MAOZ HOME      MAOZ REPORT      WHO WE ARE      WHAT WE DO      DONATE NOW      STORE       I STAND WITH ISRAEL      CONTACT US

בירחון החודש:י
דת של שלום? האסלאם המקורי  |    ראשית האסלאם  |    מה מושך מוסלמים צעירים לג'יהאד?  |    האם תהיו בירושלים במאי?

תרגום מאנגלית: מונה פלד. עריכה: מרים גבעוני. י

דת של שלום?
האסלאם המקורי

אפריל 2015
ניסן - אייר התשע"ה

0415 - Top - the Black Stone
עולים לרגל מקיפים את האבן השחורה בפינתה המזרחית של הכעבה, בניין האבן הקדום
במרכזו של המסגד הקדוש ביותר באסלאם שאליו פונים המוסלמים כשהם מתפללים. המסורת האסלאמית קובעת
שמוחמד הציב את האבן שהיה תחת משמרתו של שבטו, בני שבט קורייש.
י


 

מאת שירה סורקו-רם

צחות הלשון שבה מתארים מנהיגי העולם את האסלאם פורה ביותר.

אלה דבריו של הנשיא ברק אובמה באו"ם: "אישרנו וחיזקנו שוב ושוב שארצות הברית איננה מצויה כעת במצב של מלחמה באסלאם וגם לא תהיה בעתיד. האסלאם מטיף לשלום".

"אני מאמין שהאסלאם הוא דת נהדרת המטיפה לשלום", הבטיח הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש בתחנת טלוויזיה דוברת ערבית. "פני הטרור אינם פני האסלאם. זה לא האסלאם. האסלאם הוא שלום. הטרוריסטים האלה אינם מייצגים שלום. הם מייצגים רשע ומלחמה".

"אין דבר באסלאם שמצדיק מעשי טרור... הטרור אינו מייצג את האסלאם או את המוסלמים בבריטניה או בשום מקום אחר בעולם", הכריז ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון.

מזכירת הפנים שלו, תרסה מאי, אישרה את דבריו ואמרה: "אין שום קשר בין האידיאולוגיה מלאת השנאה הזאת לבין האסלאם עצמו. בקוראן כתוב 'אין כפייה בדת'".

האפיפיור פרנציסקוס הסכים: "האסלאם הוא דת של שלום ועולה בקנה אחד עם כבוד לזכויות האדם ודו-קיום בשלום".

המגזין הבריטי The Spectator מסכם את הכול:

"מדיניות השלטון בצרפת, בריטניה, גרמניה, אמריקה וכמעט בכל ארץ אחרת בעולם היא לומר שאין שום קשר בין כל מתקפה שהיא שמבוצעת בשם מוחמד לבין האסלאם...

"כך אמרו ג'ורג' בוש אחרי ה-11 בספטמבר, טוני בלייר אחרי ה-7 ביולי וטוני אבוט (ראש הממשלה האוסטרלי) אחרי המתקפה בסידני... ודיוויד קמרון אחרי ששני קיצונים בריטים כרתו בלונדון את ראשו של המתופף לי ריגבי, כש'ג'וני הג'יהדיסט' כרת את ראשו של פעיל הסיוע אלן הנינג ב'מדינה האסלאמית' וכשהקיצונים המוסלמים ביצעו מתקפת טרור במרכז הקניות בקניה. כך אמר גם הנשיא פרנסואה הולנד אחרי הטבח בעיתונאים וביהודים בפריז. (www.spectator.co.uk; http://goo.gl/goy91n)

המגזין ממשיך ומסכם:

"חמש עשרה שנים העמדנו פנים לגבי האסלאם, דת מורכבת עם פרשנויות מתחרות. אמנם נכון שרוב המוסלמים חיים את חייהם בשלום, אבל חלק ניכר (רוב הסקרים מצביעים על חמישה עשר אחוזים ומעלה) דבק בגרסה קיצונית הרבה יותר. השאר יושבים על דת שברבות מצורותיה היא איננה יציבה. מצב זה היווה תמיד בעיה למוסלמים הרפורמים שביקשו לתקן את המצב. אבל התוצאות של הגירה המונית למערב ובה בעת חזרה כלל עולמית לכתבי האסלאם פירושן בעיה לכולנו. אם אנחנו מחפשים שמץ של סיכוי שבו נוכל להתמודד עם האסלאם, אנחנו צריכים להתעורר ולהכיר בו כפי שהוא"(שם).

