MAOZ HOME      MAOZ REPORT      WHO WE ARE      WHAT WE DO      DONATE NOW      STORE       I STAND WITH ISRAEL      CONTACT US

"המשיח במחסום" נוצרים פלסטינים מכוונים אל
אוונגליסטים במערב

יוני 2016
אייר - סיון התשע"ו

0616 - Muslims Praying
בית לחם יהודה: מוסלמים מתפללים לצד כנסיית המולד, מקום לידתו (לפי המסורת) של ישוע המשיח. בשנת 1985, 80 אחוזים מתושבי העיר היו נוצרים. ישראל מסרה את העיר ליאסר ערפאת בעקבות הלחץ העצום שהפעילו ארצות הברית, האיחוד האירופי והאומות המאוחדות. כיום, 90 אחוזים מתושבי העיר הם מוסלמים.


 

מאת שירה סורקו-רם

מיעוט קטן ביותר של נוצרים פלסטינים אוהבים את ישראל ומאמינים במה שכתוב בכתבי הקודש בנוגע למטרות אלוהים לעמו הנבחר.

הנוצרים האלה מסכנים את חייהם כשהם משתפים את האמת הזאת עם השאר הגורף של פלסטינים מוסלמים. השלטון הפלסטיני אינו מאפשר להם להטיף בפומבי את האמונה שלהם בכך שדבר אלוהים צפה מראש את הקמת מדינת ישראל. מוסלמי שמתנצר הופך למנודה ולגמרי מוקצה בעיניי האוכלוסייה הפלסטינית. הרשות הפלסטינית אוסרת את הכרזת הבשורה בפומבי בקרב המוסלמים.

תנועה שלמה של פלסטינים נוצרים קמה בעידודו של כנס "המשיח במחסום" בבית לחם ועושה יד אחת עם האסלאם כדי לשלול את הלגיטימציה של מדינת ישראל ולבודד ולהרוס אותה, עם גרסה מודגשת של תיאולוגית ההחלפה. זוהי תמצית ההשקפה הדתית שהניבה האנטישמיות.

אבל עכשיו הפלסטינים האלה הרחיקו לכת הרבה מעבר לזה. הם יצרו את מה שנקרא "התיאולוגיה של השחרור הפלסטיני". בהתאם להם, ישוע לא היה יהודי. הוא היה פלסטיני; לישראל אין שום זכות היסטורית או תיאולוגית כדי להתקיים; ובהתאם לשכתוב של כתבי הקודש, הפלסטינים הם העם הנבחר. (http://www.jpost.com)

לסוגיה זאת חשיבות ראשונה במעלה בקרב הנוצרים האוונגליסטים, במיוחד בארצות הברית, אבל גם באירופה, כי האוונגליסטים במערב הם המטרה שאלה מכוונים אלה שמספקים את התיאולוגיה הזאת. בשותפות עם הרשות הפלסטינית, הנוצרים הפלסטינים האלה הציבו לעצמם למטרה להטות את הציבור האוונגלי הפרו-ישראלי לטובת דוגלי תיאולוגית שחרור פלסטיני.

בכל שנתיים מארחים מנהיגי בית הספר ללימוד כתבי הקודש בבית לחם את הכנס "המשיח במחסום" המושך אליו משכילים שותפים להשקפה זו וכמרים ומנהיגים דתיים, התוקפים את מדינת היהודים בפראות על עצם קיומה ועל כך שהיא מדכאת קרבנות פלסטינים תמימים. הם אינם מזכירים את הטרור האסלאמי נגד ישראל. הם מזמינים את הרשויות הפלסטיניות האסלאמיות לכנסים שלהם, ואלה "מאמתים" את ה"אכזריות" של מדינת ישראל כלפי ההתנגדות התמימה וה"לא אלימה". אוונגליסטים ידועים רבים הולכים שולל אחריהם ואחרי הסילופים וחוסר היושר שלהם.

קלורין גליק מהג'רוסלם פוסט מסבירה את חשיבות האוונגליסטים לישראל:

הקהילות האוונגליות בארצות הברית מונות בימינו בין שישים למאה וחמישים מיליון איש, תלוי במי שסופר. הן מהוות את עמוד השדרה של התמיכה האמריקנית במדינה היהודית. התמיכה של הקהילה האוונגלית, ולא זאת של הקהילה היהודית בארצות הברית, היא שמבטיחה שגם בימים קשים מאוד, לא משנה כמה ישראל מושמצת בתקשורת ובאקדמיה, רוב האמריקנים ימשיכו לתמוך בישראל. (http://www.jpost.com)

אבל הזמנים משתנים. נוצרים רבים אינם מודעים לכך שמתחולל קרב קשה על נפשה של הקהילה האוונגלית שאוהבת את ישראל. השנה, הכנס "המשיח במחסום" תקף ללא רחם לא רק את ישראל, אלא את הנוצרים הציונים – את אלה שאוהבים את ישראל ותומכים בה – גם רוחנית וגם גופנית. עיתונאי נוצרי ציוני, בריאן שראוגר, ציין שנראה שמיליוני הנוצרים בצפון אמריקה שתומכים בישראל אינם מודעים לשחיקה המשמעותית מבית. ילדיהם, מילניאלים אוונגליסטים בשנות העשרים לחייהם, מדדים אל עבר השקפה דתית אנטי-ישראלית. הוא מזהיר:

אפשר לומר שמאז שהחלו הכנסים האלה, בשנת 2010, כל תנועת "המשיח במחסום" מכוונת להטות את הכף ולהסיט את המילניאלים האלה לאמביוולנטיות דתית, אם לא עוינות, כלפי המדינה היהודית והיהודים באשר הם. (http://www.jpost.com)

במלוא ההגינות אינני יכולה להעלות על הדעת את הלחץ שאתו מתמודדים הערבים הנוצרים בגדה המערבית תחת הדיקטטורה האסלאמית. אם הם ישמיעו את קולם בפומבי ויגידו את מה שכתוב בכתבי הקודש על הארץ ועל עם ישראל, הרשות הפלסטינית תהפוך את חייהם לבלתי נסבלים. במהלך שלושת העשורים האחרונים, מאז שליטת הראשות הפלסטינית בשטחים האלה, כמעט כל הערבים הנוצרים שהם קתולים, יוונים אורתודוקסים או פרוטסטנטים, עזבו את השטחים הפלסטינים לטובת ארצות אחרות.

