MAOZ HOME      MAOZ REPORT      WHO WE ARE      WHAT WE DO      DONATE NOW      STORE       I STAND WITH ISRAEL      CONTACT US

ההתנחלויות: האמת, לא סיפור דמיוני

פברואר 2017
שבט - אדר התשע"ו

0117 - Silwan
מזרחית להר הבית, שכרגע נמצא תחת כיבוש אסלאמי ומסגדים, נמצא האזור שבמקור היה ציון,
כנראה המקום של בירת ישראל הקדומה שבה חי דוד המלך. היום נקרא האזור סילוואן,
ישוב ערבי. היהודים שחיו שם בראשית המאה ה-20 הותקפו בידי כנופיות ערביות וגורשו בידי הלגיון הירדני בהדרכת הבריטים.
כיום חזרו לשם כאלפיים יהודים, והם מאמינים שהם מגשימים את השליחות הציונית לחזור לאדמת ישראל ולעמה.


 

מאת שירה סורקו-רם

האם ידעתם שיש נושא שאם גורם רשמי כלשהו באומות המאוחדות יעלה אותו, ילעגו לו וישתיקו אותו מיד? האם שמעתם שהיו ישובים יהודיים בכל רחבי יהודה ושומרון (הגדה המערבית) – אבל הם נחרבו בידי פורעים ערבים עוד לפני שישראל הפכה למדינה? החלוצים היהודים בחרו בגבעות השוממות האלה, בנו עליהן את בתיהם והקימו ישובים – כפי שעשו האמריקנים בראשית המאה ה-19 באמריקה. אבל שלא כמו השטחים הלא מוכרים הגדולים באמריקה, היהודים התחילו לחזור ליהודה ולשומרון ולעיר העתיקה בירושלים, ביניהם האזורים של ציון וברכת השילוח, מקומות שבהם חיו אבותיהם לפני אלפיים ושלושת אלפים שנה. אבל הישובים היהודיים עברו טיהור אתני בידי הכוחות הערביים בראשית המאה ה-20, בתקופת המנדט הבריטי. הרשו לי לספר לכם כמה סיפורים אמתיים על "ההתנחלויות הבלתי חוקיות" האלה.

ציון

לפני הקמת מדינת ישראל, כל מי שחי בארץ הקודש קרא לעצמו "פלשתינאי". לא הייתה שום מדינה ולא הייתה זהות לאומית, וזה היה השם המוכר היחיד – שם שנתן הקיסר הרומי אדריאנוס.

בירושלים, דרומית למסגד עומר, יש אזור שנקרא סילוואן.

הארכיאולוגים מחשיבים אותו למקום שבו שכנה בירת ישראל הקדומה, העיר שבה מלך המלך דוד. היא גם נקראת "ציון" בכתבי הקודש – עיר דוד ועיר אלוהים:

אֹהֵב יְהוָה, שַׁעֲרֵי צִיּוֹן מִכֹּל, מִשְׁכְּנוֹת יַעֲקֹב. נִכְבָּדוֹת, מְדֻבָּר בָּךְ עִיר הָאֱלֹהִים סֶלָה (תהי' פז 3-2).

איך יכול עולם עובד אלילים שמקבל כמעט את כל המידע שלו מהתקשורת הליברלית, להאמין שאלוהי השמים והארץ אוהב את ציון? ובעצם, אתם ודאי יודעים שהתיאור השטני ביותר שבו האסלאם מכפיש את ישראל הוא לא אחר מאשר "הישות הציונית".

בשנת 1884, הייתה העיר העתיקה בירושלים (כולל ציון, סילוואן) בסך הכול כפר מוזנח ועזוב, אבל יהודים תימנים השתקעו בו באותה שנה בגלל חשיבותו ליהדות. השכונה היהודית שגשגה במשך יותר מחמישים שנה, עד שתושביה גורשו בידי הפורעים המוסלמים בשנת 1938. ציון לא ראתה את בניה ש"רצו... את אבניה" עד מלחמת ששת הימים, כשירושלים שבה שוב לידיים ישראליות.

