MAOZ HOME      MAOZ REPORT      WHO WE ARE      WHAT WE DO      DONATE NOW      STORE       I STAND WITH ISRAEL      CONTACT US

חגיגות היובל לאיחוד ירושלים
לילה בלתי נשכח בחיי

יוני 2017
סיוון - תמוז תשע"ז

0617 - Top
סצנה מתוך "העצמות היבשות" שהתחלתי להפיק בראשית 1968. איכות הסרט הידרדרה
עוד לפני העידן הדיגיטלי, אבל לדעתי עדיין טמון בו מסר חשוב. שירה סורקו-רם


 

מאת שירה סורקו-רם

"נועדת לחיות בישראל".

הנבואה הזאת נאמרה עליי אינספור פעמים בראשית שנות העשרים לחיי, אבל אז היו בהחלט תחומים בחיי שבהם לא עשיתי את הישר בעיני אלוהים. היו לי תכניות ויעדים משלי, וחשבתי שמעבר לארץ ישראל כמוהו כמו מעבר לאחת ממדינות העולם השלישי, כמו אפגניסטן או סיביר.

אבל ב-15.10.1967, לפני חמישים שנה, הגעתי לארץ עם הוריי לביקור של שבועיים. רק ארבעה חודשים לפני כן, ניצלה המדינה הקטנה, שמנתה קצת יותר משני מיליון תושבים יהודים מחיסול מוחלט נוכח המאמץ המשותף של סוריה, ירדן ומצרים לצד עיראק, והשיגה ניצחון בלתי צפוי. הניצחון הזה היה מעל ומעבר לציפיות של ראש הממשלה, מפקדי הצבא והעם כולו.

אי אפשר לתאר את האופוריה של המדינה היהודית. בעיני היהודים הדתיים, לא היה כל ספק שהגיעו ימות המשיח.

בעיני התושבים החילונים, התחולל נס בלתי צפוי. צבאות ערב נחלו תבוסה מוחצת – ואין ספק שהם למדו לקח. לא תהיה עוד מלחמה!

כולם אמרו בשמחה עילאית: "ירושלים בידינו שוב!" אלה השיאים שהיו כאן כשהוריי ואני נחתנו בארץ. ואני נשארתי.

שני אירועים שלא אשכח לעולם: יום העצמאות של שנת 1968 נחגג בפעם הראשונה בעיר העתיקה בירושלים. עמדתי במקום הצופה על רבבות ישראלים שחגוו ליד שער יפו. באופן ספונטני, בלי שום מיקרופונים או כלי נגינה, כולם התחילו לשיר "ירושלים של זהב", השיר שנכתב זמן קצר לפני המלחמה, והפך לשיר של מלחמת ששת הימים.

מאוחר יותר באותו לילה, התמלאו רחובות ירושלים במוזיקאים שעמדו במרפסות עם אקורדיונים וקלרניטים, והחיילים העמידו את הרובים שלהם באמצע מעגלי הריקודים שנוצרו לאורך הרחובות ורקדו הורה אל תוך הלילה.

החלוצים המשיחיים הראשונים

מהר מאוד גיליתי שיש מעט מאוד יהודים משיחיים בארץ כולה. הם לא היו קיימים כאן בארץ מסיבות אובייקטיביות לגמרי. כן, היו משפחה כאן ומאמין שם. ויקטור סמדג'ה ומשפחתו, מאמינים מטוניסיה, הקימו את הקהילה המשיחית בירושלים, ומשפחת חיימוב (היום בר-דוד) שעלתה מבולגריה, ייסדה אספה קטנה בפרוור של תל אביב. אוסטרובסקי ניהל שיעורי כתובים ביפו. והיו עוד כמה פזורים ברחבי הארץ, וזה בערך הכול.

חשבתי לעצמי, "איך יזכה עם ישראל לשמוע על הישועה בהתאם לכתבי הקודש עם קומץ של יהודים משיחיים?"

לא היו לי שום תכניות להישאר בארץ, אבל אחרי שהתייעצתי עם אבי, החלטתי להפיק סרטון תעודה של 28 דקות על הקמת מדינת ישראל והשיבה של ירושלים לידי העם היהודי, ממש כשם שניבאו הנביאים.