הרשות הפלסטינית, לצד האמאמים שלהם, עושה את מה שמוסלמים עושים באופן טבעי. היא מציפה את האוכלוסייה שלה במתקפה מתמדת של שנאת יהודים בטלוויזיה ובספרי לימוד ובשבח והלל למחבלים הפלסטינים, ומיליונים רבים של תמיכה מהמערב נכנסים לכיסיהם של מחבלים בכלא ומחוצה לו, ולכיסי משפחותיהם. בנוסף לכך, אם נחשוב על כך שהפלסטינים הנוצרים מכל הפלגים גודלו וחונכו על ברכי תיאולוגיית ההחלפה – כמעט שאין להם שום סיכוי לקרוא את כתבי הקודש בלי משקפיים כהים שאומרים לרע טוב ולטוב רע.

אני מתגוררת בארץ מאז 1967 גם כאשר יאסר ערפאת התחיל ליצור את העם הפלסטיני, שלא היה קיים עוד קודם. אני גם יודעת היטב שהמנהיגים האסלאמיים של המדינות הערביות השכנות עזרו ליצור ולקיים את העם החדש הזה ככלי להשמדת ישראל.

לדעתי, זהו עיקר הטרגדיה הפלסטינית הלאומית. כל עוד הילדים הערביים לומדים מלידה שהם "חיו בארץ הקודש במשך מאות שנים" ו"ישראל גזלה את האדמות" שלהם, העם הזה שנוצר יהיה נשק תמידי נגד קיומה של מדינת ישראל, קרבנן של התיאולוגיה האסלאמית ושנאת היהודים. העם היהודי ימשיך להתקיים, אבל העם הפלסטיני יחיה בתוהו ובוהו, עוני ושנאה, ורוצחי יהודים יהיו הגיבורים הלאומיים הפלסטיניים. מלבד ירדן, כל מדינה אסלאמית אחרת סירבה להעניק לפלסטינים זכות לאזרחות בארצות ערב – על אף שאלה שמכנים את עצמם פלסטינים מדברים את אותה שפה, אוכלים את אותו אוכל, ובאופן בסיסי בעלי אותה תרבות ואותה דת.

שראוגר מזהיר שמערכת יחסים משמעותית בין פלסטינים, יהודים ונוצרים צריכה להתקיים בהקשר של מסירות עזה לאמת אובייקטיבית. אסור לאפשר למערכות יחסים להידרדר ליחסיות, שבה אנחנו מדברים על "האמת שלך" ו"האמת שלי".

הוא מציין שכשהכנסים של "המשיח במחסום" טוענים שמטרתם היא "לצאת נגד קיצונות דתית", הם אינם מתכוונים לטרור האסלאמי – הם מתכוונים לאלה שמאמינים שלישראל יש זכות להתקיים כעם יהודי. המגזין הישראלי Front Page הציג את הניתוח המטריד הבא: "מתוך אויבי ישראל – אסלאם, האיחוד האירופי, האומות המאוחדות, גורמים פולטיים אנטי- ישראליים והטרור הפלסטיני – הכנסים של 'המשיח במחסום' מצטרפים למקהלה של אלה שפועלים להחריב את מדינת ישראל בכוח המילים".

כדי להעניק לך תמונה ברורה של המטרות של "המשיח במחסום" מזווית ראייה ישראלית, כללתי מאמר מאת המחבר הישראלי בארי שו. שנית, הוספתי מאמר של נוצרי פלסטיני אמיץ שיישאר בעילום שם מסיבות מובנות.

לבסוף, כתבתי מאמר המסביר במונחים פשוטים מהי תיאולוגיית ההחלפה, תיאולוגיית ההגשמה ותיאולוגיית השחרור הפלסטינית. ברור שהמאמר איננו מחקר מקיף בשום אופן, אבל הוא יקנה לך תמונה כללית של תורות השקר שמחלחלות בימים אלה אל האוונגליסטים ברחבי העולם.

חזרה למעלהישוע במחסום

מאת בארי שו

למה הם מתאמצים כל כך להכחיש את יהודיותו של ישוע, שבהתאם לפרשנויות שלהם לכתבי הקודש, איננה ניתנת להכחשה?

זהו האירוע הנוצרי המטורף המתקיים מדי שנתיים שבו הם משליכים החוצה את האמונות הנוצריות המסורתיות. באביב הזה התקיימה בפעם הרביעית עלילת הדם האנטי-ישראלית "המשיח במחסום".

מספיק גרוע כשמנהיגים ערבים מוסלמים נכלוליים, ביניהם מכחיש השואה מחמוד עבאס, ראש הרשות הפלסטינית, מדברים בחג המולד על "ישוע השליח הפלסטיני", אבל גרוע עוד יותר כשמנהיגי הכנסייה מכנים את ישוע "פלסטיני".

הם יודעים שזה שקר, אבל הם דבקים במנטרה הזאת. נשאלת השאלה, מדוע הם עושים את זה? למה הם מתאמצים כל כך להכחיש את יהודיותו של ישוע, שבהתאם לפרשנויות שלהם לכתבי הקודש, איננה ניתנת להכחשה? יש לכך הסבר אחד בלתי נמנע.

אנטישמיות.

האנטישמיות הזינה את הדוגמה הברוטלית שגירשה והרגה מיליוני יהודים כשהנצרות האירופית רדפה אותם בשם הנצרות ברחבי העולם, מספרד ופורטוגל אל מרכז אמריקה ודרומה.

