שרות, האישה המפורסמת ביותר בתנ"ך, הייתה ערבייה ממוצא מואבי – מממלכת ירדן של ימינו? רות בעצם החזיקה ב"דרכון" ירדני.

אשתו של משה הייתה מדיינית – אישה שפגש ונשא לאישה כשנאלץ לברוח ממצרים. מדיין, שהיא היום צפון מערב חצי האי ערב. נכון, אשתו של משה הייתה ערבייה. נשמע לא יאומן, לא כך?

אשתו של משה החזיקה ב"דרכון" סעודי. רות החזיקה ב"דרכון" ירדני. האם ייתכן שהיו ערבים במקומות מכריעים מעין אלה? כן, ויש עוד דוגמאות רבות.

המאמינים שקוראים את כתבי הקודש נכנסים לעולם שיש בו ערבים רבים.

הרב שאול מטרסוס הותיר חותם בל יימחה על האמונה וההשקפה המשיחיות. הוא היה יהודי בכל רמ"ח איבריו – גם לפני וגם אחרי שהאמין בישוע – אבל שלא כמו שאר השליחים, הוא לא החזיק ב"דרכון" ישראלי. שאול היה מטרסוס, עיר בטורקיה של ימינו. הוא החזיק ב"דרכון" טורקי.

לוקס כתב ששאול היה בדרכו לדמשק כשחייו השתנו כליל במפגש עם משיח ישראל. שאול כתב באיגרת לגלטים שבמקום לחזור לישראל, הוא בילה שלוש שנים בערב, ורק אחר כך נסע לירושלים למשך שבועיים. לוקס, שכתב את קורות חייו, כתב שברנבא הזמין אותו מאוחר יותר לאנטיוכיה שבסוריה, ואת כל השאר אנחנו גם יכולים לקרוא בכתבי הקודש.

מספר הנוצרים שמאכלס את העולם הערבי כתוצאה ממאמצי הבישור של המשיחיים הראשונים היה עצום – עד שהאסלאם כבש את רוב האזורים ואילץ המונים רבים של בני אדם להתאסלם – רובם באמצעות החרב. האמת היא שאבותיהם של המוני מוסלמים ערבים היו נוצרים.

אבל זהו הסיפור המפורסם מכול: האם ידעתם שהאנשים הראשונים שהשתחוו לישוע היו ערבים – לא יהודים? הכתובים אינם מספרים עליהם רבות, אבל מתי כתב שהחכמים הגיעו מהמזרח והביאו אתם מתנות יקרות ערך (האנשים שהתיישבו ממזרח לישראל היו מקורבים לצאצאי אברהם). קיימת מסורת בקרב האיראנים שהחכמים היו זורואסטרים. חוקרי הכתובים מקשרים ביניהם לבין ישעיה ס 7-1, כפי שנראה בהמשך.

הערבים חכמים יותר מהורדוס הגדול

זהו הסיפור: אדומי לא יהודי (צאצא של עשיו, ששמו שונה לאדום (בראשית כה 30, לו 9 )) הגיע בדרכים עקלקלות לכס המלכות ביהודה, במסווה של בן לשושלת ההרודיאנית. כשהורדוס המלך שמע על לידתו של המשיח – מישהו שהורדוס ידע שייתפס כמלך לגיטימי יותר ממנו ליהודים – הוא נדהם (ראה מתי ב) והחליט למצוא את הילד, בטענה שהוא רוצה להתשחוות לו. (שם)

הברית החדשה מציינת בבירור שלא זאת הייתה כוונתו. הפחד הנסתר של הורדוס התעורר בגלל החכמים שבאו מהמזרח לירושלים בעקבות הכוכב שראו. הורדוס חקר על הזמן שבו נראה האור הגדול, ומתי תיעד את מה שקרה אחר כך: הַכּוֹכָב שֶׁרָאוּ בַּמִּזְרָח הִתְקַדֵּם לִפְנֵיהֶם עַד אֲשֶׁר בָּא וְנֶעֱמַד מֵעַל לַמָּקוֹם שֶׁהָיָה שָׁם הַיֶּלֶד.

