MAOZ HOME      MAOZ REPORT      WHO WE ARE      WHAT WE DO      DONATE NOW      STORE       I STAND WITH ISRAEL      CONTACT US

שעות ספורות לאחר הרעש...
המסייעים הראשונים מיהרו לנפאל מישראל

יוני 2015
סיון - תמוז התשע"ה

0615 - Top - Search and Rescue
חייל מיחידת החילוץ הישראלית וכלבו מחפשים אחר ניצולים בהריסות בנפאל.


 

 

מאת שירה סורקו-רם

כשרעידת אדמה נוראה בעצמה של 7.8 בסולם ריכטר זעזעה את נפאל הקטנה טיילו כ-650 ישראלים במסלולים השונים שם. הם נהנו מההרים ומהנהרות עוצרי הנשימה ונופפו לאיכרים הנפאליים הידידותיים בכפרים ההרריים הציוריים. רוב הישראלים היו בסביבות גיל 22, אחרי שירות צבאי ומלחמה של גוף ונפש בחמאס. צעירים רבים בוגרי צבא יוצאים ליעדים רחוקים לעד שנה של חופשה לפני שהם מתחילים בלימודים או בקריירה.

ישראלים אפשר למצוא בכל פינה על כדור הארץ, אבל הודו ונפאל נמנות עם היעדים החביבים עליהם. שתי הארצות הן בעיקר הינדיות, והעיוות הרוחני ואליליהם הרבים מרתקים את הישראלים. עיתונאי שנסע להודו כדי לנסות להבין למה הצעירים הישראלים נוסעים לשם, ראיין גורו, וזה אמר לו שמכל התיירים שמגיעים להודו, הישראלים מגלים הכי הרבה עניין בנושאים רוחניים.

בין 300,000 התיירים שמבקרים בנפאל אפשר למצוא המוני "זרוקים" מתקהלים על מדרגות המקדשים ההינדים העתיקים ומעשנים קנביס, מנהג מקובל מאוד בתרבות הנפאלית.

אחד הצדדים האפלים יותר של ארץ מוכת עוני זאת היא שבירתה קטמנדו המהווה משיכה לזוגות חד-מיניים מרחבי העולם שחותמים על חוזה עם אימהות פונדקאיות נפאליות שיולדות עבורם. עשרים ושישה תינוקות נולדו בזמן הרעש וחיכו לחזור עם "הוריהם" – זוגות חד-מיניים מישראל.

כמובן, רוב הישראלים היו שם כדי לצאת לחופשה וליהנות מפנינות הטבע היפות ביותר בעולם. יש שבאים כדי ליהנות מההנאה הגדולה מכולן – טיפוס על האוורסט. רבים מהם מטיילים בקבוצות קטנות עם החברים מהצבא. מאחר שהם צעירים ובריאים שזה עתה השתחררו מצה"ל, הם מסוגלים לטייל בשבילים המפחידים והמרוחקים ביותר בכל מקום שהוא.

כך היה באותו בוקר שבת יפהפה. ישראלים יצאו לכיוונים שונים כדי לטייל לאורך מאות קילומטרים במהלך הימים והשבועות הקרובים. מאחר שאותו יום היה שבת נשארו רבים מהם בקטמנדו כדי להגיע למרכז חב"ד ולקבל ארוחה חינם ומקום לינה לצד לימודים ביהדות תלמודית.

האדמה מזדעזעת

0615 - Israeli Teamהצוות הישראלי הראשון הגיע לנפאל יומיים אחרי הרעש. המטוס נחת בהודו ביום ראשון וחיכה שנמל התעופה בקטמנדו יתוקן וייפתח מחדש.

בשעה 11:56 בבוקר התחילה רעידת אדמה עזה לטלטל ולזעזע כמעט את הארץ כולה, כולל את האוורסט, ההר הגבוה בעולם. לכל אורך הארץ הקטנה, שגודלה מגיע לכשליש מזה של קליפורניה, התחילו בתי האבן והבוץ לקרוס על יושביהם באלפי כפרים קטנים. ישראלי שהיה בקטמנדו סיפר על כך ששמע את הרעש שעלה מהאדמה ונפל ארצה, אבל לדבריו, היה נורא עוד יותר לשמוע את צרחותיהם של מיליון אנשים, קולות שהוא לא ישכח לעולם.