האנטישמיות בלב תיאולוגיית ההחלפה היא שהציגה את אלוהים כאילו הוא זנח את בריתו עם העם היהודי, לטובת הנוצרים.

האנטישמיות היא שגורמת למנהיגים נוצרים לזנוח את עמדת התנ"ך על שיבת העם היהודי לציון, לטובת קידום מסמך קיירוס-פלסטין הידוע לשמצה, המציב את הערבים הפלסטיניים כדמויות של ישוע שאדמתם נגזלה מהן, ואת הישראלים כהורגי המשיח. עלילת הדם הזאת חיה וקיימת. היא ניערה מעל הנוצרים את חרפת השואה ומצאה לעצמה ביטוי באנטי-ציונות.

פירוק ההיסטוריה של ארץ ישראל במטרה להכחיש את הריבונות היהודית, הוא גורם מרכזי במדיניות הפלסטינית. נוצרים רבים אימצו את הנרטיב הזה, והוא מצא קולב מוסרי שעליו הם יכולים לתלות את האנטישמיות שלהם, כלומר החלפת הגורמים הנכלוליים והאלימים בקרבנות.

מנהיגים נוצרים יכולים להוליך שולל בציניות מזעזעת באמת. הם מציגים מסרים רגשניים אבל שקריים. לדוגמה, "המשיח במחסום". זהו שם של אירוע שהתקיים בבית לחם. הנוצרים ניסו להציג את ישוע כפלסטיני הסובל במחסום הישראלי. כדי לקדם את הנרטיב הפלסטיני, הוא זועק "תבוא מלכותך!"

אם ישוע היה מגיע השנה למחסום, החיילים הישראלים היו מזכירים לו שמאחר שהוא יהודי, מסוכן מדי בשבילו לעבור את המחסום לבית לחם, כי החיים שלו במקום שהפך למוסלמי קיצוני נמצאים בסכנה כה גדולה, שאפילו הנוצרים ברחו מהעיר הזאת, שפעם הייתה נוצרית.

צריך להזכיר למשתתפים באירוע הזה שכוחות הביטחון הישראליים עצרו ארבעה עשר חברים של הג'יהאד האסלאמי בבית לחם. במהלך החיפושים בבתי מחבלים, הם מצאו נשק וחומרי נפץ.

בדיוק באותו זמן ארגנה הרקטורית של כנסיית סנט ג'יימס בלונדון אירוע תעמולה (Bethlehem Unwrapped). במאמר של ה"גארדיין" היה כתוב שהיא תומכת ב"התנגדות יפה". כנסיות אינן צריכות לתמוך בהתנגדות מהסוג הידוע לישראלים כמתקפות טרור. אלה הן התעמולה והמטרה שדוגלים בהן חלק מהמנהיגים באירוע "המשיח במחסום", בעוד הם מסתירים את האמת לגבי מה שקורה שם.

הישראלים הם מטרה לטבח, כמו הנוצרים בעולם המוסלמי, גם באזורים בשליטה פלסטינית. הנוצרים בבית לחם נרדפים ונדכאים, לא בידי ישראל אלא בידי הפלסטינים, כולל המנהיגות.

לפני שישראל מסרה את בית לחם לאש"ף ולערפאת בשנת 1995, האוכלוסייה הנוצרית גדלה אל מעבר ל-80 אחוזים, אבל היום ירדה האוכלוסייה הנוצרית לפחות מ-10 אחוזים.

אי אפשר להאשים בכך את ישראל, מאחר שהאוכלוסייה הנוצרית במדינה היהודית ממשיכה לשגשג. מאז קום המדינה בשנת 1948, האוכלוסייה הנוצרית התרחבה ביותר מ-1000 אחוזים.

המשיח במחסום" הוא בעיקר מזימה של יחסי ציבור שמטרתה להטות את דעותיהם הפרו-ישראליות של האוונגליסטים בכל העולם. מארגני הכנס מצהירים על כך בגלוי בתיאור השליחות שלהם. הם רוצים "ליצור במה לשיחה רצינית עם הנצרות הציונית" כדי להטות את הנוצרים מתמיכתם בישראל.

מרק טולי מהמגזין Front Page כתב: "כדי להצליח, הם צריכים לסמא את עיניהם של אוונגלים פתאים ולמשוך את מבטם אל עבר מחסומים ישראליים, תוך כדי הסתרת המציאות הסובבת אותם".

הוא צודק מאוד. המעשה הלא ישר הזה הוא שמגלה את האנטישמיות שלהם. הוא איננו נעשה מתוך בורות. הוא נעשה ביודעין, מעשה מודע של תרמית ועלילת דם נוצרית נוספת נגד היהודים, והפעם היהודי הלאומי, ישראל.

המשתתפים באירוע הזה מכנים את עצמם "פעילי שלום". הם עוטים גלימה של מסר מוסרי של שלום, בעוד מטרת האירוע איננה שלום אלא מחלוקת ודעות מוטות נגד המדינה היהודית. סטפן סייזר הוא אחד האנטישמיים הנחושים והנזעמים ביותר. בספרו - Christian Zionism – Road Map to Armageddon ("ציונות נוצרית – מפת הדרכים למלחמת מגידון", לא קיים במהדורה עברית), טוען האנגליקני הבריטי שפועל בלא הרף כדי לשלול את הלגיטימציה של עם ישראל ש"זהו חוסר אחריות להאמין שאלוהים יברך את הנוצרים מבחינה חומרית אם הם תומכים במדינת ישראל, שהיא בעיקר חילונית". ההכחשה האנטישמית העזה של הזכות היהודית בלב האלימות, ומסעות התעמולה האנטי-ישראליים הפלסטיניים והמוסלמים, הם הסיבה לקיומם של המחסומים מלכתחילה. אין שום מקום לעובדה הזאת בכנס "המשיח במחסום". זהו תרגיל בתכסיסנות, תרמית ותיאולוגיית ההחלפה.