הרגשתי שחשוב מאוד שהנוצרים יבינו שהחלקים החשובים בנבואות התנ"ך מתגשמים "כאן ועכשיו" וישראל זקוקה לתפילות של מפגיעים בכל רחבי העולם. גם התחלתי ללמוד עברית.

כתיבת התסריט של "העצמות היבשות"

לצד לימודי העברית, הקדשתי כמעט שלוש שנים לעבודה על הסרט שכיניתי "העצמות היבשות". התלבטתי במשך חודשים רבים לגבי התסריט, עד שיום אחד חשבתי לעצמי: למה לנסות לתאר את התגשמות הנבואות בימינו? יש לי גישה לתסריטים של גדולי המחברים בעולם – ביניהם משה, ישעיהו, ירמיהו, יחזקאל, דניאל וזכריה. השקעתי חודשים רבים בקריאה של ספרי התנ"ך.

בכל פעם שקראתי פסוק שניבא על הסבל או הכבוד של המשיח העתיד לבוא, או על שיבת העם היהודי לארצו, ותקומת ירושלים, כתבתי את הפסוקים על כרטיסייה. באותם ימים, לא היו מחשבים.

כשסיימתי, הייתה לי ערמת כרטיסיות בגובה עשרה סנטימטרים. מהפסוקים האלה כתבתי תסריט ושכרתי את שירותיה של חברה ישראלית להפקת סרט בניהולי.

ליהוק האמנים

במהלך ההסרטה היו לי הזדמנויות רבות לצפות בצלם, אדם גרינברג, במהלך עבודתו. זה התקדם והפך למנהל צילום מבוקש מאוד בהוליווד, והסריט סרטים כגון "טרמינטור 2" עם ארנולד שוורצנגר. אדם לימד אותי הרבה מאוד באמצעות עבודת המצלמה הלירית הקולחת שלו.

המכשול היחיד – והוא היה גדול – היה שישראל הייתה מדינה צעירה בלי שום מעבדת סרטים לפיתוח הסרט. נאלצנו לשלוח את הסרט לצרפת, שם נהרס חלק גדול מהסרט המקורי. לצערנו הרב, נאלצנו להסריט מחדש כמה מהחלקים. (אלה הימים שקדמו לסרטי הווידאו). בכל זאת, המשכנו.

0617 - Shira - Ben -Gurion
נפלה בחלקי הזכות הגדולה לפגוש שניים ממקימי מדינת ישראל, ענקים בתולדותיה: קודם כל ראש הממשלה דוד בן גוריון בשנת 1965,
ואחר כך ראשת הממשלה גולדה מאיר בשנת 1971. ראש הממשלה בן גוריון שאל אותי: "מתי את עולה לארץ?"

  
פגשתי את אחד המלחינים והמנצחים הגדולים בארץ, נועם שריף. כבר לא היו לי הכספים לשכור את שירותיו של מוזיקאי בעל של עולמי כמוהו, ולכן ביקשתי ממנו להלחין את המוזיקה ללא עלות. הוא הסכים! נותר לי לשלם רק על ההקלטות.

חיפשתי קול מלא הבעה עם מבטא ישראלי והכרתי את יוסי ידין, שחקן ישראלי מפורסם ואחיו של הארכיאולוג יגאל ידין, שחפר במצדה ובמגידו, ומאוחר יותר היה לסגן ראש הממשלה.

יוסי הסכים לקריין בסרט. כדי להכין את התסריט, לקחתי ספר בריתות וגזרתי ממנו את הפסוקים, בזה אחר זה, והדבקתי אותם על נייר. יוסי נרתע בהתחלה, ושאל אם אינני מחללת את התנ"ך. אמרתי לו שמי שאיננו מקיים את המצוות הכתובות בו, הוא מי שמחלל את התנ"ך. הוא קיבל את התשובה והקליט את הקריינות.

גולדה מאיר ביקשה לצפות ב"עצמות היבשות"

הציפייה הגדולה עוררה בי תפילה רבה. ידידה שלי ואני התפללנו יחד ונדמה היה לי שאני רואה את גולדה מאיר על מיטתה בלילות, מסתכלת מעלה ושואלת: האם באמת יש אלוהים? גם הרגשתי שתהיה התנגדות רוחנית כלשהי להזמנה הזאת, והידידה שלי ואני התחלנו להתפלל ולהפגיע שאלוהים יאפשר לי להציג את הסרט ללא שום הפרעה.