מתי ממשיך: כִּרְאוֹתָם אֶת הַכּוֹכָב שָׂמְחוּ שִׂמְחָה גְּדוֹלָה עַד מְאֹד. אחר כך הם נכנסו לבית וּפָתְחוּ אֶת צְרוֹרוֹתֵיהֶם וְהִגִּישׁוּ לוֹ מַתָּנוֹת: זָהָב וּלְבוֹנָה וָמוֹר. אחרי שסיימו, הם מיהרו לחזור למזרח, אבל בדרך אחרת, כי היה ברור להם שכוונותיו של הורדוס רעות.

הסיפור הזה הפך לפופולרי מאוד, אבל לא כתוב בו שהיו שם "שלושה" חכמים או אסטרולוגים. הוא כן מציין שוב ושוב שהם היו מהמזרח והגיעו ליהודה בעקבות הכוכב. מספר החכמים שבאו מהמזרח היה נושא לספקולציות ודמיונות רבים, אבל השאלה מי בדיוק היו הגויים הראשונים שהשתחוו לישוע זוכה לתשובה ודאית הרבה יותר: הגויים הראשונים שהשתחוו לישוע היו ערבים.

איך אפשר לדעת זאת בוודאות?

קודם כול, ברור שהעובדה שהם באו מהמזרח משמעה שהם הגיעו ממעבר לגבול המזרחי של ישראל, ממעבר לירדן, מאזור שצורתו נראית כמו סהר, שם ישבו ישמעאלים וקרובים רחוקים של צאצאי אברהם, עשיו ולוט.

שנית, ראוי לציין שסחר התבלינים באזור היה ערבי במקורו. למשל, מלכת שבא (מדרום ערב) ביקרה את שלמה המלך והביאה אתה בְּשָׂמִים וְזָהָב רַב-מְאֹד, וְאֶבֶן יְקָרָה. (מלכים א י 2) אלה הם אותם דברים שנתנו החכמים מאוחר יותר לבן האלוהים, התינוק ישוע – צאצא של שלמה. הפרט הזה משקף מסורת אזורית לגבי סוג המתנות שבהן היה נהוג לכבד בני מלוכה ומכובדים בעולם הקדום.

שלישית, יוסטינוס הקדוש, אחד מאבות הכנסייה שגדל בשטחי ישראל, התייחס לחכמים בדיאלוג שלו עם טריפון (135 לספירה) ואמר עליהם שבאו מערב (The Sacred Writing of Justin Martyr Chapter LXXVIII)

רביעית, הנביא ישעיהו – שדרך אגב, הוא הנביא המצוטט ביותר בברית החדשה, צפה את בואו של גואל ישראל ודיבר עליו בדרכים רבות. בישעיה ס 5-1 הוא עודד את העם במילים האלה: קוּמִי אוֹרִי, כִּי בָא אוֹרֵךְ; וּכְבוֹד יְהוָה, עָלַיִךְ זָרָח. כִּי הִנֵּה הַחֹשֶׁךְ יְכַסֶּה אֶרֶץ, וַעֲרָפֶל לְאֻמִּים; וְעָלַיִךְ יִזְרַח יְהוָה, וּכְבוֹדוֹ עָלַיִךְ יֵרָאֶה. ייראה בעיני מי? ישעיהו מגלה: וְהָלְכוּ גוֹיִם, לְאוֹרֵךְ, ואחר כך מציין: חֵיל גּוֹיִם יָבֹאוּ לָךְ. הביקור של מלכת שבא והמתנות שהביאה לשלמה – יותר ממאתיים שנה לפני שכתב הנביא ישעיהו את נבואותיו – היה רק צל של הקשר הערבי לישוע.

מדיין, עיפה, שבא, דדן וכוש

ואחר כך, באופן מדהים במיוחד, ישעיה מפרט מי הם הגויים האלה, בפסוקים 7-6 הוא מתאר את אלה שיביאו מתנות, ומציין: שִׁפְעַת גְּמַלִּים תְּכַסֵּךְ, בִּכְרֵי מִדְיָן וְעֵיפָה כֻּלָּם, מִשְּׁבָא יָבֹאוּ; זָהָב וּלְבוֹנָה יִשָּׂאוּ, וּתְהִלֹּת יְהוָה יְבַשֵּׂרוּ.