לפני כשלושים וחמש שנים, יהודים אדוקים הגיעו לסילוואן והתחילו לקנות בה אדמות. הם חזרו לגור בשכונה למרות הצעקה הגדולה שקמה בעולם, כפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם. אבל לגבי המשפחות ה"מתנחלות" האלה, לעיר הייתה חשיבות רבה והם התאמצו לקבל חזרה לידיהם את המורשת היהודית הלאומית. הם קנו בתים למרות כעסם הרב של פקידים רשמיים ערביים, האומות המאוחדות והאיחוד האירופי, שלא לדבר על ארצות האסלאם. וכפי שאתם יכולים לתאר לעצמכם, היהודים שחזרו לגור על הר ציון לעולם לא יעזבו את שורשיהם שוב, בלי שום קשר להחלטות המתקבלות בכינוסי האומות המאוחדות.

גוש עציון

0217 - Danny Mass
דני מס פיקד על שלושים וחמישה החיילים שנטבחו
בדרכם להביא אספקה לארבע מאות ושמונים יהודים שהיו
במצור בארבעה קיבוצים ב-1947.
.דני מס נחשב היום לגיבור בצה"ל ודוגמה ליהודי
שלא הרג אזרח ערבי תמים,
גם אם בסופו של דבר ההחלטה הזאת עלתה לחייליו בחייהם.

בפברואר 1968 למדתי עברית באולפן בירושלים. בט"ו בשבט לקחו אותנו באוטובוסים לאזור דרומית לירושלים שנקרא גוש עציון. אני זוכרת את היום ההוא היטב. היה בוקר קר וערפילי, והחיילים על המורדות הגנו בשקט על הקבוצה שלנו בזמן שנטענו עצים במקום הזה שבו נוסדו בשנת 1927 ארבעה ישובים יהודיים. הכנופיות הערביות תקפו והרסו אותם ב-1947 אחרי שהאומות המאוחדות הצביעו לחלק את פלשתינה למדינה יהודית ומדינה ערבית.

(שימו לב שב-1947, האומות המאוחדות לא אמרו מילה על הפלסטינים, כי לא היו שום פלסטינים אז. רק ערבים. הערבים סירבו לחלוקה. הם רצו הכול, או לא כלום. הם רצו את האדמה כולה).

המדריך שלנו התחיל לספר לנו על ההיסטוריה של המקום, ולפנינו עמד חייל צעיר שסיפר את הסיפור הזה:

שיירת הל"ה

ארגון "ההגנה" שלח שיירה של שלושים וחמישה אנשים להביא אספקה לקהילות האלה, שהיו במצור. הם יצאו לדרך בסביבות אחת עשרה בלילה, אבל נאלצו ללכת בדרך העוקפת כדי שהכוחות הבריטיים, שהיו פרו-ערביים, לא יגלו אותם. השקים הכבדים שסחבו על גבם כשטיפסו על הגבעות הקפואות שקלו חמישים וחמישה קילוגרמים כל אחד. הדבר כמובן האט את הקצב שלהם, והם לא הגיעו לגוש עציון לפני עלות השחר, כמתוכנן. נער ערבי רועה צאן הבחין בהם. על פי ההנחה, הלוחמים היהודים דנו ביניהם אם להרוג אותו או לא. הם החליטו לא להרוג אותו.

הרועה נעלם ורץ לספר לערבים, ואלה תקפו את אנשי ההגנה. החיילים נלחמו עד שהתחמושת אזלה, והבריטים מצאו את כולם הרוגים, חלקם במצב שבו אי אפשר להכירם. החייל שסיפר לנו את הסיפור היה בנו של אחד הלוחמים. הוא אמר לנו שהוא, עם שאר הילדים של שלושים וחמישה הלוחמים, חזרו לבנות מחדש את הקהילה שלהם, שהוקמה ארבעים שנה קודם לכן. גוש עציון הוא אחד ה"התנחלויות הבלתי חוקיות" הראשונות שעם ישראל בנה מחדש.

מתנחלים רבים בנו מחדש את מה שהרסו הערבים

היו אחרים. היהודים חיים בחברון ברציפות כבר אלף שנים. בחשבון טמונות העצמות של אברהם, יצחק ויעקב. הכנופיות הערביות גירשו את היהודים בפרעות תרפ"ט. חלק מהיהודים ניסו לחזור ב-1931, אבל הבריטים לא הרשו להם. מיד לאחר מלחמת ששת הימים, משפחות יהודיות, שחלקן צאצאים של הקהילה הקודמת, חזרו שוב למקום של שורשיהם הקדומים. היום יש ישוב בחברון, "התנחלות" שהערבים רואים בה קללה והאומות המאוחדות מקללות יחד אתם.