0617 - Letter from Golda Meir
מכתב ממשרדה של ראשת הממשלה גולדה מאיר:

ירושלים, 29.1.1971
מיס לינדזי היקרה,
ראשת הממשלה גולדה מאיר ביקשה ממני להודות לך על מכתבך מה-18.1.1971,
שאותו שמחה לקבל.
הגב' מאיר מבקשת מאוד לצפות בסרט, והיא תיצור אתך קשר ברגע שלוח הזמנים
שלה יאפשר לה זאת.
עם מיטב איחוליה של הגב' מאיר לחייך החדשים בארץ,
בכבוד רב,
אלי מזרחי
עוזר מנכ"ל משרד ראשת הממשלה
 
 

הגיע היום שבו לקחתי את הסרט לביתה של גולדה מאיר, ונכנסתי עם זר גדול של פרחים. אני זוכרת שאנשי הביטחון בדקו אותו בזהירות רבה כדי לוודא שאין שום פצצה בין הגבעולים. היו שם כמה מעוזריה וחברי משפחה.

אחרי שיחה קצרה, הסרט התחיל. הנושא הציג את ישראל בסוף שנות השישים כמדינה שקמה מהחורבות ממש כשם שהנביאים ניבאו שיקרה באחרית הימים. היה גם פרק שבו הקריין קרא את ישעיה נג על המשיח הסובל שימות בגלל חטאי עמו.

. בסרט היה אפשר לראות דמות המייצגת את המשיח נופל בין הצאן שלו, והוסרט בשחור לבן עם חשיפה מופרזת לאור שהקנתה לו מראה מיסטי. הסצנה הייתה שזורה בשחיטה של כבש על המזבח, והסתיימה בקריאה של הנביא לחזרה בתשובה, ובהבטחת אלוהים ליחזקאל לגאול את צאנו מהזאבים ברחבי העולם.

כשהסרט הסתיים, השתררה דממה. אחר כך גולדה שאלה: "איזה חלק בסרט היה התנ"ך ואיזה הברית החדשה?" עניתי: "הסרט כולו מבוסס על התנ"ך". היא ישבה וחשבה, ואחר כך אמרה: "אבל למה הדם? מה המשמעות שלו?"

כמובן, זה פתח את נושא תפקיד הכוהנים ובני שבט לוי, שאלוהים ציווה עליהם לשפוך דם של בעלי חיים כדי לשלם את מחיר החטאים של בני ישראל. הדגשתי שרק אחרי שפיכת דם, היה מותר לכוהנים לבוא אל נוכחות אלוהים ולהתפלל בעד העם.

והסברתי: "זאת הסיבה שישוע היה צריך למות ולהקריב את חייו כדי שנוכל לחיות. הוא שה האלוהים. הוא הדרך לסליחת חטאים נצחית לעם היהודי, ולמעשה, לכל מי שרוצה בה. הוא השער לנוכחות אלוהי ישראל".

גולדה שוב העלתה את הסצנה של ישעיה נג ואמרה ברכות: "וזה היה ישוע". נדהמתי לראות כמה הלב שלה פתוח בזמן שדיברה.

פתאום צעק מישהו אחר בחדר בכעס: "זאת עבודה זרה! זה נוגד את היהדות!"

זה היה סוף השיחה שלנו, אבל ביליתי כמעט שעה בשיחה עם ראשת הממשלה גולדה מאיר על הדרך לישוע. הייתי בטוחה שבאמצעות התפילות שלנו (ושל אחרים שהתפללו בעדנו), אלוהים עצר את דבריו של האיש הכעוס עד שראשת הממשלה זכתה להזדמנות לשמוע את הבשורה באמצעות דברי הנביא.

יצאתי ממשכנה בחצות, אחרי שביליתי אתה כשעתיים. הרגשתי שאלוהים רצה שתהיה לה הזדמנות לשאול את השאלות שהיו בלבה.

למחרת התקשר אליי אותו עוזר שהתפרץ עם דבריו על עבודה זרה. הוא אמר לי שראשת הממשלה נהנתה מאוד מהסרט ומהערב כולו. למעשה, הוא אמר לי שכל הנוכחים חשבו שהערב היה מעניין מאוד.