ישראל מטיסה את ראשוני המסייעים

עד שבת בצהריים כבר הייתה לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו תכנית של שלושה חלקים: להקים בית חולים שדה בקטמנדו עם צוות רפואי ויחידות חילוץ והצלה, לשלוח מטוסים עם אספקה לשעת חירום ולהטיס הביתה ישראלים שמנסים לצאת מנפאל.

עד שבת בערב כבר היו המומחים הראשונים של חיל האוויר בדרך לנפאל כדי להעריך את המצב. מאחר שכל דקה היא בעלת חשיבות מכרעת לגבי אלה שעוד אפשר להציל מתחת להריסות יצאה למחרת משלחת צבאית של 250 איש עם כלבי גישוש ונחתה בקטמנדו ביום שני. עד יום שלישי כבר הוקם בית חולים שדה עם 60 מיטות והופעל במתכונת שבה אפשר לספק שירותים ל-200 פצועים ביום. מלבד הודו, סיפקה ישראל את המשלחת הגדולה ביותר של עובדי סיוע לשעת חירום.

0615 - Earthquake Devastation

בית חולים שדה הגדול ביותר בנפאל

במשך 16 יום טיפל בית החולים של צה"ל ביותר מ-1600 פצועים וביצע 85 ניתוחים מצילי חיים. בית החולים הישראלי סיפק חדרי ניתוח, אמצעי הדמיה, מעבדות מתקדמות ומחלקה לטיפול נמרץ עם 150 ישראלים שטיפלו בחולים. החולים במצב הקשה ביותר בעיר הובאו לבית החולים הזה.

עוד עשרה רופאים, אחיות ומיילדות יצאו לאזורים המרוחקים בהרים היכן שאיש עוד לא היה. הם נסעו במשך שבע שעות והלכו רגלית שלוש שעות ונשאו על גבם מרפאת שדה שלמה. כשהגיעו, גילו שההרס היה כמעט מוחלט. כל בית נהרס עד היסוד בחלקו או כולו. משפחות ישנו בחוץ ואכלו מעט מאוד מזון. אנשים היו בטראומה. הפצועים התחילו להגיע אליהם עם פצעים חבושים בסחבות מלוכלכות, גפיים קפואות בזוויות מוזרות, זיהומים שהתפתחו כך שאי אפשר היה לזהות את האיבר.

מתרגמים ישראלים בנפאל

מאחר שלא היו מספיק מתורגמנים נפאליים דוברי אנגלית הפעילה ישראל רשתות של תרגום משלה שהגיעו לאזורים המרוחקים למטרות חילוץ וסיוע. ישראל נעזרה במאות איכרים נפאליים שבעבר קיבלו הכשרה חקלאית מתקדמת במכונים החקלאיים הישראלים.

כמעט שלא היו ניצולים

למרות הכול, מאה צוותי החילוץ שנשלחו מכל רחבי העולם מצאו רק ארבעה ניצולים בהריסות. הישראלים שמחו מאוד כש"ישראייד", עמותה ישראלית, השתתפה בהצלתה של אישה בת 24 ששרדה במשך חמישה ימים תחת ההריסות מתחת לדודה המת שנפל עליה. "ישראייד" מתכננת להישאר בנפאל כשנה וכבר התחילה להפעיל את מודל השיקום מטראומה במיוחד כדי לעזור לילדים להתמודד עם הפן הרגשי של האסון. בסך הכול השפיע הרעש על שמונה מיליון נפאליים, מספר זהה לזה של האוכלוסייה בישראל. ממשלת נפאל אומרת שכ-519,000 בתים ניזוקו או נהרסו. אין לאיש מושג כמה אנשים עדיין קבורים עמוק מתחת להריסות או למפולות הסלעים והשלג.

חיפושים אחר ישראלים

0615 - Or Asrafאור אסרף, גבוה בהרי ההימלאיה, ימים ספורים לפני הרעש.