הודפס ברשות. המחבר הוא חבר בכיר בדיפלומטיה ציבורית של המכון הישראלי למדיניות ואסטרטגיה, ומחבר רב המכר Fighting Hamas, BDS and Anti-Semitism וכן BDS for IDIOTS.

חזרה למעלהההשקפות המוטעות של כנס "המשיח במחסום"

מאט הנא (שם בדוי)

מאחר שרבים מאחינו ואחיותינו במשיח ברחבי העולם מקשיבים לטיעונים ולהשקפות של תיאולוגיית השחרור הפלסטינית, עלינו לחשוב על הכנס האחרון של "המשיח במחסום", בחסות בית הספר ללימוד כתבי הקודש בבית לחם. מטרתו הייתה לעודד נוצרים אוונגליסטים לפתור את העימות הישראלי-פלסטיני. אבל האם מארגניו באמת דיברו בשם ה אוונגליסטים הפלסטינים? אני אוונגלי פלסטיני ואינני מסכים עם הכנס הזה, ואינני מאמין שאני היחיד שאיננו מסכים אתו. אבל רבים מהאחים הפלסטינים רוצים לשמור על יחסים טובים עם שאר ה אוונגליסטים הפלסטינים, ונזהרים שלא ידביקו עליהם תווית של "ציונים". מטרתי איננה לעורר מחלוקות, ואני אוהב ומכבד את אלה שאינם מסכימים אתי, אבל אני חייב לציין מדוע מאמינים פלסטינים רבים אינם דוגלים בתיאולוגיית הפלסטיניות הנוצרית.

שליחותו של ישוע הייתה להושיע בני אדם, לא לתמוך בעמדותיהם הפוליטיות. כשאנשים חשבו שהגלילים הם חוטאים גרועים יותר, כי פילטוס עירב את דמם בדם קרבנותיהם, אמר ישוע לאנשים האלה לא להניח הנחות, כי הגליליים אינם חוטאים גרועים יותר מהם (לוקס יג). הרומאים הרגו יהודים גליליים רבים מאותו אזור שבו ישוע גדל. היהודים באו לישוע כדי לדון בשאלה כיצד ייתכן שהכוח הכובש הרג יהודים רבים כל כך.

ייתכן שהיהודים ציפו שישוע יעודד אותם להתנגד ולהילחם ברומאים, וינהיג אותם ויהיה מלכם. אבל תשובתו של ישוע מדהימה אפילו אותי כשאני קורא את הפסוקים האלה ישירות. ישוע תמיד התמקד במסר שלו, להושיע בני אדם. הוא ענה ואמר: "אם לא תחזרו בתשובה, כולכם תאבדו כמותם".

כשהיהודים שאלו את ישוע אם הם צריכים לשלם מסים לרומא – שהייתה כוח כובש ביהודה – האם ישוע הגיב ואמר שהממשל הרומאי איננו צודק, וביקש שהיהודים ינקטו התנגדות לא אלימה? ישוע לא הראה שום עניין בפוליטיקה, אלא הבחין בבירור בין החיים למען אלוהים לבין הציות לשלטונות, ואמר ליהודים "תנו לקיסר את אשר לקיסר ולאלוהים את אשר לאלוהים".

שאול השליח דיבר באופן דומה ברומים יג, איגרת שכתב בתקופה שבה האימפריה הרומית הלא צודקת שלטה ברוב העולם. גם ישוע וגם השליחים לא דיברו נגד הסמכות הרומית, כי הם הבינו את רצון אלוהים לגבי מטרת השלטון, וריבונותו של אלוהים בהקמת שלטונות.

הסיבה העיקרית לכך שאינני מסכים עם "המשיח במחסום" היא שתיאולוגיית השחרור של הכנס חותרת בבירור תחת תפקיד השלטון ומטרות אלוהים, כמתואר בכתבי הקודש.

הכנס גם איננו אומר את האמת השלמה על הישראלים והפלסטינים. הנושא של הכנס הוא קיצוניות דתית, אבל הדוברים לא הציגו אותה ביושר. הם הזמינו דוברים אורחים שהציגו השקפה מעוקרת של האסלאם – מה שאני מכנה "אסלאם חמוד". בה בעת, דובריהם יצאו במתקפות שלא תיאמן על אחינו ואחיותינו במשיח שמאמינים בתיאולוגיה נוצרית ציונית. המטרה העיקרית של הכנס הזה הייתה לתקוף את הציונות הנוצרית.

הדוברים בכנס מיהרו להזכיר את היהודים הקיצוניים ששרפו את כנסיית הלחם והדגים לפני שנה, אבל הציגו את האסלאם באופן חלקי בלבד. המחבלים האסלאמיים הרגו אלפי בני אדם בלי שום אשמה או בושה, אבל הכנס כמעט לא הקדיש לזה תשומת לב. לכן אני פונה אל אחיי שהשתתפו בכנס הזה, שיקראו את הקוראן וילמדו עוד על מוחמד, נביא האסלאם, ויבינו מה גורם לטרור האסלאמי של המדינה האסלאמית.

אם נדבר על מה שקורה בסביבה שלנו, בלי להזכיר את מתקפות הטרור בפריז, אנקרה, בירות, עיראק וסוריה, נוכל לראות את ירושלים, תל אביב וחברון – אף אחת מהן איננה רחוקה מבית לחם. במשך ששת החודשים האחרונים, הפלסטינים (בעיקר מוסלמים) יצאו ביותר מ-200 מתקפות טרור נגד ישראלים. רוב המתקפות היו נגד אזרחים. גל הטרור הזה כמעט שלא הוזכר בכנס – שלא לדבר על גינוי חד-משמעי.

האם אין זאת קיצוניות דתית כשאמאם קורא לדקור יהודים ולערוף את ראשם, בהשראת הסיפורים של מלחמות מוחמד ביהודים?

האם זאת איננה קיצוניות דתית? למה לדבר על דאעש כשיש חמאס? למה לדבר על אל-שבאב כשמוסלמים קיצוניים בעזה הרגו את ראמי עייאד בגלל אמונתו בישוע?