מה צריכה להיות עמדתם של משיחיים ברחבי העולם ושל יהודים משיחיים? מה עלינו לעשות? הגיוני שנשאל קודם כול: "מאיפה הביאו מנהיגי העולם האלה את ההשקפה שלהם על האסלאם?" אבל השאלה הזאת מציגה בפנינו את הצורך ואפילו את האחריות להבין ולו באופן הבסיסי ביותר את יסודות האסלאם.

כן, נלך צעד קדימה. עלינו להבין את יסודות האסלאם המקורי - האסלאם שהציגו מוחמד ושותפיו הקרובים. למטרה זאת, להלן סיכום קצר של מה שאני מכנה 'אסלאם 101'. הסיכום רחוק מלהיות מחקר מעמיק של האסלאם אבל אתם יכולים להיות בטוחים שהחומר שאתם עומדים לקרוא לא הגיע לידיהם של מנהיגי העולם שציטטתי לעיל - מלבד אולי ברק אובמה שלמד את האסלאם במשך שנים אחדות באינדונזיה, גם אם בגיל צעיר בלבד.

אסלאם 101

דת האסלאם מבוססת על שלושה מסמכים:

 1. הקוראן - דבריו של אללה שהתגלה באמצעות מלאך שהציג את עצמו כגבריאל. הקוראן מחולק למאה וארבע עשרה סורות, פרקים. בקוראן לא תמצא הקשר רחב או חומר רקע לדברים שנכתבו אלא רק תכתיב של דברי אללה. התגלויותיו כביכול נמשכו על פני תקופה של עשרים ושלוש שנים.

 2. סירה - תולדות חייו של מוחמד כפי שנכתבו בידי חסידיו הראשונים והתקבלו על כל המוסלמים ככתובים בהשראת אלוהים.

 3. ח'דית' - אוסף של סיפורים קצרים ואגדות. פלגים שונים באסלאם מפרשים אותם בדרכים שונות. הסירה והח'דית' יחד נקראים סונא. הטרילוגיה הזאת - הקוראן, הסירה והח'דית' היא האסלאם. מה שאיננו כלול בטרילוגיה הזאת איננו אסלאם.

ועכשיו החלק הקשה. ההתגלויות שמסר גבריאל למוחמד מחולקות לשתי השקפות. ההתגלויות הראשונות שקיבל מוחמד מסביבות שנת 610 לספירה בזמן שחי במכה היו פייסניות ושלוות. הוא היה מטיף עני שהיה מוקף ב"כופרים" שפקפקו בו ותכופות כעסו עליו. אחרי שלוש עשרה שנים של הטפה וניסיונות שכנוע היו לו מאה וחמישים מאמינים בלבד. הטענות שלו זכו בדרך כלל ללעג וקלס. השפעתו הייתה מעטה בלבד ולכן לא נותר לו אלא להיראות נדיב ואצילי. התגלויותיו של אללה שהתמקדו באדיבות וסובלנות התאימו לגמישות שמוחמד היה זקוק לה באותה עת.

לעומת זאת, כשברח למדינה בשנת 623 לספירה צבר מוחמד מאמינים ובסיס הכוח שלו גדל במהירות. ככל שגדל מספר המאמינים כך הוא הפך למיליטנטי יותר בהטפתו שהאסלאם הוא דת האמת היחידה ודרש שכל שבטי ערב ייכנעו לאללה. ככל שגדלו כוחותיו המזוינים במדינה הוא התחיל לקבל התגלויות שהאסלאם צריך להתפשט בכוח החרב. למעשה, רבע מכל ההתגלויות שהוא קיבל במדינה ושישים ושבעה אחוזים מתולדות חייו מלאים בג'יהאד.

0415 - Women covered in Birqas
נשים לבושות בבורקה - אחד הכיסויים הרבים שדורש האסלאם, בהתאם לארץ ולפלג באסלאם..