בינתיים פתחה שגרירות ישראל בקטמנדו בחיפושים קדחתניים אחר כל ישראלי בנפאל. תוך 24 שעות דיווחה השגרירות ש-100 נמצאים במרכז חב"ד ו-170 אחרים מצאו מחסה בחצר השגרירות, אבל 250 ישראלים צעירים נותרו מנותקי קשר, למגינת לבם הרבה של הוריהם בבית. חיל האוויר הישראלי שכר מסוקים מהודו כדי לחלץ מטיילים ישראלים מאזורים הרריים מרוחקים מאחר שכל הכבישים והדרכים שהובילו למטיילים המנותקים נחסמו למעבר. חלק מהמטיילים סיפרו על מפולות קרח ושלג שנפלו על המחנה שלהם ואלה שהפסיקו להימלט חזרו כדי לחפור ולהוציא את חבריהם בחיים. חברות ביטוח ישראליות שכרו גם הן מסוקים כדי למצוא קבוצות של ישראלים ולהוביל אותם ברגל למקומות שמהם היה אפשר לפנות אותם. צעירה אחת סיפרה שחבריה צחקו על כך שהיא לקחה אתה טלפון לווייני אבל הטלפון הזה אפשר לה להתקשר הביתה ולא רק להודיע שהיא בסדר אלא גם לאתר את מיקום הקבוצה ולמסור את שמותיהם של כל הישראלים באזור.

כולם נמצאו פרט לאחד

תוך שלושה ימים נמצאו כל המטיילים הישראלים פרט לאחד, אור אסרף, חייל משוחרר שנפצע במלחמה בעזה. ביום רביעי עמדה אורית אמו בשדה התעופה בן גוריון וחיכתה לישראלים ששבו במטוסי חיל האוויר. היא אחזה בידה שלט גדול שעליו כתוב "מי ראה את אור אסרף?". היו מטיילים שראו אותו לפני הרעש. הוא אמר להם שהוא מתקדם לבד ויפגוש אותם בכפר בלנגטנג, אבל איש לא ראה אותו אחרי הרעש. ביום חמישי טס אביו פטריק לנפאל במטוס של חיל האוויר ונשבע שלא ישוב בלעדיו. כאן אפשר לראות את מה שאני מכנה הניצוץ האלוהי הקולקטיבי שנמצא עמוק בנפשם של היהודים. אומה שלמה עם טלפונים ועדכונים שוטפים ייחלה לראות את הצעיר שב הביתה.

כתריסי חיילים משוחררים התנדבו לנסוע עם פטריק כדי לחפש את אור בנו. היו מטיילים שהצטרפו לחיפושים במקום לחזור הביתה ובדקו כל גופה מוטלת בהריסות. אפילו מפקדו של אור, שהיה עם צוותי החיפוש וההצלה, קיבל אישור לעזוב את בית החולים כדי להצטרף לחיפושים אחר אור. תורמים פרטיים מימנו מסוקים נוספים והאומה התפללה. כשהגיע אביו של אור למקום שבו נראה אור לאחרונה, הוא שלח הודעה שבה אמר "כשהגענו לשטח הבנו שהמשימה הולכת להיות מאוד מורכבת - אם בכלל אפשרית. השטח עבר באמת רעידת אדמה נוראית. אפשר לומר שזה נראה כמו פצצת אטום שנופלת, חששתי שבסוף אצטרך להשאיר אותו בהרים".

החיפוש המסוכן נמשך

0615 - Or Motherבזמן שנחתו מטיילים ישראלים שהגיעו עם מטוסי חיל האוויר, אמו של אור, אורית אסרף, עומדת בשדה התעופה.

במשך שלושה ימים חיפשו חבריו של אור אחריו בשטח מסוכן תחת איום מתמיד של מפולות בוץ ואדמה. הם נאבקו ברוחות עזות ובגשם וברד עזים. הם נתקלו בגופותיהם של מטיילים זרים ונפאליים, אבל אור לא נמצא והחשש שהוא נקבר במפולת אדמה גבר. בסופו של דבר מפקדו של אור זיהה אותו באמצעות סימן על גופו, שמונה ימים לאחר הרעש. אור היה מרוחק כמאה מטרים מאזור שבו יכול היה להינצל, אבל כאן, לא היה לו שום סיכוי. ברגע שהוא זוהה סיכנו חבריו את חייהם כדי לשאת אותו בעלטה בהרים שעות רבות ולהביאו הביתה. לאחר שנמצא יצאו הוריו של אור בהודעה: "קיבלנו דיווח מצוותי החיפוש בנפאל כי אור אסרף ז"ל אותר, הנעדר האחרון בנפאל. צוותו הישיר של אור, מקרב בוגרי יחידת אגוז, בפיקודו של מפקדו האישי, איתר את אור בשמורת הלנגטנג בנפאל, לאחר סדרה אינטנסיבית של חיפושים מפרכים בתנאי שטח בלתי-אפשריים, תוך סיכון חיים". אלפים מכל רחבי הארץ השתתפו בהלווייתו. פטריק אמר שהוא מכיר תודה שהמפולת לא הסתירה את גופת בנו ושבנו לא סבל מוות בייסורים. ביגונו הוא אמר שהוא גאה במדינת ישראל ששלחה יחידות חילוץ בעוד שארצות גדולות יותר לא שלחו אף לא מחלץ אחד.