הפרט שצריך להדגיש במיוחד הוא שהגויים במתי שבאו לישוע והיו הראשונים שהשתחוו לו, היו מקרב הקרובים הערבים של העם היהודי והמנוכרים לו. הארץ שישעיהו מזכיר היא מדיין, הנמצאת מצפון מזרח, ממזרח ומדרום מזרח ערב. "עיפה" היא הבאה בפסוק. מי היה עיפה? עיפה היה הבן של מדיין וצאצא של אברהם מקטורה. (בראשית כה 3)

0816 - Middle East Map

הפסוק ממשיך ומזכיר את שבא: כֻּלָּם, מִשְּׁבָא יָבֹאוּ. גם שבא היה בן של אברהם ונזכר עם דדן (דברי הימים א א 32)

העובדה שצאצאיהם התיישבו בדרום חצי האי ערב ניכרת לפי המקומות שנקראים על שמם. אנשי שבא, או השבאים, היו ידועים בכתבי הקודש כסוחרי זהב ובשמים, אותן מתנות שהמלכה המפורסמת הביאה לשלמה. ירמיהו ציין את הלבונה שמגיעה משבא. (ירמיה ו 20)

יחזקאל הנביא הזכיר את הסוחרים משבא וציין את רֹכְלֵי שְׁבָא שסחרו בְּרֹאשׁ כָּל בֹּשֶׂם וּבְכָל אֶבֶן יְקָרָה, וְזָהָב, נָתְנוּ. (יחזקאל כז 22)

למעשה, בני יעקב מכרו את יוסף אחיהם לאורחת רוכלים ישמעאלים/מדיינים שהיו בדרכם מכנען למצרים. (בראשית לז 28-27) מסיפור זה נראה שהמדיינים התחתנו עם הישמעאלים.

נוסיף עוד היסטוריה מכתבי הקודש: בדומה ליצחק וצאצאיו, גם "מדיין" היה בן לגיטימי של אברהם, אם כי הוא נולד מקטורה, האישה שאברהם נשא אחרי מות שרה. (בראשית כה 2-1) משה כתב בבראשית כה 6 לִבְנֵי הַפִּילַגְשִׁים אֲשֶׁר לְאַבְרָהָם, נָתַן אַבְרָהָם מַתָּנֹת (שים לב ללשון הרבים) וַיְשַׁלְּחֵם מֵעַל יִצְחָק בְּנוֹ, בְּעוֹדֶנּוּ חַי, קֵדְמָה, אֶל אֶרֶץ קֶדֶם כפי שעשה קודם לישמעאל.

שנים רבו לפני כן, הצמרת הערבית נשאה מתנות למלך ישראל. בפעם השנייה שהערבים חצו את הגבול ועושרם בידם, הם נתנו אותו למשיח, שהוא גדול משלמה. האין זה מפליא לגלות שהערבים היו הראשונים שהודו בישוע? המעשה הזה הופך למעניין עוד יותר.

נבואות שעתידות להתגשם

0816 - Middle East Map
Former Kurdish and Arab Muslim believers use the building of expats in Istanbul for their meetings.
Daniel, leader of the MBBs Church said that if he had the funds to pay the metro ticket
for more new Christian believers, he could have a church of 500 people.

כן, יש עוד דברים רבים! נראה שפרק ס בישעיה מגלה נבואות שעתידות להתגשם עם שובו הגדול של ישוע, המלך המשיח. אלוהים יקבל את שובם של הערבים לאלוהי ישראל, והם ישרתו את עמו של ישעיהו, היהודים.

כָּל-צֹאן קֵדָר יִקָּבְצוּ לָךְ, אֵילֵי נְבָיוֹת יְשָׁרְתוּנֶךְ; יַעֲלוּ עַל-רָצוֹן מִזְבְּחִי, וּבֵית תִּפְאַרְתִּי אֲפָאֵר. (ישעיה ס 11)

"נביות" היה בנו בכורו של ישמעאל. "קדר" הוא אחיו הצעיר. בפרק אחר בישעיה (ישעיה מב 12-10) צופה הנביא שבני ישמעאל ישתחוו לאלוהים האמתי היחיד וישבחו אותו:

שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ, תְּהִלָּתוֹ מִקְצֵה הָאָרֶץ; יוֹרְדֵי הַיָּם וּמְלֹאוֹ, אִיִּים וְיֹשְׁבֵיהֶם. יִשְׂאוּ מִדְבָּר וְעָרָיו, חֲצֵרִים תֵּשֵׁב קֵדָר; יָרֹנּוּ יֹשְׁבֵי סֶלַע, מֵרֹאשׁ הָרִים יִצְוָחוּ. יָשִׂימוּ לַיהוָה, כָּבוֹד; וּתְהִלָּתוֹ, בָּאִיִּים יַגִּידוּ.