ג'יהאד והאסלאם המקורי

אם ננתח את המילים הרבות שהוקדשו לנושא הג'יהאד נוכל להבין את המשמעות האמתית ששיווה מוחמד לג'יהאד. שני אחוזים מהתוכן בטרילוגיה האסלאמית העוסק בג'יהאד מדברים על מאבק פנימי של הנפש – החלק שמוסלמים רבים היום משתמשים בו כדי להסביר את המושג שלפיו האסלאם הוא דת של שלום. לעומת זאת, תשעים ושמונה אחוזים מדברים על ג'יהאד באמצעות החרב, והג'יהאד בהתאם לאסלאם המקורי הוא אלים מאוד.
(www.cspipublishing.com; link: goo.gl/V2dMbq)

אם כן, מהו האתגר הראשון שניצב בפנינו כשאנחנו רוצים להבין את האסלאם המקורי כפי שמסר אותו מוחמד? האתגר הוא ללמוד היכן ומתי קיבל מוחמד את התגלויותיו. למרבה המזל יש חילוקי דעות בחקר האסלאם לגבי הסדר הכרונולוגי של ההתגלויות. פסוקים כגון "לכם דתכם ולי דתי" (סורת הכופרים 109:6) ניתנו לו במכה והם בין הראשונים. אלה שקיבל במָדינה, שדומים בנימתם ל"קבל את האסלאם או שנהרוג אותך", הגיעו מאוחר יותר.

הקבוצות המוסלמיות המיליטנטיות משתמשות בפסוק:

"עם תום החודשים, הקדושים הרגו את המשתפים בכל מקום אשר בו תמצאום ותפשו אותם וארבו להם בכל אתר ואתר. ואולם אם יחזרו בתשובה ויקיימו את התפילה ויקיימו זאת שלחו אותם לחופשי כי אלוהים סולח ורחום" (סורת א-תובה 9:5).

אתגר חדש: הסדר הכרונולוגי

עכשיו אנחנו מגיעים לאתגר הבא שלנו: הקוראן, כפי שכבר קיבלו אותו, איננו מוגש בהתאם לסדרו הכרונולוגי. ידידו הקרוב של מוחמד, עותמאן, שהפך לח'ליף השלישי, סידר את הפרקים החל מהארוך ביותר וכלה בקצר ביותר לאחר מותו של מוחמד. אחרי שסידר את הקוראן כפי שהוא מוכר היום, הוא שרף את הטקסט המקורי. ציר הזמן והסיפור הושמדו בגלל הסידור מחדש. מזווית ראייה סטטיסטית הטקסט מסודר באופן מקרי ולכן קשה מאוד להבין אותו (שם). עכשיו יש לנו בעיה - אבל לא גדולה כפי שהיא נראית. לחוקרים המוסלמים קל לשחזר את הקוראן של ימיו של מוחמד, הקוראן ההיסטורי. ציר הזמן של הפרקים תמיד היה ידוע לתלמידי האסלאם. מי שלוקח את דפי הסירה (קורותיו של מוחמד) ועורך אותם בשורה תחת הקוראן בסדרו המקורי יכול לראות שהסירה והקוראן מתאימים זה לזה להפליא. הקוראן והסירה הם השתי והערב שיוצרים ארג אחד, את הקוראן ההיסטורי. אם שני אלה משולבים בטקסט אפשר להבין את הקוראן בבירור ולקרוא אותו בהקשר של האירועים שהתרחשו על רקע ההתגלויות השונות.

הקוראן ההיסטורי ישיר וברור וכל תלמיד אסלאם ממוצע יכול להבין בבירור, ממש כמו בימיו של מוחמד, שקטעי הקוראן הראשונים שנכתבו במכה שונים מאוד מהקטעים שנכתבו מאוחר יותר במדינה. עכשיו צץ בפנינו אתגר חדש: מה עם כל הפסוקים שסותרים זה את זה? אללה אמר דבר במכה ואת היפוכו במדינה. כאן אנחנו מגיעים לנושא הביטול.

ביטול

ביטול הוא מושג שאללה בחר כדי להראות פסוקים בקוראן שעולים על התגלויות קודמות באותו קוראן. בעיניהם של המוסלמים, העייאת המאוחרים יותר (אות או נס, בדרך כלל פסוק בקוראן) יכולים לבטל או לשלול פסוק קודם. תורת הביטול מקובלת מאוד בעולם המוסלמי.

היא מבוססת על פסוקים בקוראן כמו זה:

"כל אות אשר נמחה או נשכיח ניתן טוב ממנו או שקול לו. האם לא תדע כי אלוהים כל יכול? האם לא תדע כי אלוהים לו מלכות השמים והארץ וכי לא יקום לכם מגן ומושיע זולתו?" (סורת הפרה 2:106).