וכך גם עם מקומות אחרים. בעיר העתיקה בירושלים חיו כאלפיים יהודים, והיהודים היו שם במשך מאות שנים, עד שגורשו בתש"ח. למעשה, ב-28.5.1948, שבועיים בלבד אחרי שישראל הכריזה על עצמאותה, החיילים הירדניים כבשו את מזרח ירושלים. ירדן מעולם לא שלטה קודם לכן ביהודה ושומרון או בירושלים, אבל איש לא מנע זאת מהם עכשיו. הם גירשו מיד את כל היהודים. השבת כבר ירדה, ואותם אלפיים גברים, נשים וילדים שגרו ברובע היהודי הקדום בעיר העתיקה, העמיסו על גבם כל מה שיכלו לקחת, ונאלצו לברוח בכאב רב בערב שבת, ולחלל את השבת.

0217 - Gush Etzion
הערים החדשות המקסימות של גוש עציון בהרי יהודה נבנו כשהיהודים התחילו לחזור לאזורים שמהם הערבים
גירשו בכוח את היהודים שחיו שם עד תש"ח. ייתכן שהיום היו חיים שם מיליוני יהודים, אם הבריטים
לא היו סוגרים את גבולות ישראל הקדומה בפני היהודים בתקופת השואה.

הביקור שלי בירושלים

ביקרתי במזרח ירושלים כשהייתי בטיול בירדן, בשנת 1959. ירושלים עדיין הייתה עיר מוזנחת ועזובה. התהלכתי ברחבי העיר העתיקה ויכולתי לראות רק סמטאות אפלות בין בתי אבן קדומים וחנויות. הגעתי לכותל, וגם הוא היה סמטה צרה. אחד האנשים בקבוצה שלנו הסתכל על הכותל והתחיל להתפלל. המדריך הירדני (הערבים כינו את עצמם ירדנים במהלך תשע עשרה שנות הכיבוש האלה) אמר לו מיד להפסיק, או שכולנו ניעצר.

אני משוכנעת שבמהלך תשע עשרה שנות הכיבוש הירדני של העיר העתיקה, איש מהערבים לא חלם להפוך את העיר הקטנה – שהייתה דומה יותר לכפר מימי הביניים – לעיר בירה. זכרו, אפילו ב-1959, איש עוד לא המציא את העם הפלסטיני המוסלמי. ייתכן שזה כבר היה במחשבותיהם של אנשים מעטים כמו יאסר ערפאת, המצרי שהמצאת העם הזה הפכה למפעל חייו, אבל הוא התחיל בכך רק ב-1964.

0217 - The old city of Jerusalem
העיר העתיקה בירושלים כפי שנראתה כשביקרתי בה ב-1959. באותם ימים היא הייתה תחת כיבוש ירדני, ואיש לא חלם באותם ימים להפוך אותה לבירה מוסלמית.

מלחמת ששת הימים המדהימה

ירדן שלטה בגדה המערבית ובירושלים במשך תשע עשרה שנים, וצבאות ערב שוב הכריזו שהם ישליכו את ישראל אל הים, אחת ולתמיד. במקום זאת, תוך שישה ימים הצליח צה"ל, ברור שבעזרת צבאות אלוהים, לכבוש את ירושלים ואת כל יהודה ושומרון, ולהדוף את הירדנים אל העבר המזרחי של הירדן. ישראל גם כבשה את מדבר סיני ואת עזה ממצרים ואת רמת הגולן מסוריה. כל זאת בשישה ימים.

עברתי לירושלים כארבעה חודשים אחרים המלחמה. האנשים בארץ התהלכו כאילו מתוך חלום. הייתה אופוריה באוויר. העם היהודי חזר לביתו! הכותל המערבי חזר לידיהם.

הישראלים גילו שהירדנים הסבו נזק רב לרובע היהודי ולשלושים וחמישה בתי הכנסת שבו. בבתים היהודים לשעבר ישבו ששת אלפים ערבים. אבל היהודים התחילו מיד במלאכת הבנייה של הרובע היהודי, ובהחלט בנו אותו. הם פינו את הסככות שהוקמו מסביב לכותל, ופינו את ששת אלפי הפולשים. היום יכול העולם כולו לראות את רחבת הכותל המוקדשת לעם ישראל – בעצם לכל העמים – שרוצים לבוא ולהתפלל קרוב לאבני הכותל שפעם ניצב סביב בית המקדש שנבנה פעמיים. והרובע היהודי שוב מלא במשפחות יהודיות.

