MAOZ HOME      MAOZ REPORT      WHO WE ARE      WHAT WE DO      DONATE NOW      STORE       I STAND WITH ISRAEL      CONTACT US

הסרט הישראלי השנוי במחלוקת:
רוח חדשה

פברואר 2018
שבט - אדר, תשע"ז

0218 - Top - A - New - Spirit

סרט עלילתי באורך מלא המספר את סיפורו של יעקב דמקני,
לשעבר חבר כנופיה שהפך למבשר משיחי חלוצי ברחובות הארץ.


מאת שירה סורקו-רם

בפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל, הופק סרט המבוסס על האמונה והמספר על ישוע המשיח אשר הוצג בבתי הקולנוע ברחבי הארץ. הסרט "רוח חדשה" מספר על יעקב דמקני, לשעבר חבר כנופיה מעיירת פיתוח מוכת עוני בארץ, שברח לארצות הברית ושם הכיר את ישוע המשיח.

דמקני למד על החיים המשיחיים בשנות השבעים בקהילה של קית' גרין, וחייו התהפכו כליל. הוא חזר לביתו והפך לשליח חלוצי ברחובות הארץ, ועד עצם היום הזה הוא מכריז את הבשורה באומץ לצופים סקרנים וליהודים חרדים נזעמים.

הסרט הוקרן בהקרנת בכורה בדצמבר 2017 בסינמטק המפורסם בתל אביב בפני קהל של מאות צופים נלהבים. מודעות רבות על הסרט "רוח חדשה" נתלו על לוחות ברחובות תל אביב, ירושלים והערים סביבן. בנוסף על כך, תוכנית החדשות של ערוץ 2 הקדישה לסיקור הסרט יותר משלוש עשרה דקות משעות השיא. הסרט כבר זכה בפרס השחקן הטוב ביותר והצילום הטוב ביותר בפסטיבל הבינלאומי בבוסטון, ובפרס השחקן הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים במדריד, תחרויות שבכל אחת משתתפים יותר ממאתיים סרטים. מועצת העיתונות הישראלית העניקה לסרט פרס על משחק מעורר השראה.

מפיק הסרט, דורון ערן, הוא מפיק ישראלי ידוע העוסק בתחום כבר עשרים וחמש שנים. הוא הפיק כשישים סרטים, ביניהם סרטי עלילה, דרמה לטלוויזיה וסרטי תעודה.

מפיק פוגש מבשר

לפני שלוש שנים פגש דורון ערן את יעקב דמקני במסגרת בקשה להפיק סרט תעודה של ארבעים דקות על הקהילה המשיחית בישראל. הוא ראיין עשרה ישראלים, ביניהם גם את יעקב. הריאיון ארך דקות ספורות, אבל יעקב נתן לו את הביוגרפיה שלו "למה אני?" דורון קרא את הספר וחשב לעצמו: "זה סרט להוליווד". דורון מודה שהוא לא ציפה לתגובת הנגד העזה של הישראלים. הוא מסביר שהוא תמיד הפיק סרטים מעוררי מחלוקת.

"אני רגיל להתמודד עם נושאים קשים. אני רוצה להעיר את החברה. אחד הסרטים הנצפים ביותר שהפקתי, הוא על מילת בנות בקהילה הבדואית בארץ. למעשה, רוב הסרטים שלי עוסקים בנושאים חברתיים. אנשים רבים פוחדים לדבר, אפילו כשהם רואים עוול בוטה".

אבל הסרט הזה על יעקב מגלה את ישוע וצולל אל תוך מחלוקת עמוקה יותר מכל המחלוקות שעסק בהן הבמאי. "כשאנשים ברחוב מזהים אותי, הם מותחים ביקורת חריפה על הסרט הזה. הם אומרים לי שהסרט טוב, ושזאת הבעיה! שהוא מסוכן ליהודים לצפות בו", מספר דורון.

0218 - Yacov - Damkaniיעקב דמקני, שסיפור חייו מסופר ב"רוח חדשה"


העם שלנו עבר שטיפת מוח מצד השלטון החרדי

דורון ממשיך: "הם צועקים עליי: 'אתה כבר לא יהודי! אתה נוצרי! אתה מיסיונר! בגדת בעם שלך!' אני עונה להם שישוע היה יהודי, והם לא אוהבים את זה בכלל", הוא מספר.