במילים אחרות, אללה איננו שולל את מצוותיו אלא משפר אותן. הכתוב בסומה (הסירה והח'דית' של הטרילוגיה האסלאמית) מאשר את הביטול הזה.

להלן דוגמה לשני פסוקים מנוגדים בקוראן:

"אלוהים הוא ריבוננו וריבונכם, ולנו מעשינו ולכם מעשיכם ואין עוד צורך להחליף טענות בינינו. אלוהים יכנסו אליו כי סוף כולם לשוב אליו" (סורת המועצה 42:15).

והנה התגלות מאוחרת יותר שמבטלת או משפרת את הראשונה:

"הילחמו באנשים אשר אינם מאמינים באלוהים ולא ביום האחרון ואינם מקדשים את אשר קידשו אלוהים ושליחו ואינם מחזיקים בדת האמת - אלה בהם אשר ניתן להם הספר - עד אשר ישלמו את הג'יזיה במו ידיהם, בעודם מושפלים" (סורת א-תובה 9:29).

הגי'זיה היא המס שרק היהודים או הנוצרים יכולים לשלם כדי להינצל ממוות – אם יש להם הכסף. בדרך כלל אין להם והם נטבחים. כל הפאגנים או הכופרים בני דתות אחרות או חסרי הדת שאינם מקבלים על עצמם את האסלאם נטבחים בלי שום הזדמנות לשלם את המס. הפסוק שלעיל הוא דוגמה נוספת לפסוקים העיקריים שמשתמשים בהם הג'יהדיסטים בני זמננו.

לסיכום, המסקנה המתבקשת היחידה היא להודות שהראיות מראות בבירור שההבדל הגדול בין האסלאם לבין כל דת אחרת הוא טבח והרג.

עלינו להתפלל עבור הנוצרים במזרח התיכון ולעזור להם בכל דרך אפשרית. הם שרויים בלחץ קיצוני במאמץ לשמור על פרופיל נמוך ולשרוד ורבים מהם, אם לא רובם, מפחדים להכריז את הבשורה בקרב המוסלמים. אבל אנחנו יודעים שצריכה לבוא תחייה שתזעזע את אמות הספים של העולם המוסלמי מפני שאלוהי ישראל ישפוך את רוחו על כל בשר.

0415 - Infidels of Islam designated for death
חדר מלא ב"כפיר" נידונים למוות. "כפיר" באסלאם הוא מי שאיננו מאמין, כופר.
השריע מאפשר למוסלמי להרוג כפיר ולקחת את אשתו ואת ילדיו לעבדים.

חזרה למעלהראשית האסלאם

0415 - Prophet Mohammad Mosque in Medina
הנביא מוחמד במסגד במדינה - המקום שבו פתח מוחמד
בשליחותו לעשות נפשות לאסלאם באמצעות החרב.

בראשית ימיו של מוחמד ובימיהם של החליפים שקמו אחרי מותו של מוחמד מחלוקות ואי הבנות שנתגלעו הובילו תכופות למעשי טרור בקרב השבטים הערביים השונים.

האסלאם מקנה למנצחים זכות על רכוש האויב ולכן המוטיבציה להילחם בלא מאמינים (להרוג כופרים) בקרב השבטים הערביים עלתה והפכה לאכזרית ופראית. הם לא תקפו רק לא מוסלמים, אלא גם זה את זה במאבקי כוח. דוגמה לכך היא המאבקים החוזרים בין החברים השונים בשבטו של מוחמד, אל קורייש. דאעש וג'יהדיסטים בכל מקום בימינו פועלים בהתאם לאותו עיקרון - כבוש את האויב והחרם את רכושו. הגי'הדיסטים יוצאים נגד לא מוסלמים ונגד מוסלמים שחושבים אחרת מהם.