החיפוש אחר האחד והיחיד

במהלך הפרשה חשבתי ללא הרף על הפסוקים במתי יח 3-1:

אוֹתָהּ שָׁעָה נִגְּשׁוּ הַתַּלְמִידִים אֶל יֵשׁוּעַ וְשָׁאֲלוּ: "מִי הוּא הַגָּדוֹל בְּמַלְכוּת הַשָּׁמַיִם?" יֵשׁוּעַ קָרָא אֵלָיו יֶלֶד, הֶעֱמִידוֹ בֵּינֵיהֶם וְאָמַר: "אָמֵן אוֹמֵר אֲנִי לָכֶם, אִם לֹא תָּשׁוּבוּ וְתִהְיוּ כִּילָדִים לֹא תִּכָּנְסוּ לְמַלְכוּת הַשָּׁמַיִם".

מותו של הבן הזה הוא אסון לאומי. האומה כולה התאבלה עליו. כמה גדול יהיה היגון כשתמצא ישראל את בן האדם המחכה להביא להם ישועה.

וּבִקַּשְׁתֶּם אֹתִי, וּמְצָאתֶם: כִּי תִדְרְשֻׁנִי, בְּכָל-לְבַבְכֶם (ירמיה כט 13).

בזמן כתיבת שורות אלה אני מקבלת ידיעה ששוב זעזע את האוורסט רעש אדמה בעצמה של 7.3. אי אפשר אפילו להעלות על הדעת את הנזק בכפרים התלויים על צדי ההרים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר שהוא מוכן להחזיר לנפאל את הראשונים שייענו. כמו כן שמעתי היום ממבשר ישראלי אמריקני שמקבל את העלון החודשי שלנו והיה בנפאל עם קבוצה של רופאים שטיפלו בחולים בכפרים. הוא התפלל למען החולים אחרי שהרופאים סיימו לטפל בהם ואמר שכפרים רבים פתוחים לשמוע על ישוע המשיח ועל הישועה והרפואה שהוא יכול להביא להם. נפאל היא מבצר רוחני של אלילים הינדים וזקוקה ללוחמים רוחניים ברחבי העולם, מפגיעים שיפגיעו בהתמדה ובעקביות ויביאו את הארץ היפה הזאת לפני כס החסד.

חזרה למעלהבתי מקדש הינדים נחרבו

הבניינים בקטמנדו, עיר המונה חמישה מיליון איש, נבנו באופן עקרוני מחומרים חזקים יותר ורובם שרדו את רעש האדמה בלא פגע, אבל כמעט כל המקדשים ההינדים העתיקים ברחבי העיר נחרבו. בהתאם לנתונים של אונסקו, 68 אתרי מורשת תרבותית נחרבו כליל. כלומר, 80% מאתרי המורשת העולמיים של האו"ם בנפאל. ישראל שלחה מהנדסים צבאיים כדי להעריך את יציבותם של 332 מבנים בבירה שניזוקו ברעש. בין המקדשים בקטמנדו שנהרסו כליל, היה גם מגדל הדהררה האייקוני בן תשע הקומות. מגדל זה הוא המבנה הגבוה ביותר בנפאל שעליו ניצב הפסל המפורסם של שיבא, אל ההרס והאליל החזק ביותר בדת ההינדית. לעומת זאת, המשכן המפורסם והקדוש ביותר של אל ההרס הזה, מקדש הפשופתינת לא ניזוק כלל, בהתאם למנהל התכנון בקטמנדו, מפני שהוא חוזק ביריעות ברזל. במונחים רוחניים, אל ההרס עדיין שולט בנפאל היפה.

בארץ מוכת עוני וחורבן זו, שצריך לשקם בה מאות אלפי בתים, נשבע ראש ממשלת נפאל, סושיל קוירללה, לבנות מחדש את המקדשים ההרוסים.

מה אפשר להגיד? העם זה צריך להכיר נואשות את אלוהי החיים בעולם הזה ואת חיי הנצח בעולם הבא. לא את אל שמכנה את עצמו "אל ההרס".