אחרי שנפטרה בשנת 1983, שמעתי שהיא ביקשה שרופא מאמין יטפל בה בימיה האחרונים. מאוחר יותר הוא כתב לי שנפלה בחלקו הזכות לטפל בה, אבל לא הייתה לו הזדמנות לדבר אתה על האמונה. אני יודעת שהיא שאלה שאלות חשובות באותו ערב, והקשיבה בדריכות לבשורה הטובה של נביאי ישראל.

יום אחד, הבשורה הטובה תתפשט בכל הארץ הזאת בבהירות ובעצמה, וכל ישראל ייוושע. המשיחיים בארץ היום הם חלוצים, היודעים שהיום הגדול יגיע, ואנחנו מצפים לו בכיליון עיניים.

צפו בסרט "העצמות היבשות" שצולם לפני 47 השנים:

המאמר הזה הודפס ב-Maoz Israel Report לפני עשר שנים. עם ציון יובל שנים לשחרור ירושלים, ראיתי לנכון לספר שוב על הביקור שלי אצל ראשת הממשלה גולדה מאיר שעמדה בראש העם בין מלחמת ששת הימים הפלאית ומלחמת יום הכיפורים האיומה, שפרצה שש שנים אחרי כן.

חזרה למעלהמאת שירה סורקו-רם

מעט היסטוריה
ארץ הקודש: מסמכים רשמיים וחדשות סרק

0617 - City of David
אתר חפירות ארכיאולוגיות בעיר דוד.


ההיסטוריה חוזרת על עצמה. במשך חמישים השנים שאני בארץ, כל נשיא אמריקני הציב לעצמו בעדיפות ראשונה את פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני והסדר שלום במזרח התיכון. מי לא רוצה שלום? העם הישראלי רוצה שלום נואשות. ואני בטוחה שגם אזרחים ערבים רבים רוצים שלום.

הנשיא דונלד טראמפ מנסה להגיע לעסקת שלום, ועלינו לקוות שהיועצים שלו מספקים לו את התקצירים המדויקים בנושא "של מי הארץ הזאת". אין ספק שכל מי שמאמין בכתבי הקודש, צריך להקדיש כמה דקות לחזור על העובדות ההיסטוריות.

נכון, עובדות, לא דמיון. מסמכים היסטוריים אמתיים – במקום היסטוריה כוזבת שקודם המציא הטרוריסט יאסר ערפאת והיום מפיצים כל המנהיגים הפלסטיניים. שכתוב ההיסטוריה הצליח מאוד. כ-1.6 מיליארד מוסלמים ברחבי העולם וכמעט כל מנהיגי העולם, קיבלו את "הנרטיב הפלסטיני".

ייתכן שהאנשים היחידים הפתוחים כרגע לעובדות אמתיות הם נוצרים המבקשים לדעת את האמת, וההבנה שלהם מבוססת קודם כול על דבר אלוהים. להלן: מוחמד מעולם לא ביקר בירושלים ולא ראה בה עיר חשובה דיה כדי להזכירה בקוראן אפילו פעם אחת. מכה מוזכרת, אבל לא ירושלים. הקוראן מתייחס אל בני ישראל וקובע שהארץ המובטחת שייכת להם.

קוראן 17:104: "אחרי פרעה אמרנו לבני ישראל, שבו בארץ".
קוראן 5:21-20: משה : "בני עמי, היכנסו אל הארץ הקדושה אשר כתב לכם אלוקים".

כאלפיים וחמש מאות שנים לפני שמוחמד נולד, דיבר אברהם עם אלוהיו, וזה הבטיח לו את הארץ המובטחת לפני שנוצרה כל דת עולמית אחרת. המקדש היהודי ניצב על הר המוריה 1500 שנה לפני שהלוחמים האסלאמיים שטפו את המזרח התיכון, כבשו אדמות רבות ואילצו את יושביהן להתאסלם בכפייה.