התרבות השבטית הערבית קיבלה ברצון את הפילוסופיה הגי'הדיסטית המתרחבת של מוחמד, שהייתה כלהלן:

 1. הילחם בתושבי המקום שנלחמים בך
 2. כבוש את מתנגדי האסלאם באזורך (חצי האי ערב)
 3. כבוש את העולם בשם האסלאם

שום התגלות בקוראן לא סתרה את המצווה הסופית הזאת של הג'יהאד, ולכן היא עדיין המטרה של האסלאם הקלאסי היום. מוסלמים בכל רחבי העולם מגשימים את האסלאם המקורי. התכנית היא אותה תכנית בסיסית בכל מקום. לסיכום, כשמוסלמי פותח בג'יהאד, האסלאם מלמד אותו להציע ללא מוסלמים שלוש בררות:

 1. להתאסלם
 2. למות
 3. לנוצרים וליהודים יש בררה שלישית: לשלם מס כדי להינצל ממוות

מוסלמים אמתיים מגשימים את האסלאם של מוחמד - כלוחמים המשליטים את האסלאם בכוח צבאי. הם מאמינים שמוחמד לימד שכל מוסלמי טוב ונאמן מחויב להילחם כדי להשליט את האסלאם בעולם כולו. יש להם שפע פסוקים המחזקים את אמונתם.

"הילחמו בהם למען לא יתאנו להם עוד והדת כולה תהיה לאלוהים. אולם אם יחדלו הנה מבחין אלוהים באשר יעשו" (סורת המלקוח 8:39).

כששלטון או שליט מוסלמים פועלים שלא בהתאם לקוראן, המוסלמים הקלסיים הם בעלי הזכות והחובה להכריז עליהם כופרים ועריקים ולהרוג אותם. זוהי הסיבה לכך שמנהיגים מוסלמים רבים כל כך נרצחים.

נשיא מצרים א-סיסי קבע שהאחים המוסלמים והחמאס הם ארגוני טרור ויצא לאחרונה בדברים קשים הדוחקים באסלאם לשוב מדרך האלימות.

א-סיסי הוא איש בעל אומץ לב יוצא דופן ונאם נאום מדהים שבו הוא דחק במוסלמים לא להתנהג בהתאם לפרשנויות הקדומות וההרסניות של הקוראן והאסלאם שגורמות לשאר העולם לשנוא אותם, פוגעות בשמו הטוב של האסלאם ומעמידות את המהגרים המוסלמים במערב במצב שבו הם צריכים להילחם במארחיהם. הוא טען שאין זה הגיוני שיותר ממיליארד מוסלמים שואפים לכבוש ולהכניע שישה מיליארד לא מוסלמים.

רק מעטים מחוץ לעולם המוסלמי מבינים שחייו של הגנרל א-סיסי הפכו למטרה לגי'הדיסטים שדבקים בדרך המקורית הקדומה.

הערה: הנוצרים המצרים מכל הפלגים מאושרים שא-סיסי הוא הנשיא שלהם מאחר שהוא פועל להגנתם ועושה למענם יותר משעשה כל מנהיג מצרי לפניו.

חזרה למעלהמה מושך מוסלמים צעירים לג'יהאד?

0415 - From a Law School student to a raging fighter.
אסלאם יקן נולד למשפחה עשירה בקהיר. הוא היה סטודנט בפקולטה למשפטים
ונהנה מלימוד שפות ומאימונים בחדר הכושר. הוא הפך באופן דרמטי ללוחם נזעם.

מהם הגורמים העיקריים המושכים מאות אלפי מוסלמים צעירים ברחבי העולם לבחור בגי'האד? מהו הפיתוי שגורם למספר הולך וגדל של נערות לבחור בטרור, באלימות ובמוות?

 1. המוסלמים לומדים שהקוראן הוא דברו המוחלט והבלעדי של אללה. אסלאם, שמשמעו "כניעה" דורש כניעה מוחלטת של המוסלמי לאללה. אין אל אחר ואין אמת אחרת מלבד האסלאם. צעירים רבים מחפשים מטרה בחיים ונמשכים למסגד, שם מלמדים אותם, הלכה למעשה, כיצד להתמסר כליל לאללה.

 2. מוחמד הוא הדמות המוחלטת והמושלמת, המודל הצרוף לחיקוי ששלח אללה, וכל המוסלמים מצווים לעשות כדוגמתו. התיאורים שלו בסירה מתארים אותו כאיש יפה תואר – שיער שחור, מתולתל ויפה ועיניים גדולות ושחורות, אף נשרי ופה רחב ויפה, עור לבן ושזוף מהשמש ופנים מאירות. אין ספק שהייתה לו כריזמה רבה ושאלוהיו אללה האציל עליו מרוחו.