הרופא הישראלי המפורסם בתפקיד

0615 - Doctor On Duty
ד"ר נמרוד מציל את חייו של חייל ישראלי
במהלך מלחמת לבנון השנייה.
למטה: טיפול בניצולים בנפאל אחרי רעידת האדמה.

רב סרן תומר בוהדנה נפצע במלחמת לבנון השנייה והתפרסם בארץ בזכות אות ה-V שעשה בשעה שפונה לבית החולים. אות הניצחון של המ"פ הפצוע בצווארו חימם את לבם של הישראלים היגעים מהמלחמה עם החיזבאללה ומהטילים שגבו את חייהם של 121 חיילים ו-44 אזרחים. בוהדנה הפך למחנך ולדוגל בבית הילדים שבו גדל והתחנך.

התמונה המפורסמת מציגה את החייל עם ד"ר עדי נמרודי שמיהר אליו כדי לעצור את הדימום. תמונתו של החייל הפצוע והרופא האמיץ נחרטו בזיכרון הישראלי הקולקטיבי והפכו לסמל ההקרבה והחוסן בשעת סכנה קיומית. ד"ר נמרוד עדיין מציל חיים ונמנה עם משלחת צה"ל לקטמנדו שיצאה לטפל בחולים הנפאלים בבית חולים השדה שהקימה ישראל.

 

 

חזרה למעלההממשלה הגרועה ביותר אי פעם

שירה סורקו-רם

ממשלת ישראל מורכבת מחמש מפלגות קואליציה. מאחר שמערכת הבחירות בישראל מבוססת על שלטון קואליציוני באמצעות מפלגות קטנות, שום מפלגת לא זכתה מעולם ביותר מ-51% מקולות הבוחרים כדי שהעומד בראשה יוכל לשלוט באופן עצמאי.

ישראל מחליפה את הממשלה בכל שנתיים בממוצע - הממשלה ה-34 ב-67 שנים. מפלגתו של נתניהו זכתה במרבית הקולות משום שהישראלים חושבים שהוא המנהיג הטוב ביותר שיש לנו כדי לשמור על ביטחון ישראל. הוא רואה בבירור את הסכנה הקיומית שבאיראן גרעינית.

למעשה, כמעט כל חברי הכנסת מסכימים בנושא זה – מלבד המפלגה הערבית. בכל זאת, השמאל בדעה שנתניהו לא עשה די כדי למצוא חן בעיני הממשל האמריקני. ארה"ב הייתה ידידתה הטובה ביותר של ישראל הקטנה וישראלים רבים חוששים מהעתיד היחסים, לכן זכתה מפלגת המחנה הציוני של השמאל-מרכז במקום השני בבחירות לכנסת.

המחלוקת האידיאולוגית האחרת בין הימין לשמאל היא שאלת המדינה הפלסטינית. רוב הישראלים שמסכימים עם נתניהו מבינים שמדינה פלסטינית לצד ישראל תהפוך מהר מאוד למדינת טרור אסלאמית. השמאל מאמין שישראל חייבת להמשיך ולנסות ליצור מדינה פלסטינית כדי שהאו"ם לא יבודד ויחרים את ישראל וימיט עליה אסון כלכלי. לכן תומכת מפלגת המחנה הציוני בשיחות בין מדינת ישראל לרשות הפלשתינית.

כמובן, כל מי שרוצה להתמודד עם המציאות מבין, לדעתי, שלא יהיה הסכם שלום עם הפלסטינים. כשישראל התנתקה מעזה ומדרום לבנון היא לא זכתה לשבחי העולם. במקום זה, בשני המקומות תפסו את מקומה של ישראל ארגוני טרור עזים עם סיבה אחת לקיומם – השמדת מדינת ישראל.

חשוב על כך: כשמנהיג פלסטין בן ה-80 מחמוד עבאס יפנה את מקומו יהיו בחירות חדשות. הבחירות למעשה נקבעו ל-2009 אבל עבאס החליט באופן חד-צדדי להמשיך לשלוט במקום להניח לחמאס לתפוס את מקומו בבחירות חדשות. הסקרים מראים שבבחירות הבאות יעלה החמאס לשלטון, כמו בעזה. המשמעות היא חזית נוספת של מחבלים לכל אורך האזורים המאוכלסים בישראל. העולם כולו ידרוש בחירות כאלה אבל ישראל לא תוכל לקבל אותן.