לפני המסגדים

אבל לפני שישוע הלך ברחובות ירושלים הקדומה, לא היו מסגדים או כנסיות – רק בית המקדש היהודי. דוד המלך עצמו קנה את האדמה שעליה הוקם בית המקדש הראשון, במאה ה-10 לפני הספירה. כתבי הקודש מתארים את העסקה, את שם הבעלים הקודמים, ואת מחיר הרכישה:

וַיֹּאמֶר דָּוִיד אֶל-אָרְנָן, תְּנָה-לִּי מְקוֹם הַגֹּרֶן, וְאֶבְנֶה-בּוֹ מִזְבֵּחַ, לַיהוָה; בְּכֶסֶף מָלֵא תְּנֵהוּ לִי, וְתֵעָצַר הַמַּגֵּפָה מֵעַל הָעָם... וַיִּתֵּן דָּוִיד לְאָרְנָן, בַּמָּקוֹם, שִׁקְלֵי זָהָב, מִשְׁקָל שֵׁשׁ מֵאוֹת (דה"א כא 22, 25)

וַיָּחֶל שְׁלֹמֹה, לִבְנוֹת אֶת-בֵּית-יְהוָה בִּירוּשָׁלִַם, בְּהַר הַמּוֹרִיָּה, אֲשֶׁר נִרְאָה לְדָוִיד אָבִיהוּ--אֲשֶׁר הֵכִין בִּמְקוֹם דָּוִיד, בְּגֹרֶן אָרְנָן הַיְבוּסִי
(דה"ב ג 1)

הר הבית נקנה בידי מלך יהודי בשביל העם היהודי.

השנה 1517 לספירה

אבל הרשו לי לדלג לשם קיצור על מאות שנים, לשנת 1517, כשכבשו הטורקים את ארץ הקודש ושלטו בה 400 שנה בדיוק.

הארץ הייתה שממה וחסרת חשיבות, ולא הייתה קרובה לשום תיאור של עם השוכן בתוך גבולות מוגדרים. אחד התיירים בארץ, צ'ארלס תומפסון, כתב בשנת 1744: "מעתה ואילך, בלי שום התייחסות לגינונים ותיאורים גיאוגרפיים, אני רואה את עצמי בתוך ארץ הקודש, פלשתינה או יהודה. השמות האלה משמשים ללא כל חשיבות, אולי בשוגג, כדי לייצג את אותה ארץ. (books.google.co.il)

כשבעלות הברית הביסו את הטורקים בשנת 1917, חילקו ביניהם הבריטים והצרפתים את המזרח התיכון: צרפת הסכימה לנהל את המנדט על לבנון וסוריה. בריטניה שלטה בעיראק ובארץ הקודש – והאחרונה נקראה "פלשתינה המנדטורית" (אם כי בעלי אדמות סורים, עשירים שלא חיו כאן, ראו בארץ את דרום סוריה). השם "פלשתינה" הפך לשם האזור. (cotf.edu)

המנדט לא הקנה לבריטניה זכויות ריבוניות

צריך להבין שהמנדט הבריטי, שקיבל תוקף מליגת העמים (שקדמה לאומות המאוחדות), לא העניק לבריטים זכויות ריבוניות על ארץ הקודש. למעשה, המנדט מינה את בריטניה באופן ספציפי ובלעדי רק לתמוך בהקמת מדינת היהודים. כן! קראו את המנדט. (avalon.law.yale.edu)

כל הלא-יהודים שחיו בפלשתינה זכו לזכויות אזרחיות ודתיות, אבל המנדט לא הזכיר את השם "ערבי", וודאי שלא את השם "פלסטיני".

ואכן, המנדט ציין שבריטניה תהיה אחראית על החלת הצהרת בלפור מיום ה-21.11.1971, שתכליתה לעזור לעם היהודי להקים בית יהודי במולדת היהודית. ולגבי הבעלים הקודמים של "אדמות המדינה" של ארץ הקודש, הטורקים העותומנים לא גילו כל עניין בקניין לאדמותיהם האבודות בפלשתינה. אז למי האדמה הייתה שייכת?

שאר סיפור המנדט הוא סיפור של הידרדרות. בריטניה החליטה לבקש מליגת העמים לנתק את הארץ ממזרח לירדן מאותו מנדט שהיה אמור ליצור מדינה יהודית. במילים אחרות, היא ביקשה מהליגה לפטור שלושה רבעים מהאדמות שנועדו לעם היהודי, כדי לתת אותן לערבים. זאת למרות סעיף 5 במנדט שקבע בבירור: "המנדט הבריטי אחראי לדאוג לכך שלא תימסר שום אדמה מפלשתינה, לא תושכר או תעבור לידי שליטה של כוח זר כלשהו". (Ibid.)