  במהלך עשר שנות חייו אחרי שברח למדינה הוא השליט את האסלאם על העולם הערבי שהיה מוכר אז ועשה זאת בכוח החרב (בלי החרב הוא הצליח לעשות רק מאה וחמישים נפשות בשלוש עשרה שנים). בעשר שנותיו האחרונות הוא שלח חיילים לשבעים ושלושה קרבות ופיקד בעצמו על עשרים ושבעה.

  הוא גם הרג אלפי גברים נוצרים חפים מפשע, לקח את נשיהם ואת ילדיהם, קבע את העבדות בחוקה והפך את העבדות המינית לעיקרון יסוד של דתו. בח'דית' יש דיונים קשים מכדי להעלותם על הכתב בחלק מהם הוא התיר לאנשיו לאנוס נשים לעיני בעליהן הכופרים לפני שהרגו הג'יהדיסטים את הגברים. הוא אילץ המוני נוצרים להתאסלם, הרג את הגברים ושעבד את משפחותיהם. "לח'ליפים היו הרמונות ובהם מאות ולפעמים אלפי נערות ונשים שנשבו מארצות רחוקות ואפילו מאירופה ונשלחו לעבדות מינית".
  (www.thereligionofpeace.com; link: http://goo.gl/MBdDzx)

  תיאולוגיה שבה אללה מצווה על לוחמי גי'האד לקדם את האסלאם באמצעות מעשי רצח, עינויים ואונס, הנחשבים למרושעים בעיני החברה, היא מגנט רב עצמה שמושך אל תוך המלכודת מיליוני בחורים ואפילו בחורות.

 3. התגלות אללה באמצעות מוחמד לא הייתה התגלות של אלוהים אוהב אלא של אל התובע כניעה מוחלטת - ועם זאת אלוהים שאיננו - ואני מדגישה - איננו מבטיח גן עדן למוסלמים בעולם הבא. לכלל הזה יש סייג אחד בלבד: אם זכר מוסלמי מת מות שהיד כדי לקדם את האסלאם הוא ילך הישר לגן עדן ושם יקבלו את פניו שבעים ושתיים בתולות. קראתי כתבה על כך שחלק מהמחבלים המתאבדים בישמו את איבריהם המוצנעים לקראת המפגש שלהם עם שבעים ושתים הבתולות. כל יתר המוסלמים שאינם שהידים ידעו רק ביום הדין אם הם הולכים לגן עדן או לגיהינום. זוהי הסיבה לכך שהורים מוסלמים שמחים כשהם שומעים שצאצאיהם ביצעו פיגוע התאבדות.

 4. נראה שממשלות המערב אינן מבחינות בניצול המיני השזור לכל אורך הטרילוגיה של האסלאם ושהמסגדים והכיתות הרבים ברחבי העולם מטיפים לו בקנאות. האסלאם אוסר על ניאוף וזנות, אבל זכר מוסלמי יכול להחזיק ארבע נשים. הוא יכול לגרש את נשותיו אם יאמר שלוש פעמים "את מגורשת" ויכול להינשא מחדש פעמים רבות ככל העולה על רוחו. זכויות אלה אינן כוללות שפחות מין שהוא יכול לקנות אם הוא עשיר או לשבות במסגרת ג'יהאד. דאעש ובוקו חראם הם שתי דוגמאות בלבד לאנשים רבים שדבקים באסלאם הקלאסי. מוחמד התחתן עם ילדה בת תשע ולכן זהו הגיל המקובל על מוסלמים כהלכה. לסיכום, הגי'הדיסטים בסך הכול מחקים את מעשיהם ואת חייהם של מוחמד ושל תלמידיו כפי שאלה מתוארים בסונה.

סונים לעומת שיעים

0415 - Sunnis Versus Shias
כיתת לימוד באוניברסיטה אסלאמית.

הפילוג בין סונים לשיעים התרחש בעקבות מאבקי כוח שהתחילו בין אבו בכר, אביה של עיישה, אשתו המפורסמת של מוחמד (שהוא אירס לעצמו בגיל שש ונשא לאישה בגיל תשע), שהיה לח'ליף הראשון, לבין חתנו של מוחמד, עלי אבן אבו טלב, שהיה לח'ליף הרביעי.

הסונים הולכים בעקבות כל ארבעת הח'ליפים הראשונים, אבל השיעים מאמינים שרק עלי (שנרצח) היה האיש השני אחרי מוחמד שהשראתו של אללה נחה עליו ושהוא ושצאצאיו מפטימה (בתו של מוחמד) הם האימאמים הלגיטימיים היחידים, ומשום כך המנהיגים המוסלמים האמתיים היחידים.