"זאת החוויה המוזרה ביותר שהייתה לי. הממשלה שלנו נהגה בחוכמה רבה בהתמודדות עם המלכודות הדיפלומטיות והצבאיות שנועדו להכשיל את המדינה, אבל מבחינה פנימית, הממשלה מאפשרת לחרדים להשתלט על הנפש של העם שלנו. אני מרגיש את הדיקטטורה של החרדים. זאת דיקטטורה דתית, והם שוטפים לעם שלנו את המוח. עכשיו קוראים לי מיסיונר. אני כבר לא יהודי. זה מפחיד ואני מאוכזב. נולדתי יהודי ואמות יהודי".

"ישראל זקוקה לעשרה סרטים על ישוע"

במקום לאפשר לדחייה לרפות את ידיו, דורון מפגין את אופיו החזק ונושא את עיניו לעתיד. "ישראל תזדקק לעשרה סרטים על ישוע רק כדי להתחיל לקלוט את האמת", הוא מסיק. "מישהו שראה את הסרט התקשר אליי ואמר לי, 'הקדמת את זמנך'". ובכל זאת, דורון מאמין שישראלים חייבים לצפות בסרט הזה. כל מי שצופה בסרט זוכה להזדמנות לראות את המצב מזווית ראייה שונה לגמרי. הם פשוט חייבים לצפות בו!"

דורון מודה שלפני שפגש את יעקב, הוא לא ידע דבר על ישוע. הוא למד בבית הספר שישוע נולד יהודי, וזהו. הוא מסביר: "לא ידעתי שהוא חי כיהודי ומת כיהודי. אמרו לי שהוא נוצרי. לא דיברנו עליו כעל 'ישוע היהודי' אלא 'ישוע שלהם' [של הגויים]".

"בשבילי זה היה תהליך של שלוש שנים. אני קורא את הברית החדשה. אני מעמיק בתהליך הלמידה. אני תלמיד", אומר דורון.

0218 - Doron - Eranדורון ערן, מפיק הסרט "רוח חדשה"


יש יהודים חרדים שמאמינים שהרבי שלהם קם מהמתים

דורון סיפר על חילופי דברים בריאיון של חצי שעה ברדיו:

"שאלו אותי: 'למה היית צריך להפיק סרט על ישוע? למה לצרף אותו לעירוב הדתי שלנו?'"

"התשובה שלי היא זאת: תנועת חב"ד פופולרית מאוד ברחבי העולם. היהודים החרדים בדרך כלל שמחים וטובי לב, והם מציעים הרבה עזרה הומניטרית ליהודים ברחבי העולם. הם מקובלים ואהודים.

"אבל כשהרבי שלהם מלובביץ', הרב מנחם מנדל שניאורסון, מת בשנת 1994, הם קברו אותו בקבר בקווינס שבניו יורק. כחמישים אלף יהודים עולים אל קברו בכל שנה. אבל רבים מתלמידיו מאמינים בכל ליבם שהוא איננו בקבר. הם מאמינים שגופתו כבר איננה שם. הם אומרים שיום אחד, הוא ישוב לישראל ויהיה מלך המשיח, על אף העובדה שהוא מעולם לא הציב את כף רגלו על אדמת הארץ הזאת.

"בעיני רוב הישראלים, האמונה הזאת מוזרה, אבל הם חושבים שזה בסדר. אבל כשמדובר בישוע, יש אמת מידה כפולה. הם קובעים שאי אפשר גם להיות יהודי וגם להאמין בישוע."

אפילו השחקנים בסרט ניהלו שיחות ארוכות זה עם זה ועם דורון. הם אמרו לו: "לא חשבת שיכעסו עליך?"

השחקן הראשי, אמרי ביטון, מצא את עצמו במצב בלתי רגיל. אנשים תוקפים אותו מילולית ושואלים אותו אם הוא נוצרי. הוא עונה: "תראו מה ישוע עשה בשביל יעקב. הוא היה חבר כנופיה. כשהאמין בישוע, הוא הפך לאדם חדש. היהודים המשיחיים האלה מספרים את האמת שלהם. אני שחקן מקצועי ואני יכול להצטרף אליהם".