שתי מדינות לשני עמים

ליגת העמים נכנעה לבקשה הבריטית ויצרה מדינה ערבית, כינתה אותה "ירדן" ומסרה אותה לידי אמיר סעודי. תסתכלו טוב: הנציב הבריטי העליון בפלשתינה הסביר שהם בסך הכול יוצרים שתי מדינות לשני עמים. "מולדת לעם היהודי בפלשתינה ממערב לירדן וישות ערבית נפרדת בפלשתינה שממזרח לירדן." (palestinefacts.org)

כל מי שמכיר את הגיאוגרפיה של המזרח התיכון ודאי מבין שהנציב העליון אמר בעצם שיהיו שתי מדינות לשני עמים: האזור שבו קמה ירדן נועד לערבים, והאזור ממערב לירדן כולל את כל מדינת ישראל ומה שנקרא היום "השטחים הפלסטינים הכבושים".

אם כן, הבריטים באמת הקימו "ישות ערבית נפרדת המכונה "הממלכה ההאשמית בירדן". אבל אללה תבע את ארץ הקודש כולה. המהומות הערביות המשיכו במשך שנים רבות, והם הרגו יהודים וחיילים בריטים והתעקשו שלא תהיה שום מדינה יהודית. בסופו של דבר, בריטניה המותשת ויתרה והעבירה את התסבוכת כולה לידי האומות המאוחדות.

שלוש מדינות לשני עמים?

האומות המאוחדות חילקו את מה שנשאר מארץ הקודש למדינה ערבית שנייה (שנועדה לקום ביהודה ושומרון) ומדינה יהודית. המנהיגות היהודית קיבלה את תכנית האומות המאוחדות להקמת שתי מדינות. הערבים דחו אותה כלאחר יד.

ואכן, האזור שהוקצה למדינה הערבית השנייה (ממערב לירדן) נדחה בידי מדינות ערב השכנות. יום לאחר שהכריזה ישראל על הקמת המדינה ב-1948, המדינות הערביות פתחו במלחמת השמדה ביהודים. באורח נס, המדינה היהודית הטרייה שרדה ואפילו הרחיבה את גבולותיה אל מעבר לגבולות שקבעו האומות המאוחדות.

במלחמה להשמדת ישראל, השתלט צבא ירדן על יהודה ושומרון (היכן שתוכננה מדינה ערבית שנייה) ועל מזרח ירושלים. שתי המדינות היחידות שאי פעם הכירו בריבונות הירדנית היו בריטניה ופקיסטן! ירדן סיפחה את מה שמכונה "הגדה המערבית" בשנת 1950, אבל הקהילה הבינלאומית מעולם לא הכירה בכך. לכן, שוב, למי הארץ שייכת? זכרו שבאותה תקופה לא היה שום "עם פלסטיני".

שש עשרה שנים מאוחר יותר נערכו ירדן, מצרים וסוריה לתקוף את ישראל, וישראל שיגרה מתקפת מנע וכבשה את יהודה ושומרון ואת ירושלים הקדומה במה שמכונה היום מלחמת ששת הימים. (ישראל גם דחקה את מצרים מסיני ועזה ואת סוריה מרמת הגולן, אבל זה סיפור אחר.) ושוב עולה השאלה: למי שייכים יהודה, שומרון ומזרח ירושלים? לירדן? לבריטניה? לטורקים?

דבר אחד ודאי, הארץ לא הייתה שייכת לשום פלסטינים כי כידוע לא היה באותה תקופה שום עם פלסטיני. שימו לב שבחלוקה שהציעו האומות המאוחדות, ובכל המסמכים שהתפרסמו עד מלחמת שש הימים, מוזכרים אך ורק הערבים. שום פלסטיני לא היה בנמצא.

היום, העם החדש הזה נחוש בדעתו לכבוש את ארץ הקודש כולה, כולל את מזרח ירושלים, אבל אין לו שום טענה חוקית מוצדקת כי הוא מעולם לא שלט בה. למעשה, ירושלים מעולם לא הייתה שום בירה של שום עם לכל אורך ההיסטוריה, מלבד ישראל. מעבר לזה, איך ישראל יכולה לכבוש את אדמתה של ארץ אחרת, אם לא הייתה שום ריבונות מוכרת בארץ הקודש ממערב לירדן עוד מימי האימפריה העותומנית? וכפי שראינו, כבר מאות שנים שהטורקים אינם מגלים כל עניין לקבל אותה חזרה לידיהם.