0615 Coalition Opposition

בכל זאת, הממשלה הטובה ביותר בעיניי היא קואליציה בין הליכוד לבין המחנה הציוני. נתניהו יכול להוביל את המדינה בנושאי ביטחון, והמחנה הציוני בהנהגת הרצוג יכול למצוא חן בעיני ארה"ב והאו"ם ולהושיט יד לפלסטינים. במקום זה, נתניהו הזמין ראשית את שותפיו ה"טבעיים" – את המפלגות החרדיות. הוא מעדיף אותן מפני שהן אינן מקשות עליו כל עוד הוא משלם קצבאות לבוחריהן ומניח להן לעשות כטוב בעיניהן.

לתדהמתה ולייאושה של כמעט אומה שלמה הבטיח נתניהו לבטל את החוקים שהעבירה הכנסת הקודמת במאמצים רבים ששמו סוף להטבות המיוחדות לחרדים בלבד. הוא הבטיח להתחיל מחדש את כל המימון העצום לחרדים ולאפשר לאלפי גברים בריאים לא לעבוד אלא ללמוד כל היום במוסדות דת. הכסף שוב יזרום למשפחותיהם הגדולות ולדיור מוזל, והוא הבטיח לבטל את החוק הדורש מהם לשרת בצבא כמו כל ישראלי אחר.

אבל זה לא הכול. המדינה אמנם תשלם לבתי הספר שלהם, אבל נתניהו גם מקבל את דרישתם שילדיהם לא ילמדו לימודי ליבה כגון מתמטיקה, מדעים ואנגלית וימנע מהם את ההזדמנות להצטרף לכוח העבודה בעתיד. העלות הכוללת של השוחד הזה הניתן למפלגות הקואליציה כדי שנתניהו יוכל שוב להיות ראש ממשה תעלה כשני מיליארד דולרים, והעם זועם. שתי מפלגות הקואליציה האחרות הציגו גם הן דרישות עצומות וזכו בהן. עיתונאי ידוע יצא במאמר (Say it ain't so, Bibi!) שבו הוא שאל את ביבי מדוע הוא תומך במשתמטי גיוס ועבודה ויוצר מעמד של ישראלים שלוקחים מהמדינה ואינם תורמים לה.

כאילו לא די בזה, ראש מפלגת ש"ס אריה דרעי, עברין מורשע שישב בכלא על שוחד בזמן שכיהן בממשלה קודמת, קיבל מנתניהו לחרדת העם את תפקיד שר הכלכלה. הפוליטיקאי המוערך ביותר הוא כנראה ראש מפלגת "כולנו", משה כחלון, שקיבל את תפקיד שר האוצר, אבל הממשלה השבירה מורכבת מ-61 מנדטים וכל חבר כנסת מהקואליציה יכול להפיל אותה ברגע. לכן ניצבת בפני כחלון משימה מאיימת אם לא בלתי אפשרית לקבוע תקציב מדינה שיעבור ברוב של 61 קולות. ישראלים רבים מאמינים שהממשלה לא תאריך ימים.

אחד הפוליטיקאים המליץ: "אל תשנאו את השחקנים, תשנאו את השיטה הפוליטית". הוא מציין ובצדק שכל מפלגה צריכה לשאוב משאבים רבים ככל האפשר עבור המגזר הצר שלה (חרדים, אשכנזים, ספרדים, ערבים וכו') אחרת היא לא תיבחר שוב. מערכת בחירות אזורית שבה כל נציג בכנסת יכול לייצג אזור המשקף טוב יותר את האומה ככלל היא שיטה טובה הרבה יותר, אבל מאחר שהמפלגות הקטנות מעולם לא יסכימו לפגיעה בכוחן אין סיכוי לשינוי כזה לעבור בממשלה החדשה.

חזרה למעלהעל ארגון פעילות נוצרי אחד בנפאל

0615 - Kirby Trapolinoקירבי טרפולינו מ-Peace Gospel International עם אחד היתומים.

0615 - Bringing Suppliesקירבי והעובדים מביאים מזון ומצרכים לכפר מבודד.

0615 - Village Homesהחורבן בבתי הכפריים.

0615 - Distributes BlanketsPeace Gospel מחלקים שמיכות לכפריים שחיים וישנים מתחת לכיפת השמים.

0615 - Bimal Shrestha
שותפו של קירבי לעבודה, בימאל שרשתה
(משמאל), נותן עששית לנפאלי כפרי.
לא יהיה להם חשמל במשך חודשים רבים.