אמרי הוסיף שהוא הסכים להשתתף בסרט כי הוא האמין ביושרה של האנשים שאיתם הוא עבד. הוא האמין במפיק דורון ערן וביעקב דמקני.

אני מאמין שסרט יכול לשנות את צורת החשיבה של אנשים

דורון מודה שישראלים רבים חושבים שהוא נאיבי. "אבל אני מפיק המאמין מעומק ליבו שסרט הוא המדיום החזק ביותר שהומצא במאה השנים האחרונות, והוא מסוגל לשנות את צורת החשיבה של העולם".

"הוליווד שינתה הכול", הוא אומר. "הם יכולים לשנות הכול. אני רוצה להשתמש במדיום הזה כדי לשנות את צורת החשיבה של אנשים", הוא ממשיך. "יום אחד הלכתי בדיזנגוף וזוג בעלים של בתי קפה יצאו ואמרו: 'אנחנו מדברים על הסרט הזה שלושה ימים'! זה מה שאני רוצה לשמוע!"

"עקבתי בפייסבוק אחרי המחלוקת שעורר הסרט. אני מעריך שכשבעים אחוזים מהפוסטים הם שליליים ושלושים אחוזים חיוביים. שוב, המטרה שלי היא לשכנע אנשים לחשוב".

0218 - Doron - Eran - camera


ישוע יצא נגד שחיתות

דורון מיצר מאוד על השחיתות ועל התאווה לכוח שהוא רואה בכל מקום. "אני לומד את הברית החדשה, ואני חושב על ירושלים בימים שישוע חי עלי אדמות. הפוליטיקאים היו מושחתים. המנהיגים הדתיים היו מושחתים. ישוע היה נחוש לצאת נגד השחיתות הזאת. זה אותו הדבר היום. אם ישוע היה כאן היום, הוא היה יוצא נגד הרע במנהיגים שלנו".

דורון מדבר על החזון של החלוצים שבאו לארץ כדי להקים מדינה חדשה, כנה וערכית. "אבי היה אחד האנשים שהקימו את קיבוץ מנרה בצפון. מעולם לא חלמנו שבמדינה החדשה שלנו, ראש הממשלה ייכנס לכלא בגלל שחיתות, שהנשיא ייכנס לכלא בגלל אונס, ששר האוצר ייכנס לכלא כי גנב כספים שהיו שייכים לניצולי שואה, ששר התקשורת ייכנס לכלא על גנבה.

"אפילו היום" אומר המפיק בשקט, "הממשלה קבורה בחקירות על עברות שחיתות. זה כפי שהיה בימיו של ישוע עלי אדמות".

אין כל מניעה להודות שדורון ערן הוא מפיק הסרטים החריג ביותר היום בישראל. והוא בהחלט הקול האמיץ ביותר בתעשיית הסרטים – עד כה.

חזרה למעלה


למה גוואטמלה אמרה "כן" לירושלים

0218 - President - Morales
הנשיא ג'ימי מוראלס מנופף לקהל עם אישתו,
הגברת הראשונה הילדה מרוקין, אחרי שהושבע ב-14.1.2016.
הקומיקאי הטלוויזיוני המשיחי והחדש בתחום הפוליטיקה
שולט באומה במרכז אמריקה שמחלחלים בה עוני,
שחיתות וכנופיות פשע אלימות. המאמינים מתפללים.

מאת שירה סורקו-רם

גוואטמלה היא גן עדן קטן שבו מזג האוויר תמיד נעים והערים הגדולות שוכנות על רכסי הרים מקסימים. ואם לא די בזה, האומה הקטנה נהנית מחופים נהדרים גם בצד הקריבי וגם לאורך האוקיינוס השקט.

אבל גוואטמלה היא גם פרוזדור הסמים העובר בין הונדורוס למקסיקו. קו החוף הבלתי מוגן של גוואטמלה והג'ונגלים שלה המאוכלסים בדלילות, הפכו לנמלים אהודים לסירות ולמטוסים המובילים סמים מדרום אמריקה.

פשע ושחיתות תמיד גורמים לאומללות, וגוואטמלה שבעה אומללות. אירועים שהם מחוץ לשליטה של גוואטמלה, כגון ההפיכה המרקסיסטית של קסטרו בשנת 1959 בקובה השכנה, רעידת אדמה הרסנית ב-1976 שגבתה יותר מעשרים אלף קורבנות והותירה מיליון אנשים מחוסרי בית והעוני של יותר ממחצית שבעה עשר מיליון תושביה – כל אלה מניבים עוד פשע וכבר יותר ממאה שנים, מערימים קשיים על כל מנהיג של האומה.