ויש עוד: איננו יכולים לשכוח את העם הערבי מצפון ישראל – גם הם יזכו בתחייה רוחנית:

הֲלוֹא עוֹד מְעַט מִזְעָר, וְשָׁב לְבָנוֹן לַכַּרְמֶל; וְהַכַּרְמֶל, לַיַּעַר יֵחָשֵׁב. וְשָׁמְעוּ בַיּוֹם הַהוּא הַחֵרְשִׁים, דִּבְרֵי סֵפֶר; וּמֵאֹפֶל וּמֵחֹשֶׁךְ, עֵינֵי עִוְרִים תִּרְאֶינָה. וְיָסְפוּ עֲנָוִים בַּיהוָה, שִׂמְחָה; וְאֶבְיוֹנֵי אָדָם, בִּקְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל יָגִילוּ. (ישעיה כט 19-17)

ולבסוף, לא נסיים את המאמר הזה בלי להזכיר את החזון של ישעיהו על תחייה בכל רחבי המזרח התיכון. הוא צופה יום שבו תהיה מסילה שתחצה את המזרח התיכון – ממצרים דרך ישראל ועד ערב. המסילה תתאפשר כי יושבי המזרח התיכון יעבדו את אלוהי ישראל, האלוהים האמתי היחיד.

בַּיּוֹם הַהוּא, יִהְיֶה מִזְבֵּחַ לַיהוָה, בְּתוֹךְ, אֶרֶץ מִצְרָיִם; וּמַצֵּבָה אֵצֶל גְּבוּלָהּ, לַיהוָה… בַּיּוֹם הַהוּא, יִהְיֶה יִשְׂרָאֵל שְׁלִישִׁיָּה, לְמִצְרַיִם, וּלְאַשּׁוּר: בְּרָכָה, בְּקֶרֶב הָאָרֶץ. אֲשֶׁר בֵּרְכוֹ יְהוָה צְבָאוֹת, לֵאמֹר: בָּרוּךְ עַמִּי מִצְרַיִם, וּמַעֲשֵׂה יָדַי אַשּׁוּר, וְנַחֲלָתִי, יִשְׂרָאֵל. (ישעיה יט 19, 25-24)

לסיכום, ישעיהו צופה שהעם הערבי – כל השבטים במזרח התיכון – ישוב להודות במשיח, מלך היהודים. החלוצים – החכמים, רות ואשתו של משה, היו כולם ערבים מארצות ערב שהלכו אחרי אלוהי ישראל. שאול הטרסי אמנם היה מבני ישראל, אבל הוא ביקר הרבה מאוד בעולם הערבי. הערבים מופיעים הרבה מאוד בסיפורים בכתבי הקודש, במקומות מעניינים ורבי השפעה.

המטרה שלנו צריכה להיות להושיט יד לעמי ערב באהבת אלוהים ובחסדו. הבה נתפלל בשבילם ונחשוב איך אנחנו יכולים לבנות גשרים ובה בעת לפתוח בדו-שיח של תקווה ושמחה שרק אלוהים יכול לתת להם. חלק מהסיפורים האלה הם אמצעי מעורר מחשבה שעשויים לעזור לפתוח בשיחה עם ידידים ומכרים מוסלמים.

0816 - Little Girl Refugee
הילדה הקטנה הזאת היא אחת הפליטים שמתנדבים נוצרים מאמריקה וערבים נוצרים מהארץ משרתים בנמל אתונה. גם אתה יכול להתנדב באחד ממסעות השליחות האלה. ראה מידע בעמוד לעיל.

חזרה למעלה

י