יש מעט מאוד נוצרים בנפאל, כ-2%-3% מהאוכלוסייה הכוללת, כלומר כחצי מיליון נוצרים מתוך אוכלוסייה של 29 מיליון. פני השטח הבוגדניים של נפאל והיעדר מסילות רכבת אל לב הארץ בודדו אותה מחשיפה לבשורה בעידנים שבמהלכם הגיעה הבשורה לעמים אחרים באסיה.

לפני כ-50 שנה הייתה פריצת דרך חלוצית חשובה בנפאל ותושבים נפאליים שגרו בהודו האמינו במשיח, ביניהם חיילים נפאליים לשעבר שנושעו בזמן ששירתו בצבא ההודי והבריטי ושהתחילו לבשר למשפחותיהם וידידיהם כשהגיעו הביתה.

בכל זאת, נפאל היא 80% הינדית ו-11% בודהיסטית והיא המדינה ההינדית הרשמית היחידה בעולם. בימינו מתחולל מאבק כוחות פוליטי בין הקומוניסטים המחמירים וההינדים, וכולם מסכימים לגבי דבר אחד: הם אינם רוצים חופש דתי בנפאל. בכל זאת, הקהילות גדלות.

הנוצרים בנפאל נרדפים מכל צד – חברי משפחה, שכנים, מנהיגים דתיים והממשלה. עדיין קשה להכריז את האמת על ישוע בציבור ורוב הקהילות עדיין מתנהלות במחתרת. רוב הקהילות הן קבוצות בית המונות 40-20 חברים ונוצרים רבים היו באספות בזמן שבתיהם קרסו.

קירבי טרפולינו עומד בראש הפעילות הנוצרית בנפאל ושלח את הדיווח הבא מיד לאחר רעידת האדמה: "המראות שאני רואה באזורים הכפריים קשים ביותר. קהילה אחת ובה 80 איש התכנסה בזמן הרעש (האם ידעתם שהנוצרים בנפאל נפגשים בשבת?) וחבריה עלו לגן עדן במהלך האספה באותו יום". בידיעה אחרת שקיבלנו נמסר שכ-35 מנהיגי קהילות נהרגו.

0615 - Holding Lettersהילדים בבית היתומים של Peace Gospel מחזיקים מכתבי עידוד מילדים נוצרים בטקסס.

הארגון Peace Gospel ("בשורת השלום") בנפאל

לפני שבע שנים הרחיב קירבי את הפעילות שלו בנפאל. קירבי, רועה קהילה אמריקני, כבר שירת את אלוהים 15 שנים בשיתוף עם מנהיגות נוצרית מקומית בהודו ולכן הוא הרחיב באופן טבעי את הפעילות שלו באסיה והצטרף לאדם מקומי מנפאל בימאל שרשתה ולאשתו פושפה. הם התחילו בבירה קטמנדו ויצאו לכפרים רבים בהרים.

בשנת 2008 פתחו קירבי ובימאל בית יתומים, Peace Gospel Boys and Girls Home ("בית 'בשורת השלום' לבנים ולבנות"), וכיום יש בו 12 בנים ו-12 בנות. כולם מסרו את לבם לישוע המשיח כביטוי מרצון לכך שהם אומצו למשפחה נוצרית אוהבת.

הילדים האלה באו ממצבים של עוני קיצוני בכפרים שבהם קרוביהם לא היו מסוגלים לדאוג להם. הם מקבלים חינוך פרטי בבית ספר נוצרי בעיר וארוחות מזינות מתוצרים שגדלים באדמות הארגון מחוץ לעיר. הארגון מפעיל את בתי היתומים לא כמוסדות אלא כבתי משפחה שבהם המנהלים יכולים במקרים רבים לאמץ את הילדים באופן חוקי.

בנות המשתקמות מסחר בבני אדם

הארגון גם הקים בית לשיקום בנות נפאליות, She has hope ("יש לה תקווה") שנוצלו לרעה בהודו בגלל סוחרי נשים. קירבי מספר שהסוחרים באים מהודו לנפאל ומבטיחים למשפחות משרות טובות לבנות כמטפלות או כעוזרות במשק בית, אבל כשהן חוצות את הגבול להודו הגברים נוטלים מהן את מסמכיהן, הופכים אותן לאסירות ושוברים אותן מבחינה נפשית וגופנית כהכנה לעולם התחתון ההודי. רובן בנות 14-13.