תושבי גוואטמלה סובלים משלושים ושש שנות מלחמת אזרחים, דיקטטורים "טובים" ורעים, ויותר ממאתיים אלף קורבנות. לעומת זאת, מנהיגי השלטון ניצבו בפני התנגדות אימתנית של כוחות גרילה עד שסוף סוף בשנת 1996, נחתמו הסכמי שלום.

תנועת נגד של רוח אלוהים

בה בעת גאה נחשול נוסף של שינוי. מסר הבשורה התפשט ברחבי הארץ הקתולית בעיקר, והמונים נושעו באמצעות ישוע המשיח. אנשים התחילו להתפלל לריפוי בעד ארצם.

במאי 1985 אושרה חוקה חדשה השמה דגש רב יותר על זכויות אדם, והביאה לראשונה מזה חמש עשרה שנים לבחירות אזרחיות לנשיאות. אבל אחרי שהדיקטטורים והזרוע הצבאית החזקה חלפו, החלו קבוצות גרילה מרקסיסטיות שונות וכנופיות פושעים למצוא הזדמנויות חדשות להתאחד ולהתקומם. שוב הציף חוסר יציבות את חלקו הגדול של מרכז אמריקה, וצבא גוואטמלה חזר והשתלט עליה עד 1996.

ובכל זאת, למרות העליות והמורדות, גוף המאמינים המשיך להתפשט. לפי ההערכות, ארבעים אחוזים מהגוואטמלים הם מאמינים שנולדו מחדש. בהתאם ל-Evangelical Alliance יש בגוואטמלה כעשרים ושבעה אלף קהילות מאמינים.

זהו הרקע לבחירתו של המשיחי ג'ימי מוראלס לנשיאות בבחירות 2015

הנשיא מוראלס והנשיא טראמפ

המקבילות בין שני הנשיאים מדהימות. הנשיא מוראלס היה איש תקשורת, שחקן, מפיק ואיש עסקים מוכר.

הוא משיחי מאמין. הוא סיים את לימודיו ב-Evnagelical Latin American Institute. הוא גם למד תיאולוגיה בסמינר תיאולוגי בפטיסטי והפקה אורקולית ב-Radio Television Espanola שבמדריד, ספרד. הוא בא מרקע עני מאוד ומכר בננות ברחוב, אבל רכש תארים במגוון רחב של נושאים, היה פרופסור באוניברסיטה וייסד כמה עסקים.

בדומה לנשיא טראמפ, הוא עומד בראש מפלגה ימנית ומטיף לערכים שמרניים. הוא מזדהה כלאומן ומתנגד להפלות מלאכותיות, לנישואין חד-מיניים וללגליזציה של סמים.

בתחילה, איש לא התייחס אליו ברצינות כי לא היה לו שום תפקיד פוליטי קודם. אבל בדומה לטראמפ, מוראלס, פרש שחור ומועמד עם תקציב דל, הגיח מאחורי שדה של ארבעה עשר מתמודדים והוביל בסבב הראשון, וגבר בקלות על הגברת הראשונה לשעבר. הוא רכב על הגל של שאט הנפש הציבורית כלפי המנהיגות הפוליטית והמערכת המושחתת. הוא התמודד כגורם חיצוני בלי שום קשר למעמד הפוליטי שאיבד את אמינותו, וזכה בשישים ושבעה אחוזים מההצבעות בחודש אוקטובר.

0218 - Guatemala - map

ההצלחה של מוראלס נתפסה כאות לחוסר האמון שרחשו גוואטמלים רבים כלפי האליטה הפוליטית ששלטה בארץ במשך עשרות שנים. הנשיא האחרון התפטר בגלל שחיתות, ולפחות עשרה חברי פרלמנט נמצאים כעת בחקירה.

איש איננו מאשים את מוראלס בעשיית הון לעצמו, אם כי בנו ואחיו הואשמו השנה בשחיתות, ומתנהלת חקירה מטעם האומות המאוחדות בחשד שהוא לא דיווח על תרומות למסע הבחירות שלו לנשיאות.