אחיי הזכירו את ההצתה של כנסיית הלחם והדגים בטבחה, אבל לא הזכירו את ההצתה של כנסייה בבית לחם, בית התפילה של הנוצרים המרונים. הם לא הזכירו שהיהודים שהציתו את כנסיית הלחם והדגים בטבחה יושבים היום בכלא הישראלי, בעוד איש עוד לא שמע על תוצאות חקירה כלשהי לגבי ההצתה בבית לחם, העיר בתחום השלטון והשיפוט של הרשות הפלסטינית.

איך אנחנו יכולים להתמקד בסבל שלנו, אם אנחנו מתעלמים מאלה שסובלים? האם זה מה שנקראנו לעשות? אינני מאמין שאהבה לאויבים משמעה להגיד להם "תראו איך אני סובל ופגוע" מבלי לראות את ה"אויב" שלנו גם מדמם לנו מול העיניים. לפי מה שכתוב בראשונה לקורינתים יג, זאת איננה אהבה.

הודפס מחדש ברשות פרויקט "פילוס".

חזרה למעלההברית החדשה מזהירה מפני תיאולוגיית ההחלפה

מאת שירה סורקו-רם

0616 - Islamization of Bethlehem
האסלאמיזציה של בית לחם ניכרת באמצעות אחד המסגדים הרבים שיש היום בעיר. המוסלמים מרגישים מחויבים לבנות בכל מקום ברחבי ישראל הקדומה שבו יש אתרים יהודיים או נוצריים.

תיאולוגיית ההחלפה מלמדת שברית אלוהים עם היהודים באה אל קצה עם הנצרות. הכנסייה תפסה את מקומו של עם ישראל בתכנית אלוהים. היהודים כבר אינם העם הנבחר, ואין לאלוהים תכניות מיוחדות לעם ישראל. במקום זה, הכנסייה הנוצרית היא העם הנבחר של אלוהים. ובברית החדשה, מחג השבועות ואילך (מעשי השליחים ב), השם "ישראל" מתייחס אך ורק לכנסייה.

הבריתות שאלוהים כרת עם ישראל והתכניות, המטרות וההבטחות שלו לגבי ישראל כבר התגשמו באופן בלעדי בכנסייה הנוצרית. מכאן שהבטחות רבות שאלוהים הבטיח לעם ישראל צריכות לקבל משמעות רוחנית. כשמדובר על תקומת ישראל בארצו, הכוונה היא לכך שהכנסייה הנוצרית תבורך.

פרי תיאולוגיית ההחלפה היה הבסיס לכמעט אלפיים שנות שנאת יהודים, הידועה כאנטישמיות. ההשקפה שלה אפשרה לדחפים המרושעים של האדם החוטא ליהנות ממעשי זוועה, טרור ואלימות קיצונית ללא גבול כלפי העם היהודי.

מאות אם לא אלפי פרשיות שצמחו מתוך שנאת יהודים באו לידי ביטוי בחסות ההשקפה הזאת. למשל, האינקוויזיציה הידועה לשמצה, שבה 200,000 יהודים גורשו מספרד בידי הכנסייה הקתולית. עשרות אלפים נטבחו, טובעו במכוון בים או גופם נקרע לגזרים אחרי שפשטו שמועות שהיהודים הבורחים בלעו את חפצי הכסף והזהב שלהם.

אפילו היום, עלילות הדם טוענות שהיהודים הורגים יהודים ושותים את דמם בפסח. בלוגרים באינטרנט האשימו בפסח האחרון את היהודים בהרג ילדים פלסטינים ובעירוב דמם במצה. תיאולוגיית ההחלפה שיחקת תפקיד בולט בתכניותיו של היטלר להכחיד את זרע אברהם, יצחק ויעקב. היה לו נוח להשתמש באנטישמיות של הכנסייה לאורך הדורות, שעלתה לגבהים חדשים בעקבות הדמוניזציה שעשה מרטין לותר לעם היהודי.

הכול התחיל לפני 1900 שנה

האמת היא שטרפיה של תיאולוגיית ההחלפה כבר החלו להתפשט במהלך חייו של שאול השליח. שאול הפריך את ההשקפה הזאת בתוקף ברומים יא. יהירות ותורת שקר נגד היהודים התחילו להכות שורש בקרב המשיחיים הגויים, ושאול השליח הזהיר אותם מפני הרשע הזה. שאול הבהיר שאלוהים לא זנח את היהודים, וחובה על הגויים (כלומר עמי העולם) לא להתרברב או להתנשא מעל העם היהודי, גם אם רובם לא קיבלו את ישוע והאמינו שהוא המשיח.

אִם כֵּן, אֲנִי שׁוֹאֵל, הַאִם נָטַשׁ אֱלֹהִים אֶת עַמּוֹ? בְּשׁוּם פָּנִים לֹא! ...אֱלֹהִים לֹא נָטַשׁ אֶת עַמּוֹ, הָעָם שֶׁהוּא יָדַע מִקֶּדֶם (רומים יא 2-1).

וְאִם נִכְרְתוּ כַּמָּה עֲנָפִים מֵעֵץ הַזַּיִת, וְאַתָּה, זֵית־בָּר, הֻרְכַּבְתָּ בִּמְקוֹמָם וְשֻׁתַּפְתָּ בְּשֹׁרֶשׁ הָעֵץ וּבִלְשַׁדּוֹ, אֲזַי אַל תִּתְנַשֵֹא עַל הָעֲנָפִים. אִם תִּתְנַשֵֹא, דַּע לְךָ שֶׁלֹּא אַתָּה נוֹשֵׂא אֶת הַשֹּׁרֶשׁ, אֶלָּא הַשֹּׁרֶשׁ נוֹשֵׂא אוֹתְךָ (רומים יא 18-17).

החטא של ישראל אפשר ישועה

שנית, שאול השליח מסביר שבאמצעות החטא של העם היהודי, הגויים קיבלו ישועה באמצעות שה האלוהים, שמת בידי הממשל הרומאי, לדרישת הפרושים, מנהיגי היהודים.