הצוות של קרבי הרצה ביותר מ-1000 בתי ספר בנפאל והזהיר את הבנות להתרחק מסוחרים בבני אדם. הם אפילו מקיימים סיור גבול לאורך אחד המעברים העיקריים בין הודו לנפאל ועוקבים אחר גברים חשודים העוברים עם נערות נפאליות. לא פעם הם סייעו למשטרת הגבולות לעצור את הסוחרים האלה ולהציל את הבנות.

הבנות בבית הזה יכולות ללמוד מיומנות כגון תכשיטנות ומלאכת יד ותפירה ולומדות דוגמאות נפוצות של בגדים. הן גם לומדות לבשל ומתאמנות בטכניקות של גינון אורגני. המטרה היא לספק לבנות כל דבר שהן זקוקות לו כדי להתקיים באופן עצמאי ולעולם לא להגיע למצב משווע שבו הן עלולות להיכנע לפיתיונות המטעים של הסוחרים. הן גם מקבלות ייעוץ וטיפול רפואי כדי להבטיח את רפואתן הרוחנית, הרגשית והגופנית מהטראומה הקשה שעברו.

0615 - Young Girlנערה צעירה שניצלה מסוחרי נשים, לומדת מקצוע בבית השיקום She Has Hope.

ציוד חירום לילדים

כל המבנים בארגון נמצאים במצב תקין לאחר הרעש, מלבד בית הצוות שעובד באדמות והדיר. בכל זאת וליתר ביטחון הילדים ישנו בחוץ עד שרעשי המשנה שכחו. הארגון הביא אספקה של מזון, בעיקר אורז ועדשים וכן אמצעים לטיהור מים עבור הילדים ועבור הבנות המשתקמות, וסיפקו את המצרכים גם לכפרים מבודדים שהצוות מקורב אליהם. הם גם הביאו עששיות ומטענים סולריים לטלפונים למצבים קריטיים.

הצורך אינסופי. הצורך המכריע ביותר מלבד מזון ומים נקיים הוא שהנפאליים יוכלו לבנות שוב את בתיהם. בעוד שבועות ספורים בלבד יתחילו גשמי המונסון והגשם ירד במשך שעות רבות בכל יום. אם לא יהיה מחסה לבני האדם ולבהמות עלולות לפרוץ מחלות ומגפות ללא סוף.

שיקום חיים ובתים

קודם כול, משפחותיהן של שמונה מתוך 13 הנערות בבית השיקום איבדו את בתיהן כליל. בחודשים הקרובים יסיימו הבנות את תקופת השיקום שלהן אבל לא יהיו להן בתים לחזור אליהם והמשפחות שלהן גרות תחת כיפת השמים. הכפריים חייבים לבנות מחדש את בתיהם ואת חייהם ולהשתכר, דבר שגם קודם היה קשה.

בניית בית בנפאל הכפרית עולה כ-2000 דולרים. הכפריים יכולים לנצל את האבנים והלבנים ולבנות מחדש את קירות בתיהם בעזרת משאבים מהטבע סביבם אבל הם זקוקים לפח לגגות, למסמרים ולכלים. את השאר הם יכולים לעשות בעצמם.

הצוות המקומי הנרחב של הארגון Peace Gospel מקושר היטב עם קהילות בכפרים מוכי הרעש ובודק כרגע אילו כפרים זקוקים ביותר לבנייה מחדש. בעזרת רועי קהילות שהם בוטחים בהם בכפרים הם מרכיבים רשימת משפחות שהן בעלות הצורך הגדול ביותר. עם גיוס התרומות אפשר יהיה לקנות חומרים ולהעביר אותם לרועי הקהילות ואלה ידאגו לפיזור החומרים. כך הם יוכלו לסייע באופן מאורגן ותחת פיקוח לבניית הבתים של מחוסרי הבית לאחר הרעש.

כל בית שייבנה מחדש בעזרת מאמינים נוצרים יהיה עדות עצומה לאהבתו של אלוהים האחד והאמתי, ושל בנו שבא כדי לתת להם חיי נצח. אנחנו מזמינים אתכם להשתתף בבנייתם מחדש של הבתים האלה. נפאל זקוקה לכם מאוד.

חשוב לזכור להתפלל עבור נפאל בתקופה הקשה וההיסטורית הזאת ועבור הנוצרים הנפאליים.

חזרה למעלה

י