בגלל ההיסטוריה הקשה של גוואטמלה, הדמוקרטיה שלה עדיין שבירה אבל מנהיגים משיחיים רבים אומרים שבזכות תפילה, היא הצליחה להתמודד עם המשבר האחרון שלה בלי אלימות או קריסה של התהליך החוקתי.

כשעלה מוראלס לשלטון, המשיחיים ידעו שהסיכונים גבוהים וצפויים קשיים רבים. אנשים רבים בקונגרס נחשדים בקשרים לעולם התחתון הנרחב של גוואטמלה. יותר משני שלישים מהקוקאין המגיע לארצות הברית, עוברים דרך גוואטמלה. הפשע וחוסר ביטחון מרקיעים שחקים, וניזונים מכנופיות, מניצול ומסחר בסמים. הכלכלה מקרטעת, והמשיחיים מתייחסים ברצינות למצוות אלוהים להתפלל בעד המנהיגים.

הרב יוסף גרמון

הרב הראשי של גוואטמלה, יוסף גרמון, הוא אישיות כריזמטית באופן בלתי רגיל ואהודה גם על יהודים וגם על נוצרים. הוא נולד והתחנך בישראל, והוא גם מלומד ומחבר מבריק. חום ליבו ואהבתו הכנה לבני האדם, זיכו אותו בקשרים טובים עם המנהיגים המשיחיים בגוואטמלה. לכן, על אף שיש רק תשע מאות יהודים בגוואטמלה, הרב גרמון זוכה לאהדה ולכבוד יוצאי דופן.

גוואטמלה תמיד הפגינה לב חם במיוחד כלפי ישראל, והרב גרמון זכה להזדמנויות רבות לייצג את האינטרסים הישראליים ולייעץ לפקידים רשמיים בממשלה. כמו בארצות אמריקניות לטיניות אחרות, יש בה קבוצה רשמית של חברי פרלמנט התומכת בישראל.

לפני כמה חודשים התחיל הרב גרמון לעודד עוד חברים בפרלמנט להצטרף אל הקבוצה הזאת, ובתוך זמן קצר הצטרפו חמישים מחוקקים לליגת ידידי ישראל בפרלמנט.

ארגון האומות המאוחדות הצביע בעד ההכרזה על ירושלים כעיר פלסטינית

ב-30.11.2017 התכנסה האסיפה הכללית של האומות המאוחדות בהנהגת מדינות האסלאם, וקבעה ברוב של מאה חמישים ואחד קולות כנגד שישה, עם תשעה נמנעים, שאין שום קשר בין ירושלים לבין ישראל. גוואטמלה נמנתה עם מאה חמישים ואחת המדינות.

מיד התחילו מנהיגים משיחיים להתלונן ולמחות כנגד ההצבעה של הנשיא נגד ישראל. הכנסיות התכנסו עם חמישים חברי הפרלמנט בהנהגתו של הרב גרמון וראש העיר גוואטמלה סיטי, וכולם דחקו בנשיא גוואטמלה לתמוך בישראל. כתוצאה מזה, הודיעה גוואטמלה על "תיקון" להצבעה, והצביעה מחדש לדחות את הצעד של הארגון.

גוואטמלה צפתה בנשיא טראמפ ב-6.12.2017, כשהודיע על הכרתו בירושלים כבירת ישראל. שבועיים אחרי כן, גילה הרב שקבוצה של חברי פרלמנט עמדו לבקש מנשיא פרו להעביר את השגרירות שלהם לירושלים. אחר כך הוא סיפר על כך לליגת ידידי ישראל בפרלמנט של גוואטמלה, והם החליטו לפעול באותו אופן.

חמישים חברי הפרלמנט האלה, לצד ראש העיר גוואטמלה סיטי והמנהיגים הנוצרים, ביקשו מנשיא גוואטמלה להעביר את שגרירות גוואטמלה לירושלים. בערב חג המולד שוחח ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא מוראלס והפציר בו לעשות כמו הנשיא טראמפ ולהודיע שגם הוא יכיר בישראל כבירת ישראל. באותו ערב, הוא עשה זאת.