מלחמה באלוהים איננה תכנית טובה

העיר העתיקה בירושלים היא המקום שבו ג'ון קרי הכריז בפני העולם כולו שירושלים שייכת למוסלמים בלבד, וברק חוסיין אובאמה הפך את האמירה הזאת לחוק בינלאומי. הם הכריזו שעיר דוד, העיר שאלוהים תכנן שבה ימלוך שוב ישוע מנצרת, מלך היהודים, נמצאת באופן לא חוקי בידי הכיבוש הישראלי ושייכת אך ורק לעם הפלסטיני האסלאמי שנוצר לא מזמן.

אבל זה מה שיש לאלוהי ישראל לומר על העניין:

וְנָחַל יְהוָה אֶת יְהוּדָה חֶלְקוֹ, עַל אַדְמַת הַקֹּדֶשׁ; וּבָחַר עוֹד, בִּירוּשָׁלִָם... כִּי כֹה אָמַר, יְהוָה צְבָאוֹת, אַחַר כָּבוֹד, שְׁלָחַנִי אֶל הַגּוֹיִם הַשֹּׁלְלִים אֶתְכֶם. כִּי הַנֹּגֵעַ בָּכֶם, נֹגֵעַ בְּבָבַת עֵינוֹ (זכר' ב 12, 16).

הנשיא לשעבר, ומזכיר המדינה לשעבר, נגעו זה עתה בבבת עינו של אלוהים.

0217 - The new Jewish Quarter
הרובע היהודי החדש בירושלים הקדומה, בנויה מחדש להפליא מההריסות והחורבן של תש"ח.

חזרה למעלהמתנת פסח לעם ישראל
"משיח" מאת הנדל

0217 - Handels Messiah

הנה העלמה הרה ויולדת בן וקראת שמו עמנואל.
אמרו להרי יהודה: הנה אלוהיכם!
קומי, אורי, כי בא אורך, וכבוד ה' עליך זרח.

"נדמה היה לי שראיתי לפניי את כל השמים, ואת אלוהים הגדול עצמו"
(ג'ורג' פרידריך הנדל, בזמן שכתב את האורטוריה).

 
אחת הדרכים הייחודיות ביותר להציג את כתבי הקודש לבני עמנו היהודים:
האורטוריה "משיח" מאת הנדל!

החושך מכסה ארץ וערפל כבד את עמי העולם, אבל העם היהודי יראה אור גדול! המילים של נביאי ישראל יישמעו שוב – בעברית – בליווי היצירה המוזיקלית הגדולה של ג'ורג' פרידריך הנדל.

במהלך תקופת הפסח, המלחין והמנצח דיוויד לודן יציג שלושה ביצועים של האורטוריה. שני קונצרטים במרכז הארץ יארחו חמש מאות וחמישים ניצולי שואה. הקונצרט השלישי ייערך בירושלים, וכל ההכנסות יהיו קודש לסיוע לפליטים הסורים.

0217 - Choir and Orchestra

חזרה למעלההקשר הסיני בקנדה

0217 - Ari and Ex Muslim Iranian
האיראני המוסלמי לשעבר עלי פייזי, היום מנהיג קהילה בוונקובר,
מגיש לארי העתק אבן של הצו של כורש לאפשר לעם היהודי לשוב לירושלים
ולבנות שוב את בית המקדש. עלי נתן אותו לארי כאות לתמיכה של הנוצרים האיראנים
בעם ישראל ובקריאת אלוהים לעם היהודי.
עלי מתכנן להביא בהמשך השנה אלף נוצרים איראניים לבקר בישראל.

 
במסגרת פעילותו של ארי בשנים האחרונות בסין, הוא פעל גם בקרב הסינים המאמינים בוונקובר, בקולומביה הבריטית, קנדה. בחודש שעבר הוא הוזמן ללמד על השורשים היהודיים של האמונה במשיח במהלך כנס של לציון עשרים וחמש שנים לקהילה הסינית Christ Worship Center Chinese Church.

0217 - Christ Worship Center Chinese
חברים בקהילה הסינית Christ Worship Center Chinese Church, ונקובר, קולומביה הבריטית.

חזרה למעלההדי.וי.די המשיחי האחרון שלנו
עם ירון צ'רניאק

בקרו באתר שלנו: www.viewthis.com

0217 - Yaron Music Video

0217 - Singing Together

0217 - Yaron with the Guitar

0217 - Shoting the Video

0217 - Rehearsing

0217 - Yaron Cherniak
המוסיקאי הישראלי-יהודי משיחי ירון צ'רניאק

חזרה למעלה

י