0617 - Mandatory Palestine map

ירדן מוותרת על זכויותיה

ישראל חתמה על הסכם שלום עם ירדן בשנת 1994, וחוסיין מלך ירדן, הכובש הקודם של האדמה שנועדה למדינת היהודים, ביקש מישראל שני תנאים: הראשונה היא הבטחה שנהר הירדן ימשיך לספק מים לעם בירדן. אין בעיה, ישראל הסכימה.

התנאי השני הוא שצבא ירדן ימשיך לשמור על הגדה המזרחית של נהר הירדן (גבול ירדן), אבל שישראל (לא ירדן) תגן על הגדה המערבית של הירדן כולל יהודה, שומרון ומזרח ירושלים. לכן, מלך ירדן ויתר על כל זכות חוקית שארצו הייתה יכולה לטעון לה.

אפילו כשהירדנים שלטו בירושלים בשנים 1967-1948, הם מעולם לא חשבו להפוך אותה לבירתם. אני עצמי ביקרתי בירושלים בשנים 1959 ו-1965, והיא נותרה כשהייתה - כפר נידח, מוזנח ומוכה עוני, בעוד מלך ירדן מלך בבירה עמאן.

מה צריך לקרות כדי שעמי העולם יכירו בכך ששום אומה מעולם לא הפכה את ירושלים לבירתה? האמינו או לא, המקור האחד והיחיד לטענה של המוסלמים לירושלים ולהר הבית הוא אזכור בקוראן של החלום של מוחמד על מקום מרוחק ובלתי ידוע. מישהו שאל: "האם יש מוסלמי בעולם כולו שיכול להציג ראיה אמינה לקשר האסלאמי לאתר המקדש של עם ישראל, מלבד החלום של מוחמד?"

המקור הטוב ביותר העוזר להבין את המנטליות של הערבים המוסלמים בעיוות פוליטי של ההיסטוריה, הוא עצתו של מוחמד לתלמידיו: "מלחמה היא הטעייה". המנדט היה חלש, ובריטניה והאומות המאוחדות "פתרו" את בעיית ירושלים באמצעות הכרזה שהיא "עיר בינלאומית". אבל הערבים לא רצו לשמוע מזה. הרעיון היה חסר סיכוי מראשיתו. ישראל כבשה מחדש את בירתה הקדומה מידי ירדן במלחמה עם ערבים שרצו להשמיד את מדינת היהודים. בשנת 1980, חוקקה הכנסת את חוק ירושלים, הקובע שירושלים היא בירתה הבלתי מחולקת של מדינת היהודים לעולם. זכריה הנביא ראה הכול מראש: וְהָיָה בַיּוֹם-הַהוּא אָשִׂים אֶת-יְרוּשָׁלִַם אֶבֶן מַעֲמָסָה, לְכָל-הָעַמִּים--כָּל-עֹמְסֶיהָ, שָׂרוֹט יִשָּׂרֵטוּ; וְנֶאֶסְפוּ עָלֶיהָ, כֹּל גּוֹיֵי הָאָרֶץ (זכר' יב 3)

המצב איננו טוב לאיש. עלינו להתפלל מעומק הלב בזמן שהנשיא דולנד טראמפ אכן מחפש את הפתרון הטוב ביותר ליישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני באמצעות חלוקת הארץ והקמת מדינה פלסטינית. בזמן כתיבת שורות אלה, המנהיג הפלסטיני מחמוד עבאס הודיע על נכונותו לשאת ולתת עם ישראל לשלום.

ישוע המשיח אמר: "וְהָיְתָה יְרוּשָׁלַיִם מִרְמָס לַגּוֹיִם עַד אֲשֶׁר־יִמְלְאוּ עִתּוֹת הַגּוֹיִם." (לוקס כא 24)

חזרה למעלהאחרי ארבע שנים של עבודה קשה...
הושלמה הגרסה העברית של
הפרשנות על הברית החדשה היהודית מאת דוד שטרן 

0617 - Jewish New Testament Commentary in Hebrew
הפרשנות היהודית לברית החדשה באנגלית ובעברית.