0218 - Guatemala - pastorsמשמאל: קאש לונה, מנהיג כנסייה המונה שלושים אלף חברים בגוואטמלה סיטי. הרב הראשי לגוואטמלה, הרב יוסף גרמון.
ארי סורקו-רם, רוברט מוריס, מנהיג כנסיית Gateway המונה שלושים ושישה אלף חברים בסאות'לייק שבטקסס.


היהודים והנוצרים פעלו יחד לניצחון

"אנחנו אסירי תודה לנשיא שלנו על הצעד הזה", כתב לנו במייל איש עסקים נוצרי גוואטמלי, "אבל זה קרה בגלל הלחץ של כל המנהיגים הנוצרים, הרב וליגת הידידים בפרלמנט, ולבסוף החליט הנשיא להעביר את שגרירות גוואטמלה לירושלים".

Tדובר הממשלה אמר שההחלטה התקבלה בלי שום לחץ מצד ארצות הברית. גוואטמלה החליטה להיות האומה השנייה בעולם המכירה בירושלים כבירת ישראל.

"הנשיא שלנו מקבל תשואות רבות, אבל הוא נאלץ לעמוד בפני לחץ עצום מצד ממשלות ערב, מנהיגים פלסטיניים ואומות אירופאיות לחזור בו מהחלטתו", כתב ידידנו, שיש לו קשרים רבים בממשלה ועם מנהיגי כנסיות.

כמובן, ישראל מאושרת. הג'רוסלם פוסט כתב בעמוד הראשון שאומנם נדרש אומץ לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כדי לחרוג מהקונצנזוס של הקהילה הבינלאומית ולעשות את המעשה הנכון, אבל לגוואטמלה זהו מעשה אמיץ מאין כמוהו. ואנחנו במדינה היהודית אסירי תודה ואומרים: ויווה גוואטמלה!

חזרה למעלה

 
ISTANDWITHISRAEL.COM:
סיוע ליהודים המשיחיים בארץ

0218 - Bakker - Familyמשפחת בקר


"אנחנו קארן וקלאס בורכנו בבת ובשני בנים. אנחנו מאמינים זמן רב בישוע המשיח ומרגישים שאלוהים קורא לנו לחיות בארץ המובטחת. קארן עלתה עם הוריה לפני יותר מעשרים שנה וקלאס לפני יותר מאחת עשרה שנים. נפגשנו במהלך ביקור של קלאס בארץ במסגרת Athletes in Action מהולנד.

"כשבתנו הבכורה הייתה בת עשרה חודשים, התגלה גידול גדול במוחה, והוא הוסר כעבור כמה ימים בניתוח חירום. אלוהים היה איתנו לכל אורך הדרך. פרופסור קונסטנטיני, אחד המנתחים הבכירים בעולם בתחום, היה זמין ומוכן לבצע את הניתוח. נטלי איבדה דם רב ושרדה בקושי, והפרופסור קונסטנטיני אמר מאוחר יותר שזה היה אחד הניתוחים הקשים ביותר שהוא ביצע מעודו. אמרו לנו אחר כך שרק הוא היה מסוגל להצליח.

"היו סיבוכים וכעבור כמה ימים, נטלי איבדה שליטה בפלג גופה הימני. היא קיבלה מאז טיפולים פיזיותרפיים רבים כדי לעזור לה לרכוש שליטה מחדש על צידה הימני. היו לה עוד טיפולים רבים, כולל כימותרפיה, כדי לטפל בהשפעות הלוואי של הניתוח. תודה לאל, חלפו כמה שנים ונטלי רכשה די שליטה על רגלה הימנית כדי ללכת בלי קביים.

נטלי נתקלה בקשיים רבים בהליכה ונאלצנו לעבור מדירה בקומה השלישית לבית בקומת קרקע, דבר שהכפיל את הוצאות הדיור החודשיים שלנו. אחת הסיבות לכך שעברנו לבית הזה היא שיש לו פטיו סגור המשמש חדר משחקים סגור לנטלי ולבנים. בנוסף, קארין משתמשת בו כחדר לימוד לשיעורי אנגלית לילדים דוברי עברית, כדי להכניס הכנסה נוספת (ולהיות אור להורים).