אפשר לראות מקבילה מדהימה בתנ"ך, בחייו של יוסף. אחיו שנאו אותו ורצו להרוג אותו, ומסרו אותו לגויים כדי להיפטר ממנו.

באמצעות החטא הנורא הזה, יוסף גם הפך למושל השני בכוחו על הגויים (המצרים) וגם הושיע את בני משפחתו, שכשסוף סוף הכירו את יוסף, הודו בחטאם בצער ובענווה. זאת ועוד, שאול השליח גילה שיום יבוא והעם היהודי ישוב לאלוהיו וימשיך להיות ברכה לעולם באמצעות התגלות משיחם.

עַל כֵּן שׁוֹאֵל אֲנִי, הַאִם מָעֲדוּ כְּדֵי שֶׁיִּפְּלוּ לְלֹא קוּם? חַס וְחָלִילָה! אֶלָּא שֶׁבִּמְעִידָתָם הַיְשׁוּעָה לַגּוֹיִם, לְהַקְנִיא אוֹתָם. וְאִם מְעִידָתָם הִיא עֹשֶׁר לָעוֹלָם וְהֶפְסֵדָם הוּא עֹשֶׁר לַגּוֹיִם, שְׁלֵמוּתָם - עַל אַחַת כַּמָּה וְכַמָּה... הֲרֵי אִם הַדָּחָתָם הִיא רִצּוּי בִּשְׁבִיל הָעוֹלָם, מַה תִּהְיֶה הֲשָׁבָתָם אִם לֹא תְּקוּמָה מִמָּוֶת אֱלֵי חַיִּים? (רומים יא 12-11, 15).

שאול מזהיר שגישה של בוז כלפי העם היהודי עלולה לגרום לגויים להיכרת.

יָפֶה! בִּגְלַל אִי־אֱמוּנָה נִכְרְתוּ, אַךְ אַתָּה עַל־יְדֵי אֱמוּנָה מַחֲזִיק מַעֲמָד. אַל תִּתְגָּאֶה אֶלָּא הִמָּלֵא יִרְאָה, שֶׁהֲרֵי אִם לֹא חָס אֱלֹהִים עַל הָעֲנָפִים הַמְּקוֹרִיִּים, גַּם עָלֶיךָ לֹא יָחוּס (פס' 21-20).

הבטחה שרק אלוהים יכול להבטיח

אחר כך שאול מחזק את ההבטחה בתנ"ך על גאולת עם ישראל. ההבטחה נמצאת במזמור שכל עם ישראל שר בדרכו לציון, בעלייה לרגל.

יַחֵל יִשְׂרָאֵל, אֶל-יְהוָה: כִּי עִם יְהוָה הַחֶסֶד; וְהַרְבֵּה עִמּוֹ פְדוּת.
וְהוּא, יִפְדֶּה אֶת-יִשְׂרָאֵל מִכֹּל, עֲו‍ֹנֹתָיו (תהילים קל 8-7).

שאול השליח חיזק את ההבטחה הזאת מהכתובים, שמעניקה תקווה לכל יהודי משיחי בארץ ובעולם:

יַמְשִׁיכוּ בְּחֹסֶר אֱמוּנָתָם יֻרְכְּבוּ גַּם הֵם, שֶׁכֵּן אֱלֹהִים יָכוֹל לְהַחֲזִירָם וּלְהַרְכִּיבָם. הֲרֵי אִם אַתָּה נִכְרַתָּ מֵעֵץ זַיִת בָּר מִטִּבְעוֹ, וּבְנִגּוּד לַטֶּבַע הֻרְכַּבְתָּ עַל עֵץ זַיִת טוֹב, כָּל שֶׁכֵּן אֵלֶּה, הַמְּקוֹרִיִּים, יֻרְכְּבוּ עַל עֵץ הַזַּיִת שֶׁלָּהֶם! הֵן, אַחַי, אֵינֶנִּי רוֹצֶה שֶׁיֵּעָלֵם מִכֶּם הַסּוֹד הַזֶּה, פֶּן תִּהְיוּ חֲכָמִים בְּעֵינֵיכֶם: קֵהוּת לֵב אָחֲזָה בְּמִדַּת מָה אֶת יִשְׂרָאֵל, עַד אֲשֶׁר יִכָּנֵס מְלוֹא הַגּוֹיִם. וְכָךְ כָּל יִשְׂרָאֵל יִוָּשַׁע, כְּמוֹ שֶׁכָּתוּב:"וּבָא מִצִּיּוֹן גּוֹאֵל וְיָשִׁיב פֶּשַׁע בְּיַעֲקֹב נְאֻם יהוה. וַאֲנִי זֹאת בְּרִיתִי אוֹתָם, כִּי אֶסְלַח לַעֲוֹנָם" (רומים יא 27-23).

שוב מכיר שאול השליח בעובדה שרוב העם היהודי אינו מנהל קשר אישי עם אלוהי ישראל באמצעות ישוע המשיח, אבל מתעקש שאלוהים עדיין בוחר בעם היהודי בזכות הבטחותיו לאברהם, ליצחק וליעקב.

אָמְנָם בְּמַה שֶּׁנּוֹגֵעַ לַבְּשׂוֹרָה הֵם אוֹיְבִים בִּגְלַלְכֶם, אֲבָל בְּמַה שֶּׁנּוֹגֵעַ לַבְּחִירָה אֲהוּבִים הֵם בִּגְלַל הָאָבוֹת, שֶׁהֲרֵי אֵין הָאֱלֹהִים מִתְחָרֵט עַל מַתְּנוֹתָיו וְעַל בְּחִירָתוֹ.

והכנסייה ללא דופי?

לדעתי, ההיבט המגוחך ביותר בדוגמה של ההחלפה הוא העיוורון המוחלט של כל מי שחושב שהוא ללא חטא, שלא להזכיר את הכנסייה הכלל-עולמית במהלך 1900 השנים האחרונות. האם היא פעלה בצדקה וללא חטא? אין גישה פרושית יותר מזאת.