אחד הפרויקטים הגדולים של "מעוז" אי פעם היה תרגום הפרשנות היהודית לברית החדשה. התרגום ארך שנים! ועכשיו הוא הושלם.

הזמנו 120 ממנהיגיה וחלוציה של הקהילה המשיחית מרחבי הארץ כדי לציין את פועלו של דוד שטרן בתנועה המשיחית בארץ ובעולם ואת תרומתו. הוא ואשתו מרתה, שני ילדיהם ומשפחותיהם, כולל שמונה נכדים, נכחו באירוע.

כל מנהיג משיחי שהגיע, קיבל מהם במתנה עותק של הגרסה העברית של הפרשנות היהודית לברית החדשה. האירוע היה נהדר ובלתי נשכח.

0617 - Prayer for Dr. Stern

ערב נפלא של תפילה וברכה.

0617 - Dr. David H. Stern event
האירוע של דוד ה. שטרן

חזרה למעלהליל הסדר
בקהילת תפארת ישוע

0617 - Passover

יותר משבעים איש הגיעו לחגוג את ליל הסדר בקהילת "תפארת ישוע". "האירוע היה מדהים: כאילו כולנו לב אחד, איש לא מיהר הביתה", סיפר דיוויד טרובק, מנהיג הקהילה.

אייל, תושב תל אביב שהגיע בפעם הראשונה, הופתע לגלות את רמת האינטראקציה של חברי הקהילה בליל הסדר, ולראות את הדינמיקה ואת העובדה שכולם השתתפות בקריאת ההגדה ובשירים המשיחיים.

כמובן, חלק בלתי נפרד מליל הסדר הוא המוזיקה, הכוללת שירים מסורתיים שכולם שרים סביב השולחן. אלוהים איחד את הלבבות שלנו ומנהיגי ההלל רומן וטניה קדין הדריכו אותנו בהלל מלא שמחה, ושרנו את השירים הקדומים האלה עם שירים המהללים את שה האלוהים.

"איננה זוכרת ליל סדר מבורך כל כך", אמרה אולגה גז, חברת הקהילה. מאמינים רבים ולא מאמינים רוצים להשתתף בליל סדר משיחי, אבל בגלל גודל האולם, מספר האנשים שאנחנו יכולים לארח, מוגבל. הקהילה שואפת להרחיב את האולם הגדול, כדי שבשנה הבאה נוכן להזמין עוד אנשים לליל הסדר. ובשנה הבאה אנחנו רוצים לשדר את ליל הסדר הקהילתי שלנו באופן מקוון, כדי לתת לישראלים בכל רחבי העולם הזדמנות להשתתף בו.

0617 - Passover

חזרה למעלהעשרים ושניים מאמינים מהארץ
יוצאים לכנס האגודה המשיחית האמריקנית

0617 - 2016 Conference Attendees -- Messianic Jewish Alliance of America


בכל שנה מתכנס הכינוס הגדול ביותר של יהודים משיחיים בעולם ב-Messiah College בפנסילבניה. האגודה היהודית המשיחית באמריקה מארחת כנס של שבוע ללימוד, בילוי בצוותא, הלל, קונצרטים, אירועי נוער והרבה יותר. למעשה, בכנס הזה בשנת 1975, דיוויד ומרתה שטרן נפגשו לראשונה ונישאו זמן קצר לאחר מכן.

נוכחנו לדעת שהבאת משלחת ישראלית לכינוס הזה מעשירה את החוויה המשיחית של היהודים המשיחיים הישראלים והאמריקנים, ושל מאמינים רבים מכל רחבי העולם. לישראלים יש הזדמנות לפגוש מאמינים משיחיים רבים מכל רחבי העולם ויהודים משיחיים מרחבי העולם יכולים לשמוח כשהם רואים במו עיניהם יהודים משיחיים ישראלים שגם חברים בקהילות ברחבי הארץ.

0617 - 2016 MJAA Conference

0617 - 2016 MJAA Conference

0617 - 2016 MJAA Conference

0617 - 2016 Conference Attendees -- Messianic Jewish Alliance of America


חזרה למעלה