תוך זמן קצר נתקלנו בקשיים רציניים עם הבית. הבנו שחצי מהפטיו הורחב בלי יסודות ראויים. החצי הראשון הקרוב לבית, נבנה על אבן. השני נוסף אחרי השלמת הבנייה, והוא יושב על חול – ונדמה לי שכולנו יודעים מה כתוב על בנייה על החול. כדי לוודא שנוכל להמשיך להשתמש בפטיו, נאלצנו לשפץ אותו בעלות של עשרים אלף דולרים. למרבה הצער, לא יכולנו לדרוש את התשלומים הנוספים האלה מהבעלים הקודמים.

אנחנו אסירי תודה על המתנה שקיבלנו מ-istandwithIsrael. המתנה הזאת אפשרה לנו לעשות את שנדרש, בלי להידרדר מבחינה כספית. הודות לתורמים הנדיבים של "מעוז" ל-istandwithIsrael, אנחנו יכולים להמשיך להתמקד במשפחה שלנו ובאנשים הנפלאים בשכונה שלנו, כולל אלה שמחפשים את אור העולם".

חזרה למעלה

 
עדות על האמת שבהבטחות אלוהים

0218 - Tony - Su - Williams


אישתי ואני מנהיגים את כנסיית Living Waters מאז 2009. תמיד תמכנו בישראל כזוג, ולכן אחת המטרות שלנו הייתה להדריך את הקהילה שלנו להבין ולהעריך לעומק את השורשים היהודיים של המאמינים.

כבר מהתחלה, אלוהים בירך אותנו בדרכים רבות, אבל לפני שלוש שנים חלה תפנית והחלטנו להעניק את הפרי הראשון של הנתינה הכספית שלנו לישראל. מאז גדלנו מאוד.

בנוסף לאותה צמיחה מספרית, גם בורכנו כלכלית. אבל יותר מכול, בורכנו בהתגלות תמידית וממושכת של נוכחות ישוע ושל כוחו. אין לנו ספק שאחת הסיבות העיקריות לכך שאנחנו חווים את ברכת אלוהים ברמה הזאת, היא שבחרנו לכבד את דבר אלוהים ולברך את ישראל.

טוני ויליאמס
מנהיג קהילת Living Wathers Church, אנגליה

חזרה למעלה 
תשובה נפלאה לאתגר קשה

0218 - Narrated - Bible - Infographic

מגילות ים המלח הוכיחו שמגילות התנ"ך בימיו של ישוע, זהות לתנ"ך הקיים בימינו.

הבעיה היא שהקורא העברי בימינו מתקשה להבין את העברית הקדומה (מלבד חוקרים ומורים מעטים). העברית המקראית היא שפה ארכאית שהייתה שגורה לפני אלפיים חמש מאות או שלושת אלפים שנה. כל ישראלי יגיד שהעברית המקראית קשה – אם לא בלתי אפשרית – להבנה של הקורא הממוצע.

במהלך שלושת אלפים השנים האלה, התנ"ך נשאר בדיוק כפי שהוא. שום סופר לא העז מעולם לשנות אות אחת, ואם נראה שנפלה טעות סופר, דורות של סופרים העתיקו אותה כפי שהיא וציינו בסוף העמוד מה לדעתם הוא הכתיב הנכון של המילה.

התוצאה היא שישראלים מעטים בלבד קוראים את הכתובים (מלבד חרדים, שקוראים את החומש ואת התהילים). מאמינים מעטים עוד יותר קוראים את הברית החדשה, על אף שתורגמה מהיוונית הקדומה לעברית בת זמננו.

מה אפשר לעשות כדי לעזור למי שרוצה לקרוא את התנ"ך והברית החדשה בעברית?

אנחנו מאמינים שיש תשובה – תנ"ך על ציר הזמן – The Narrated Bible in Chronological Order.

בגרסה העברית שעליה אנחנו עובדים כרגע, הלשון המקראית תישאר כפי שהיא, אבל לפני כל קטע תהיה הקדמה קולחת ויהיו כותרות לכל כמה פסוקים, כדי לספק הקשר ובהירות למסר.

הברית החדשה שתופיע בסדר כרונולוגי, תציג יחד את ארבע הבשורות על סיפורו של בן האלוהים האחד שהפך לשה האלוהים, השה לקורבן והמשיח שקם לתחייה.

אנחנו מאמינים שישראלים רבים יבינו את דבר אלוהים, יקבלו אותו ויזכו לחיי נצח.

חזרה למעלה