הפלגים המוסלמים מאמינים שהקוראן הוא מאללה, אבל הסונים והשיעים מפרשים את הח'דית' אחרת. באסלאם השיעי הפך הסמל של המאהדי לעיקרון דתי מרכזי ורב עצמה.

השיעים התריסריים מאמינים שהמאהדי (המשיח המוסלמי) הוא האימאם השנים עשר והוא יופיע בסוף העולם ויכונן חברה אסלאמית גלובלית מושלמת וצודקת.

כ-85%-90% מהמוסלמים בעולם הם סונים וכ-15% שיעים. רוב השיעים מחזיקים במסורת התריסרית והאחרים נחלקים בין פלגים רבים ושונים.

הסונים הם הרוב ברוב מדינות האסלאם: בדרום מזרח אסיה, בסין, בדרום אסיה, באפריקה וברוב העולם הערבי. השיעים הם הרוב בעיראק, באיראן, באזרביג'אן ובבחריין והם מיעוט בעל כוח פוליטי משמעותי בלבנון. המספר הגדול ביותר של מוסלמים סונים הוא באינדונזיה והמספר הגדול ביותר של שיעים (תריסריים) בעולם הוא באיראן. האוכלוסייה הסונית השנייה בגודלה בעולם וכן השיעית השנייה בגודלה היא בפקיסטן.


למידע נוסף אני ממליצה על המקורות הבאים:

Islam and Terrorism, by Mark A. Gabriel, PH.D.; Charisma House.
("האסלאם והטרור" מאת פרופ' מרק א' גבריאל. לא קיים במהדורה עברית). בחרתי בספר הזה כמקור הראשון שלי משתי סיבות: ד"ר גבריאל הוא מוסלמי לשעבר והיה פרופסור לתולדות האסלאם באוניברסיטת אל-אזהאר בקהיר, הנחשבת לטובה ביותר בעולם הסוני. שנית, הוא זנח את האסלאם והפך למשיחי פעיל. בספר הזה הוא מקנה לקורא את ההשקפה הנכונה על כתבי הקודש.

www.quran.com
. עותק אינטרנטי של הקוראן המתורגם לגרסאות שונות באנגלית ובשפות רבות אחרות. כל קורא יכול לבדוק בעצמו בדיוק מה כתוב בקוראן. באתר יש גם מנוע חיפוש לפי מילה.

Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources, by Martin Lings; Inner Traditions.
("מוחמד: חייו בהתאם למקורות הקדומים ביותר", מאת מרטין לינגס). חוקר אנגלי בוגר עם תארים שונים מאוניברסיטת אוקספורד שהתאסלם בעצמו. הספר קריא מאוד ומקנה ידע רב. הוא כונה הביוגרפיה הטובה ביותר של הנביא באנגלית. יש מאות אתרי אינטרנט המספקים מידע מצוין, ביניהם
www.thereligionofpeace.com; goo.gl/MBdDzx.

חזרה למעלההאם תהיו בירושלים במאי?

0415 - Jerusalem Prayer Tower.

ארי ושירה מזמינים אתכם למגדל התפילה בלבה של ירושלים, לחגיגה עם ג'ק הייפורד.

נחגוג את הקדשת חלונות הויטראז' האמנותיים המציגים את שנים עשר שבטי ישראל, בזכות תרומתם של ג'ק ואנה הייפורד ל"מעוז".

את החלונות יצרו אמנים ישראלים בעלי שם עולמי: פמלה סורן, שעיצבה את החלקים וריק ויניקי, הפסל שהפיח בהם חיים.

קובי פרגוסון מנהל את מגדל התפילה היפה שבו יכולים להתפלל אנשים מכל רחבי העולם במקום הגבוה ביותר במרכז העיר ולהשקיף על ירושלים בטווח ראייה של 360 מעלות.

אל תחמיצו את החגיגה הזאת!

הצטרפו אלינו לחוויה של פעם בחיים בשבת, ה-23 במאי 2015 בשעה שש אחה"צ.

כתובת:

מגדל העיר
קומה 20
רח' בן יהודה 34, פינת קינג ג'ורג'
ירושלים

0415 - Jerusalem Prayer Tower.

חזרה למעלה

י