חשוב על זה: הכנסייה תפסה את מקומה של ישראל, כי עם ישראל חטא ודחה את אלוהים. תולדות הכנסייה כה רצופות חטא, אלימות ורשע, שרק מי ששרוי בעיוורון ובאפלה כבדה איננו יודע כמה תפסיה זאת היא נקלית. התעללות מינית של מנהיגי הכנסייה הקתולית, הבוגדנות במלחמות הפרוטסטנטיות, שנאה, חמדנות ועוד הרבה. כתבי הקודש מודיעים בבירור לעולם כולו שהכול – יהודים וגויים – חטאו וחסרי כבוד אלוהים.

כמובן, יש והיו בכנסייה גם אנשים יראי אלוהים. אבל אם אלוהים זנח את עמו הנבחר לנצח בגלל חטאיהם, למה שלא יזנח לנצח גם את הכנסייה בגלל חטאיה?

אלוהים לא זנח את ישראל. כיום חיים כשישה מיליון וארבע מאות אלף יהודים במולדתם הקדומה. מספר היהודים המשיחיים בקרב היהודים גדל והולך. יש ארצות אחרות, כמו סין ודרום אמריקה, שגם בהן יש צמיחה פנומנלית במספר האנשים שמאמינים במשיח. בזכות חסד אלוהים, כולנו מצפים לתחייה של אחרית הימים, גם בקרב היהודים וגם בקרב עמי העולם.

וּכְשֵׁם שֶׁאַתֶּם בֶּעָבָר לֹא צִיַּתֶּם לֵאלֹהִים, אַךְ כָּעֵת רֻחַמְתֶּם אַגַּב אִי־צִיּוּתָם כֵּן גַּם אֵלֶּה לֹא צִיְּתוּ כָּעֵת, וְכָךְ בָּרַחֲמִים אֲשֶׁר הֻשְׁפְּעוּ עֲלֵיכֶם יְרֻחֲמוּ גַּם הֵם כָּעֵת;כִּי אֱלֹהִים כָּלָא אֶת הַכֹּל בְּאִי־צִיּוּת כְּדֵי שֶׁיְּרַחֵם עַל הַכֹּל (רומים יא 32-30).

המותג החדש: תיאולוגיית ההגשמה

ובכל זאת, תורת השקר של הכנסייה התפתחה והפכה לגרסה חדשה של אנטישמיות שנקראת "תיאולוגיית ההגשמה", שלפיה לא הכנסייה תופסת את מקומו של עם ישראל, אלא ישוע עצמו! הטענה: ישוע הגשים בחייו את כל מעשה הגאולה, ולכן הבטחותיו ליהודים, כולל הארץ המובטחת, בטלות. איזו פרודיה על דבר אלוהים! ישוע לא בא לתפוס את מקומו של עם ישראל. ישוע בא לגאול את ישראל ואת כל מי שחובר לעץ הזית. האם הכול התגשם? ברור שלא. ישוע עוד לא חזר לקחת את כלתו, כפי שכתבי הקודש מבטיחים. שמעון פטרוס הסביר מה אמור לקרות עלי אדמות לפני שיבת המשיח, כשדיבר אל היהודים הרבים שהתקבצו סביבו אחרי הריפוי בשם ישוע של האיש הפיסח:

לָכֵן הִתְחָרְטוּ וְשׁוּבוּ בִּתְשׁוּבָה כְּדֵי שֶׁיִּמָּחוּ חֲטָאֵיכֶם, לְמַעַן יָבוֹאוּ יְמֵי רְוָחָה מִלִּפְנֵי אֲדֹנָי וְהוּא יִשְׁלַח אֶת אֲשֶׁר יֻעַד לָכֶם מִקֶּדֶם, אֶת הַמָּשִׁיחַ יֵשׁוּעַ, אֲשֶׁר צָרִיךְ שֶׁיְּקַבְּלוּ אוֹתוֹ הַשָּׁמַיִם עַד עֵת הֲשָׁבַת הַכֹּל לְתִקּוּנוֹ, דָּבָר שֶׁאֱלֹהִים דִּבֵּר מֵעוֹלָם בְּפִי נְבִיאָיו הַקְּדוֹשִׁים (מעשי השליחים ג 21-19).

תיאולוגיית השחרור הפלסטינית

ובכל זאת, לא ייאמן: תיאולוגיית השחרור הפלסטינית מתרחקת עוד יותר מעקרונות הלבה של כתבי הקודש, אם זה עוד אפשרי.

התיאולוגיה הזאת מכחישה את דבריו של ישוע, כשאמר: אָמֵן. אוֹמֵר אֲנִי לָכֶם, עַד אֲשֶׁר יַעַבְרוּ הַשָּׁמַיִם וְהָאָרֶץ אַף יוֹד אַחַת אוֹ תָּג אֶחָד לֹא יַעַבְרוּ מִן הַתּוֹרָה בְּטֶרֶם יִתְקַיֵּם הַכֹּל (מתי ה 18).

היא מכחישה את דבריו של ישוע, כשאמר: וַאֲנִי אוֹמֵר לָכֶם: מֵעַתָּה לֹא תִּרְאוּנִי עַד אֲשֶׁר תֹּאמְרוּ 'בָּרוּךְ הַבָּא בְּשֵׁם יְהוָה!" (מתי כג 39).

היא מכחישה את ההבטחה הגדולה ביותר לישראל: וְכָךְ כָּל יִשְׂרָאֵל יִוָּשַׁע (רומים יא 26).

אין בברית החדשה שום אזכור ולו ברמז של הפלשתים, הפלסטינים או פלשתינה. אבל ישראל מוזכרת 78 פעמים, יהודה 46 פעמים, שומרון 12 פעמים, הגליל 64 פעמים, היהודים 173. אילן היוחסין היהודי של ישוע מוצג פעמיים, כבן אברהם, יצחק ויעקב, שאלוהים שינה את שמו לישראל.

תיאולוגיית השחרור הפלסטינית נולדה מתוך שנאה לעם היהודי וקנאה בו היבטים הזוכים לחיזוק ותמיכה מצד התיאולוגיה האסלאמית.

התיאולוגיה הנוצרית הפלסטינית הזאת מתאימה להפליא לתיאולוגיה האסלאמית בנוגע להכחדת העם היהודי ונישול אדמותיו, הארץ המובטחת.

הרשימה של מנהיגי קהילות וארגונים רבי השפעה באמריקה ובאירופה שקיבלו את השקר הזה הולכת וגדלה, ואילו ציינתי את שמותיהם היית מכיר אותם, ואלה גם מושכים אוונגליסטים רבים אל תוך הרשת התיאולוגית שלהם. הם מסבים נזק רב בניסיון שלהם להשמיד את מדינת ישראל. אבל לפי הכתוב בכתבי הקודש, הנזק הגדול ביותר יהיה בסופו של דבר שלהם.

העם הערבי של אלוהים

אני תמיד חייבת להוסיף שאלוהים אוהב את הערבים. הוא שלח את בנו כדי למות בעד חטאי כל הערבים שבעולם. השטן גזל את מתנת הישועה של אלוהים והציב במקומה דת שדוגלת ברצח, שנאה וכפייה דתית.

כמה נורא להיוולד לתוך הכלא התיאולוגי הזה, בלי שום אפשרות לנהל קשר אישי עם אלוהי ישראל באמצעות ישוע, מלך היהודים. אבל אנחנו שומעים בלא הרף על אירועים ברחבי העולם שבהם ישוע מתגלה ליחידים מוסלמים בחלומות וחזונות, והם פונים לאלוהי האמת היחיד. אנחנו חייבים להתפלל למען המוסלמים ולאהוב אותם מעומק לבנו, ולעשות ככל יכולתנו כדי להדריך אותם אל האמת.

האם היית רוצה להיוולד סורי, לובי, אישה באפגניסטן, ילד-חייל שנחטף בידי בוקו-חראם? או להיות אחד ממיליוני עבדי המין הנתונים למרות תלמידיו של מוחמד?

אסון ודאי יבוא על הנוצרים הפלסטינים אם תקום מדינה פלסטינית. בהתאם לסקרים, אם יהיו בחירות בגדה המערבית, החמאס ינצח. שאל את הנוצרים בעזה שנולדו מחדש על החופש שלהם לעבוד את אלוהים שם. הם לא יוכלו לספר לך הרבה, מחשש לחייהם.

Back to Top


קהילה בקפריסין שניצבת לצד ישראל

0616 - Church in Cyprus
Ari speaking at Israel Conference

0616 - Ari and Shira Church in Cyprus
ארי ושירה סורקו-רם עם מנהיג הכנסייה, סופוקלס ואנדרי קריטודולו.

מערכת היחסים החמה שהייתה לישראל עם טורקיה קרסה מאז הפך הנשיא העריץ ארדואן למוסלמי אדוק ולעוין באופן גובר והולך כלפי ישראל. לעומת זאת, הקשרים של ישראל עם יוון וקפריסין הפכו לחמים וידידותיים. קפריסין מבינה מהי תוקפנות מוסלמית, מאחר שטורקיה פלשה לצפון קפריסין, כבשה אותו וחילקה את האי לשניים, וקפריסאים יוונים נאלצים לברוח מהצפון ולאבד את כל רכושם.

הכנסייה האפוסטולית של ישוע המשיח בלימסול אירחה כנס על ישראל והזמינה אותנו ללמד בו על מטרות אלוהים ותכניותיו לגבי ישראל באחרית הימים. האנשים האלה אוהבים את ישראל ומתפללים בעדה, ויש להם קהל מאזינים מחוץ לקפריסין שמקשיב לשידורים הישירים שלהם.

0616 - Pastor Praying for Israel
מנהיג קהילה מתפלל בעד ישראל.

Back to Top


"משיח" של הנדל בעברית

0616 - Handels Messiah

900 איש בשלוש הופעות בישראל

תומכי "מעוז" שיתפו פעולה עם דוד לודן בהצגת שתים מתוך שלוש ההופעות בחול המועד פסח.

האפשרות להציג את המוזיקה והמילים האלה בפני עמנו, ביניהם כשלוש מאות ניצולי שואה שקיבלו כרטיסים בהוזלה. תודה רבה לתומכי מעוז!

אפשר לשמוע חלק מהביצוע באינטרנט, בקישורית הבאה: לחצו כאן. למידע נוסף על "קמתי" של דוד לודן, עמותה ללא כוונת רווח להצגת לחנים קלסיים למילות הכתובים, ראה כאן: kamti.org

0616 - Conducting the Orchestra

0616 - Audiences Listening to Handels Messiah

0616 - Singing Handels Messiah

0616 - Singing

0616 - Orchestra Playing

Back to Top


האגודה של היהודים המשיחיים באמריקה - אנחנו באים!!!

0616 - MJAA Team

0616 - Horns

ייתכן שהאות הגדול ביותר לבואו הקרב של המלך המשיח הוא המספר הגדל והולך של יהודים משיחיים צעירים בארץ וברחבי העולם, שהולכים אחרי המשיח. מסיבה זאת, "מעוז" מממנת בעזרת האגודה של היהודים המשיחיים באמריקה את השתתפותם של שלושים יהודים משיחיים מהארץ בכנס השנתי בפנסילבניה, שם הם יתערבבו עם אלף יהודים משיחיים וציונים נוצרים. מערכות היחסים עם אנשים מרחבי העולם מחזקות את הגוף המשיחי ובונות אותו. ההשקעות האלה ודאי יניבו פרי בעתיד.

 

 

0616 - MJAA Ari Speaking

0616 - MJAA Musicians

0616 - MJAA Shai Sol

0616 - MJAA Conference

חזרה למעלה

י